Blog o założeniu i prowadzeniu firmy w Wielkiej Brytanii - Tax Angels
ulgi podatkowe
Na jakie ulgi można liczyć, mając firmę w Anglii?

Wielka Brytania uchodzi za jedno z topowych miejsc sprzyjających prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcy zakładają firmy na Wyspach lub przenoszą do UK swoją działalność, kiedy chcą znaleźć się w środowisku nastawionym na rozwój i wsparcie podmiotów gospodarczych. Jednym z powodów, dla których Anglia oceniana jest jako przyjazna właścicielom spółek i samozatrudnionych są korzystne podatki i liczne ulgi skarbowe. Przeczytaj, o jakie ulgi chodzi i kiedy można je zastosować.

jak sprawdzić wiarygodność spółki
Jak sprawdzić wiarygodność spółki brytyjskiej?

Aby sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta zza granicy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe bazy danych i rejestry, by mieć pewność, że nadchodząca transakcja przebiegnie pomyślnie. Bariery — językowa i geograficzna — bywają bowiem przykrywką dla niskiej jakości usług lub wyłudzeń. W sieci oraz poza nią istnieje na szczęście sporo narzędzi, które mogą pomóc im zapobiec.

zmiany w UK
Zmiany w podatkach w 2023 roku w Wielkiej Brytanii

Wraz ze zwolnieniem Kwasi Kwartenga, na czele Ministerstwa Finansów stanął Jeremy Hunt. Nowy kanclerz zapowiedział zupełnie inne działania budżetowe niż jego poprzednik. Zobacz, jakie zmiany w podatkach w 2023 roku w Wielkiej Brytanii przygotował rząd premiera Rishi Sunaka i w jaki sposób wpłynie to na prowadzenie biznesu na Wyspach.

Making Tax Digital
Jakie zmiany dla self-employed powoduje Making Tax Digital?

Już wkrótce Making Tax Digital, czyli pełna cyfryzacja rozliczeń podatkowych dosięgnie także samozatrudnionych. W tej chwili rządowa inicjatywa Wielkiej Brytanii obowiązuje podatników VAT, MTD poszerza jednak swój zakres i obejmie kolejne podmioty gospodarcze. Sprawdź, o co dokładnie chodzi, kto zyska, a kto powinien się martwić i w jaki sposób przeprowadzić proces zmiany w swojej firmie.

kontrola skarbowa
Kontrola skarbowa w Polsce i w UK — porównanie

Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe, mające na celu sprawdzić, czy przedsiębiorcy wywiązują się ze swoich obowiązków wobec fiskusa. W kraju nad Wisłą takie postępowanie przebiega jednak w atmosferze niepewności oraz obawy, że zwykła pomyłka zostanie zinterpretowana jako celowe łamanie prawa. Z artykułu dowiesz się, jak taki proces wygląda z perspektywy osoby prowadzącej biznes na Wyspach i jak brytyjska kontrola wypada na tle polskiego postępowania.

firma w anglii w 2023
Zmiany, które czekają na przedsiębiorców w 2023 roku

Jeśli planujesz założyć działalność gospodarczą lub zastanawiasz się, czy warto przenieść swój biznes z kraju nad Wisłą do Wielkiej Brytanii, na pewno interesują Cię bieżące i nadchodzące zmiany, które szykują dla przedsiębiorców rządy obu krajów. Zarówno w Anglii, jak i w Polsce, firmy będą musiały dostosować się do nowych warunków, składek czy podatków. W artykule znajdziesz przegląd tych modyfikacji. Dzięki niemu możesz też oszacować, gdzie w 2023 roku bardziej opłaca się prowadzić działalność.

spółka ltd i samozatrudnienie
Czy warto zmienić formę działalności z self-employed na spółkę LTD?

