Samozatrudnienie w UK i rozliczenie self employed - taxangels.pl
+44 203 12 93 501
+48 12 333 77 01

Samozatrudnienie w Anglii

Self-employed to jednoosobowa działalność gospodarcza, która nie posiada osobowości prawnej. Jest to najprostsza forma działalności gospodarczej na terenie UK. Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie w Anglii zobowiązane są do składania rocznych sprawozdań finansowych, które obejmują osiągnięte przychody, poniesione koszty i wypracowany zysk, na podstawie którego wyliczany jest podatek do zapłaty. Self-employed oznacza formalną rejestrację samozatrudnienia, której konsekwencją jest płacenie podatków i składek ubezpieczenia społecznego, a także składanie corocznego zeznania podatkowego.

Nie posiadasz jeszcze własnej firmy? Proponujemy kompleksową rejestrację działalności self-employed wraz z potwierdzeniem procesu rejestracji. Do rejestracji samozatrudnienia wymagany jest jedynie numer ubezpieczenia społecznego.

Pracujesz na własny rachunek? Skontaktuj się z naszymi specjalistami w zakresie rejestracji i prowadzenia księgowości dla osób samozatrudnionych w UK.

Rozliczenie self-employed

W TaxAngels prowadzimy rozliczenie podatkowe dla osób, które pracują w ramach self-employed. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że potrafimy dopasować świadczone usługi indywidualnie do każdego klienta. Przygotowaliśmy dwa warianty rozliczenia samozatrudnienia w zależności od Twoich potrzeb. Wybierz najlepszą dla Ciebie opcję rozliczania podatkowego w UK!

Pakiet Standard obejmuje rozliczenie roczne dla self-employed.

Pakiet Premium to dodatkowo:

  • program do fakturowania
  • elektroniczne archiwum dokumentów
  • telefoniczne konsultacje księgowe

ABC samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii

Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii na zasadach self-employed odpowiada polskiej spółce jednoosobowej i wymaga wypełnienia szeregu formalności, głównie związanych z rejestracją wykonywanej w ten sposób działalności gospodarczej. Jakie to formalności i na jakich zasadach rozliczamy się z brytyjskim odpowiednikiem naszego fiskusa?

Na początek – co oznacza być „self-employed”?

Samozatrudnienie w Anglii (self-employed) wiąże się z określonymi korzyściami, ale też obowiązkami (i ryzykiem). Prowadząc działalność w oparciu o te zasady, musimy liczyć się między innymi z tym, że:

1. Wykonujemy pracę na własny rachunek – podejmowane przez nas decyzje nie będą z nikim konsultowane. Oznacza to również, że to my będziemy ponosić za nie pełną odpowiedzialność.

2. Nasza spółka nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że za firmę odpowiadamy całym naszym majątkiem. Również tym, który nie wchodzi bezpośrednio do niej.

3. Mamy obowiązek składania corocznej deklaracji podatkowej (Self-Assessment), a także opłacenia składek na ubezpieczenie.

4. Całą naszą dokumentację podatkową będziemy musieli przechowywać maksymalnie przez 5 lat.

 

Self – employed od strony formalnej

Proces rejestracji na zasadach self – employed trwa maksymalnie kilka tygodni. Rejestracji dokonuje się wyłącznie za pośrednictwem HMRC.

1. Składamy wniosek, w którym podajemy następujące dane:

– Nasze imię i nazwisko a także adres i numer ubezpieczenia społecznego (NIN – National Insurance – Number).

– Datę urodzenia

– Dane kontaktowe – numer telefonu, adres mailowy itd.

– Datę rozpoczęcia przez nas działalności gospodarczej na zasadach self – employed

– Dane dotyczące prowadzonej przez nas działalności gospodarczej a więc rodzaj prowadzonej działalności, adres naszego przedsiębiorstwa, numer naszego telefonu firmowego itd.

– Indywidualny numer podatkowy osoby rejestrującej się na zasadach self – employed (UTR – Unique Tax Reference), jeżeli samozatrudniony go posiada

– Indywidualny numer podatkowy firmy (UTR), numer ten wprowadza się wtedy, gdy osoba samozatrudniona chce dołączyć do już istniejącej spółki o charakterze cywilnym (Partnership), która posiada już swój numer UTR.

– jeśli zajdzie taka potrzeba, konieczne będzie również wprowadzenie danych osobowych podmiotów, które będą wraz z nami wchodziły do spółki o charakterze cywilnym.

2. Po wysłaniu powyższego wniosku, brytyjski urząd będzie potrzebował kilku tygodni na wprowadzenie nas do bazy danych. Po zakończeniu rejestracji, otrzymamy specjalny numer UTR (o ile wcześniej go nie otrzymaliśmy). Prowadzona na zasadach samozatrudnienia działalność gospodarcza może być wykonywana pod własnym nazwiskiem, bądź też pod nazwą spółki powołanej w ten sposób do życia.

 

Self-Employed a Podatki

Osoba samozatrudniona na zasadach self – employed musi, podobnie jak wszyscy pozostali pracownicy, dostosować się do wymagań krajowego prawa podatkowego i gospodarczego. Obowiązują w nim pewne progi, które w ostatnim roku podatkowy 2017/2018 nieco wzrosły.

PRÓG PODATKOWY OPODATKOWANY DOCHÓD PODATEK
Personal Allowance Do kwoty £11.500 0%
Basic rate £11,501 do £45,000 20%
Higher rate £45,001 do £150,000 40%
Additional rate Powyżej £150,000 45%

W brytyjskim prawie podatkowym obowiązuje nieco inna niż w Polsce zasada naliczania podatków. W przeciwieństwie do naszego kraju, przekroczenie jednego z powyższych progów podatkowych nie oznacza od razu konieczności zapłaty wyższego podatku z całej uzyskanej kwoty, a jedynie z kwoty, która jest nadwyżką ponad wspomniany próg.

 

National Insurance contributions w roku podatkowym 2017/18

Obowiązkiem podatników samozatrudnionych na zasadach self – employed jest również opłacenie tzw. National Insurance contributions, czyli mówiąc inaczej – krajowego ubezpieczenia. Jego wysokość jest zależna od uzyskiwanych miesięcznie dochodów.

1. Jeśli uzyskujemy do £6,025 (tzw. Small Profits Threshold) w przeciągu miesiąca, nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty wspomnianego podatku. Niemniej warto to zrobić, chociażby ze względu na możliwość nabycia praw np. do angielskiej emerytury. Na tym etapie będziemy odprowadzać zaledwie £2.85 tygodniowo.

2. Jeśli uzyskujemy co najmniej £8,164, będziemy zobowiązani do zapłaty ubezpieczenia w wysokości 9 procent uzyskanych w ten sposób dochodów.

Warto podkreślić, że wysokość naliczanego ubezpieczenia jest zależna od naszego aktualnego dochodu. Jeśli przekracza on określony z progów płacimy wyższą stawkę wyłącznie za sumę, która przekroczyła nam nasz próg. Pozostała część podstawy do obliczenia składki będzie rozliczana w oparciu o niższy podatek.

 

Uwaga! W roku podatkowym 2018/2019 mają zajść istotne zmiany w zakresie wysokości wpłacanych składek z tytułu ubezpieczenia. Od przyszłego roku podatkowego podatnik nie będzie mógł wpłacać niższej stawki za wyżej wspomniane ubezpieczenie, lecz jedynie stałą, 9 procentową składkę.

Czytaj więcej: Rejestracja spółki w Anglii z TaxAngels

 

Skontaktuj się z nami

Rating: 4.8. From 4 votes.
Please wait...
Szybki kontakt!
+
Wyślij!