Sprawdź, jak wprowadzić firmę na rynek brytyjski, w jaki sposób zaplanować i przeprowadzić taką ekspansję oraz na co przede wszystkim zwrócić uwagę. Zrozum specyfikę brytyjskiego środowiska biznesowego i uniknij najczęstszych błędów.
Choć dyrektor spółki LTD to osoba, która często zarządza kapitałem przedsiębiorstwa, nie może dysponować nim do celów prywatnych w dowolnym zakresie. „Wyciągnięcie” pieniędzy ze spółki na własne potrzeby, jest oczywiście możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak zrobić to w sposób korzystny i w pełni zgodny z przepisami. Jedną ze skutecznych metod może być director’s loan, czyli pożyczka dyrektorska. Dowiedz się co to i na jakich zasadach funkcjonuje.
Jeśli prowadzimy firmę zarejestrowaną w UK lub nasze życie zawodowe związane jest w jakiś sposób z Wielką Brytanią, musimy być świadomi reform, które czekają nas w 2024 roku. Zapoznajmy się z budżetem na 2024/2025 rok i wynikającymi z niego, najważniejszymi modyfikacjami.
Przeniesienie działalności za granicę często oznacza dodatkowe możliwości rozwoju i otwartość na nowe rynki. Jednym z popularnych kierunków takiej ekspansji jest Anglia. W artykule przyglądamy się procesowi rozszerzania działalności handlowej firmy produkcyjnej z Polski do Anglii, analizując zarówno wyzwania, jak i korzyści płynące z takiego ruchu.
Jeżeli przed założeniem spółki LTD powstrzymuje Cię wizja konieczności zgromadzenia dużej ilości środków na start, nasz artykuł jest dla Ciebie. Wyjaśniamy w nim, że kapitał zakładowy w przypadku spółki Limited w Wielkiej Brytanii może być symboliczną kwotą, choć nie zawsze jest to najlepsza decyzja. W tekście opisujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia – funkcje kapitału zakładowego, zasady jego deklarowania oraz czym tak naprawdę różni się w tym zakresie angielskie prawo, od tego, obowiązującego w Polsce.
Aby z powodzeniem założyć spółkę w Wielkiej Brytanii, należy przede wszystkim złożyć w Companies House odpowiednie dokumenty. Dobra wiadomość: w większości przypadków można zrobić to w pełni online! Cała procedura jest poniekąd podobna do tego, jak taki proces wygląda w Polsce, ale formalności jest najczęściej zdecydowanie mniej. W artykule skupimy się na rejestracji najpopularniejszej spółki — Limited (LTD) i wyjaśnimy, jakie wymagania stawia przyszłym przedsiębiorcom Companies House w procesie składania dokumentów rejestracyjnych.
Brytyjskie urzędy pozwalają na załatwienie większości spraw zdalnie, bez wychodzenia z domu. Dotyczy to także rejestrowania swojej działalności, co w sposób szczególny przydaje się osobom pragnącym założyć w Anglii firmę w formie spółki Limited (odpowiednik polskiej sp. z o.o.) i prowadzić ją z dowolnego miejsca na świecie. Poniżej dokładnie opisujemy, jak wygląda taki proces, ale też, dlaczego czasem warto skorzystać z innej metody zgłoszenia nowego biznesu do urzędu.
Coraz więcej firm zawiesza swoją działalność ze względu na problemy z płynnością finansową, kryzysy, spowolnienie gospodarcze czy inflację.
Czy to jednak najlepsze rozwiązanie? Nie zawsze! Poniżej wyjaśniamy, kiedy warto rozważyć przeniesienie firmy za granicę zamiast zawieszenia działalności.
Kiedy jako przedsiębiorcy słyszymy o zmianach w przepisach podatkowych, często spodziewamy się podniesienia pewnych opłat czy zaostrzenia regulacji. Tym razem jednak opisujemy odwrotne zjawisko – złagodzenie zasad naliczania kar za zwłokę w składaniu deklaracji VAT w Wielkiej Brytanii. Od 1 stycznia 2023 roku tzw. system procentowy zastąpił w UK nowy i uproszczony – system punktowy. Poznaj szczegóły.
Na założenie firmy w Anglii decyduje się coraz większa liczba Polaków. Z jednej strony taki ruch przynosi wiele korzyści biznesowych, takich jak rozwój, oszczędności czy większa rozpoznawalność przedsiębiorstwa, a z drugiej – polscy przedsiębiorcy mają już dość niesprzyjającego biznesom środowiska. Przede wszystkim jednak, właściciele firm wybierają ten właśnie kierunek, bo… mogą. Założenie działalności w Wielkiej Brytanii jest proste, a na rynku znajdziemy wiele biur księgowych, które przeprowadzą przez cały proces tanio, szybko i profesjonalnie.
Ustawa o przestępczości gospodarczej i przejrzystości korporacyjnej (ECCTA) jest już od 26 października 2023 roku aktem prawnym obowiązującym w Wielkiej Brytanii. To bardzo istotne zmiany z punktu widzenia właścicieli brytyjskich spółek, jednak przedsiębiorcy mogą spodziewać się realnych zmian dopiero w 2024 roku.
Na przedsiębiorców, którzy prowadzą biznesy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, czeka kilka zmian, które rozpoczną się już w drugim kwartale 2024 roku, a o których mogli dowiedzieć się m.in. z ostatniego przemówienia ministra finansów Jeremiego Hunta. Zapowiadane reformy mają jeszcze bardziej upraszczać system podatkowy Zjednoczonego Królestwa, a jednocześnie wspierać rozwój kraju. Przyjrzyjmy się wspólnie najważniejszym modyfikacjom.
W prowadzeniu biznesu w Polsce jedyną stałą jest… zmiana. W 2024 roku przedsiębiorców z działalnością gospodarczą zarejestrowaną w Polsce czeka ich całkiem sporo w związku z licznymi zmianami przepisów. Właściciele firm nie są pozytywnie nastawieni do wielu z nich i dlatego decydują się na przeniesienie spółki do Anglii czy innego kraju.
Jako polski przedsiębiorca prowadzący biznes w Wielkiej Brytanii lub osoba, która chce się zawodowo związać z UK, warto byś wiedział, że polskie i zagraniczne przepisy dotyczące zatrudniania, wynagradzania czy urlopów nie są jednakowe.
W zarządzie spółki LTD może zasiadać niemal każdy – przepisy w Wielkiej Brytanii są pod tym względem niezwykle elastyczne. Dodatkowo funkcja sekretarza jest w UK wyłącznie opcjonalna. Od większości reguł są jednak wyjątki. Opisujemy je w poniższym tekście razem ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Przeczytaj, by wiedzieć, kto może zostać dyrektorem takiego podmiotu, jakie są jego obowiązki i dlaczego wybór odpowiedniego biura księgowego ma kluczowe znaczenie dla osoby pełniącej tę funkcję.