Korzystne regulacje prawne (szczególnie podatkowe), łatwość zakładania działalności (nawet w 24godziny i to całkowicie online) i dostęp do międzynarodowych rynków – to tylko kilka korzyści, które mogą się z tym wiązać. Ale czy to opcja również dla Twojego biznesu? Sprawdź.
Każdy Polak, którego pobyt nie jest w tej chwili zalegalizowany w Wielkiej Brytanii, ze względu na Brexit będzie musiał podjąć nieco więcej kroków, by wyjechać do Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej i pracować tam w pełni legalnie. Zjednoczone Królestwo to wciąż popularny wśród naszych rodaków kierunek – ze swojej strony podpowiadamy, z jakimi formalnościami wiąże się taki wyjazd i jak legalnie pracować w UK po Brexicie
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących przeniesienia firmy do Wielkiej Brytanii jest zagadnienie dotyczące istniejącej już firmy. Co zrobić, gdy w Polsce przedsiębiorstwo ma już wyrobioną markę – czy nazwa może być taka sama? A co z innymi aspektami, związanymi z formą prawną? Poniżej opisujemy wyczerpujące odpowiedzi!
Przeniesienie firmy do Anglii to decyzja, którą rozpatruje coraz więcej przedsiębiorców w Polsce. Przejrzysty system podatkowy oraz pozytywne nastawienie brytyjskiej administracji sprawia, że ten wybór staje się coraz łatwiejszy. Przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić, aby przenieść swoje przedsiębiorstwo do Anglii a także, jakie dokumenty okażą się tu niezbędne.
Prawidłowe rozliczenie oraz poprawna księgowość firmy zarówno polskiej, jak też brytyjskiej implikuje posiadanie doświadczonego i profesjonalnego biura księgowego, które kompleksowo i fachowo pomoże przedsiębiorcy w obsłudze spółki. Istnieje wiele różnic w prowadzeniu księgowości spółek zarejestrowanych w Polsce od tych założonych w Wielkiej Brytanii.
Wyniki badań przeprowadzonych przez jedną z największych Agencji Badań Rynku w Polsce są niepokojące. Aż 80% przedsiębiorców prowadzących tu firmy jest przekonanych, że z roku na rok perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa są coraz gorsze. Jak jest w innych krajach? Sprawdźmy to na przykładzie Wielkiej Brytanii.
Paradoksem pandemii COVID-19 na świecie jest to, że poza licznymi negatywnymi aspektami, można w niej znaleźć również kilka istotnych plusów. Jednym z nich jest niesamowity wręcz rozwój popularności pracy zdalnej, którą wcześniej w krajach takich jak Polska, traktowano nieco pobłażliwie. Freelancerzy oraz osoby wykonujące swoje obowiązki zawodowe we własnych domach nie odczuły tak skutków lockdownów jak przedstawiciele innych branż.
Dobra komunikacja z fiskusem i rzetelnie wypełnione oraz złożone terminowo zeznania podatkowe to podstawa, by uniknąć kar, które na przedsiębiorców może nałożyć HMRC (Her Majesty’s Revenue & Customs) – urząd skarbowy i celny Jej Królewskiej Mości. Poniżej przeczytasz jakie konsekwencje finansowe niosą za sobą niedopełnione w odpowiednim czasie obowiązki skarbowe i czy da się uniknąć ewentualnej kary.
Wysyłka towarów do Wielkiej Brytanii lub sprowadzanie ich z tego kraju rodzi pewne obowiązki celne. Od 01.01.2021 roku UK oficjalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie przepisy dotyczące wymiany handlowej uległy zmianie. Ogólne zasady naliczania i regulowania podatku celnego w Wielkiej Brytanii znajdziesz poniżej.
Wielka Brytania uchodzi za jedno z topowych miejsc sprzyjających prowadzeniu biznesu. Przedsiębiorcy zakładają firmy na Wyspach lub przenoszą do UK swoją działalność, kiedy chcą znaleźć się w środowisku nastawionym na rozwój i wsparcie podmiotów gospodarczych. Jednym z powodów, dla których Anglia oceniana jest jako przyjazna właścicielom spółek i samozatrudnionych są korzystne podatki i liczne ulgi skarbowe. Przeczytaj, o jakie ulgi chodzi i kiedy można je zastosować.
Aby sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta zza granicy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe bazy danych i rejestry, by mieć pewność, że nadchodząca transakcja przebiegnie pomyślnie. Bariery — językowa i geograficzna — bywają bowiem przykrywką dla niskiej jakości usług lub wyłudzeń. W sieci oraz poza nią istnieje na szczęście sporo narzędzi, które mogą pomóc im zapobiec.
Wraz ze zwolnieniem Kwasi Kwartenga, na czele Ministerstwa Finansów stanął Jeremy Hunt. Nowy kanclerz zapowiedział zupełnie inne działania budżetowe niż jego poprzednik. Zobacz, jakie zmiany w podatkach w 2023 roku w Wielkiej Brytanii przygotował rząd premiera Rishi Sunaka i w jaki sposób wpłynie to na prowadzenie biznesu na Wyspach.
Już wkrótce Making Tax Digital, czyli pełna cyfryzacja rozliczeń podatkowych dosięgnie także samozatrudnionych. W tej chwili rządowa inicjatywa Wielkiej Brytanii obowiązuje podatników VAT, MTD poszerza jednak swój zakres i obejmie kolejne podmioty gospodarcze. Sprawdź, o co dokładnie chodzi, kto zyska, a kto powinien się martwić i w jaki sposób przeprowadzić proces zmiany w swojej firmie.
Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe, mające na celu sprawdzić, czy przedsiębiorcy wywiązują się ze swoich obowiązków wobec fiskusa. W kraju nad Wisłą takie postępowanie przebiega jednak w atmosferze niepewności oraz obawy, że zwykła pomyłka zostanie zinterpretowana jako celowe łamanie prawa. Z artykułu dowiesz się, jak taki proces wygląda z perspektywy osoby prowadzącej biznes na Wyspach i jak brytyjska kontrola wypada na tle polskiego postępowania.
Jeśli planujesz założyć działalność gospodarczą lub zastanawiasz się, czy warto przenieść swój biznes z kraju nad Wisłą do Wielkiej Brytanii, na pewno interesują Cię bieżące i nadchodzące zmiany, które szykują dla przedsiębiorców rządy obu krajów. Zarówno w Anglii, jak i w Polsce, firmy będą musiały dostosować się do nowych warunków, składek czy podatków. W artykule znajdziesz przegląd tych modyfikacji. Dzięki niemu możesz też oszacować, gdzie w 2023 roku bardziej opłaca się prowadzić działalność.