W poniższym tekście skupimy się na samozatrudnieniu i spółce limited (LTD). Ich podobieństwach, różnicach oraz sytuacjach, w których opłaca się zamienić jedną, na drugą. Przeczytaj, by dowiedzieć się, którą formę prowadzenia działalności powinieneś wybrać lub czy nie czas na zmianę.

księgowość firmy
Czy księgowość firmy w Wielkiej Brytanii jest skomplikowana?

Księgowość w Wielkiej Brytanii uchodzi za jedną z najbardziej przyjaznych, jednak to wciąż szereg obowiązków, o których dopełnieniu należy bezwzględnie pamiętać. Sprawdź, na czym polegają czynności księgowe w UK. To wiedza potrzebna każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy rozlicza się sam, czy zleca to księgowym.

eori jak sprawdzić
Jak sprawdzić brytyjski numer EORI GB?

Za skrótem EORI kryje się określenie numeru nadawanego w systemie Economic Operator Registration and Identyfication. To ciąg znaków niezbędny do legalnego eksportu i importu towarów m.in. między krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób i gdzie sprawdzić numer EORI swojego brytyjskiego kontrahenta. Poznasz też kilka dodatkowych szczegółów na jego temat.

Sprawdzenie czy firma jest zarejestrowana w Anglii
Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana w Anglii?

Współpraca z kontrahentem — szczególnie zagranicznym — zawsze obarczona jest pewnym ryzykiem. Czy firma, z którą robię interesy działa legalnie? Jest wypłacalna? Ma aktualne licencje czy pozwolenia? To pytania, które często zadają sobie przedsiębiorcy. W niniejszym tekście opisujemy, jak sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana nie tylko w Anglii, ale również Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

dywidendy
Dywidenda w spółce LTD – komu przysługuje wypłata dywidendy z UK?

Określenie wyciąganie pieniędzy ze spółki może kojarzyć się z nielegalnym procesem czy defraudacją firmowych finansów, jednak tak naprawdę oznacza całkowicie normalną procedurę wypłacania środków przez osoby do tego upoważnione. Jednym ze sposobów na opisywaną wypłatę zysku, są tytułowe dywidendy. Poniżej możesz przeczytać, komu przysługują, kiedy możesz wypłacić dywidendę oraz w jakiej wysokości.

vat gb
Jak sprawdzić numer VAT GB firmy w Wielkiej Brytanii?

Transakcje z kontrahentami z Wielkiej Brytanii powinny być równoznaczne z koniecznością weryfikacji ich numeru VAT – ale czy na pewno? Czy każda firma zarejestrowana w UK powinna posiadać numer VAT GB? Przeczytaj, w jaki sposób i gdzie sprawdzić numer VAT firmy z Wielkiej Brytanii oraz kilka dodatkowych informacji na temat brytyjskich przepisów w tym zakresie.

podatek minimalny cit
Podatek minimalny CIT w Polsce, a spółka za granicą

Zapowiadanie, wprowadzanie, a później odraczanie i modyfikacja nowych przepisów – ostatnie lata nie należą do najprostszych, jeśli prowadzisz firmę w Polsce. Niepewność – tak chyba należałoby zatytułować obecną sytuację spółek zarejestrowanych w kraju nad Wisłą. W 2022 roku polski rząd przygotował projekt regulacji, które mają uszczelnić system podatkowy i powiększyć wpływy do krajowego budżetu.

osoba fizyczna i osoba prawna
Osoba fizyczna i osoba prawna – różnice

Osoba fizyczna oraz osoba prawna to dwa nie tylko różne, ale i wykluczające się nawzajem pojęcia. Żaden podmiot nie może być jednocześnie osobą prawną i fizyczną. Oba określenia odnoszą się do prawa cywilnego, jednak można powiedzieć, że na tym kończą się ich podobieństwa.

podatki w Anglii
Obniżenie podatków w Anglii i zmiany w polityce gospodarczej w 2023 roku

Przedsiębiorcy obawiający się niekorzystnych zmian podatkowych w UK mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Finansów postanowiło zmienić strategię i zaplanowało najwyższe od ponad 30 lat, jednorazowe obniżenie podatków.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button