Podatek w Anglii – czyli poradnik jak go zapłacić - TaxAngels
+44 203 12 93 501
+48 12 333 77 01

Podatek w Anglii – czyli poradnik jak go zapłacić

Jak zapłacić podatek w Anglii? To pytanie zadaje sobie każda spółka limited, która otrzymała i zaakceptowała roczne rozliczenie przygotowane przez księgowego. W zależności od sposobu pracy z biurem rachunkowym, czy jest to praca na bieżąco z dokumentami czy jedynie raz do roku, podatek od wypracowanego zysku będzie trzeba zapłacić.

Informacja o tym ile podatku w Anglii będzie należało wysłać do HMRC ( HM Revenue & Customs ) powinna być przekazana przez Twojego księgowego. Jeżeli księgowość jest prowadzona na bieżąco, a księgowy jest z w stałym kontakcie z Tobą – możesz być pewny że jego wysokość nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem. W takiej sytuacji informacja o wyniku finansowym firmy będzie Tobie znana o wiele szybciej niż w przypadku gdy wysyłasz do niego dokumenty raz do roku. To Ty decydujesz kiedy takie rozliczenie ma być zapłacone. Należy pamiętać, iż nie powinno być ono wykonane później niż 9 miesięcy od zakończonego roku obrotowego spółki.

Rok obrotowy spółki zaczyna się w momencie jej zarejestrowania, a kończy po 12 miesiącach. Pierwszy rok jest dopełniany do pełnego miesiąca. Poniżej przykład:

Firma Ltd została zarejestrowana 16 marca 2016 roku. Jej pierwszy rok trwał do 31 marca 2017 roku. Każdy kolejny rok obrotowy spółki będzie trwał od 1 kwietnia do ostatniego dnia marca i za takie okresy spółka Ltd powinna otrzymać od księgowego rozliczenie.

 

Jak zapłacić podatek w Anglii – krok po kroku

Zaraz po otrzymaniu rozliczenia, dyrektor spółki widząc podatek do zapłaty brytyjskiemu urzędowi skarbowemu powinien wiedzieć w jaki sposób należy go zapłacić. Jeżeli do tej pory nie wysyłałeś zapłaty podatku do HMRC, poniższa instrukcja jest właśnie dla Ciebie:

 

Kwota podatku do zapłaty

Kwota podatku wynika z matematycznej kalkulacji. Od 1 kwietnia 2017 roku jest to 19% wypracowanego zysku spółki. Zysk spółki to nic innego jak różnica pomiędzy przychodem a kosztem w danym okresie rozliczeniowym firmy.

 

Przychód – Koszty = ZYSK

Więcej na temat podatków w Anglii możesz znaleźć na stronie: księgowość spółki limited

Jeżeli spółka osiągnęła przychód w wysokości 10 000 GBP

i w trakcie trwającego roku wygenerowała koszty na poziomie 9 000 GBP,

to zysk wynosi 1000 GBP. Od tej kwoty będzie należało zapłacić 19% podatku.

 

(10 000 GBP – 9 000 GBP) x 19%= 190 GBP  ← podatek do zapłaty

 

Payslip reference – co to właściwie jest?

Aby płatność została poprawnie zaksięgowana na koncie HM Revenue & Customs, w trakcie wykonywania przelewu należy podać Payslip Reference. Jest to nic innego jak tytuł przelewu, tak by urząd skarbowy wiedział kto i za co przysłał płatność. Numer ten można znaleźć na liście przysłanym przez HMRC w okolicach kończącego się roku obrotowego spółki.


Wiadomość ta jest wysyłana na adres rejestracyjny firmy podany w Companies House. Z tego tytułu ważne jest by adres ten był na bieżąco obsługiwany. Payslip reference składa się z 17 znaków np.: 1234005678A00101A.

 

Zapłata podatku do HMRC
Jeżeli posiadamy już wszystkie informacje, które są nam niezbędne, możemy przystąpić do zapłaty
podatku. Aby to zrobić wystarczy przejść na stronę HMRC: https://www.gov.uk/pay-corporation-tax a
następnie u góry wybrać formę płatności. Do dyspozycji mamy:

  • Przelew bankowy
  • Przekaz pocztowy
  • Karta płatnicza (debetowa / kredytowa)
  • Czek

Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem płatność (a dla wielu również najtańszym) jest zapłata kartą. W tym wypadku rzadko występują jakakolwiek opłaty za płatność. Dla przykładu opłata kartą może wynieść kilka funtów. Przelew bankowy może kosztować od 50 do nawet 150 zł (jeżeli płacimy z Polskiego banku). Przelew z konta w UK jest bezpłatny.

 

W sytuacji gdy wybierzemy trzecią opcję: kartę ( By debit or credit card online ) zostaniemy przekierowani na stronę, gdzie mamy możliwość zapłaty ( Pay Online ) : https://www.tax.service.gov.uk/pay-online/corporation-tax  (zdjęcie obok)

Wprowadzamy wyżej wspomniany Payslip reference oraz kwotę podatku w GBP wyliczoną przez księgowego. Kolejną czynnością będzie podanie rodzaju karty oraz jej danych tak, by można zautoryzować płatność.

Zapłatę podatku należy wykonać z konta (karty) spółki, by był on wykazany na wyciągu bankowym. Jeżeli zapłatę wykonano kartą prywatną, poinformuj księgowego o tym fakcie.

Potwierdzenie wykonania zapłaty podatku powinno w pierwszej kolejności być przysłane na podany w trakcie płatności adres e-mail.

 

Podsumowanie

Zapłata podatku nie musi nastąpić zaraz po zakończonym okresie rozliczeniowych spółki ltd. Masz na to aż 9 miesięcy! Pamiętaj jednak, że jest to 9 miesięcy dla Ciebie, a nie dla biura który “kompletuje” Twoje dokumenty. Jeżeli rozliczenie dokumentów księgowemu po ich otrzymaniu zajmie 8 miesięcy, to czasu na uzbieranie środków w celu zapłaty podatku przez Twoją spółkę pozostanie jedynie miesiąc. Można by rzec, że księgowy zabrał Twój czas, a “Czas to pieniądz”.

Wysokość podatku do zapłaty nie musi być dla Ciebie zaskoczeniem. Dobry księgowy powinien również umiejętnie doradzić w kwestii wykazanego zysku spółki. Jeżeli firma przekaże dokumenty do księgowego po zakończonym okresie rozliczeniowym, to tylko z tych dokumentów powstanie rozliczenie, a sam księgowy będzie mógł doradzić już na rok kolejny.

Fajny artykuł? Podziel się nim!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInChcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
Podatek w Anglii – czyli poradnik jak go zapłacić
Oceń ten wpis

Leave a comment

Szybki kontakt!
+
Wyślij!