Blog o założeniu i prowadzeniu firmy w Wielkiej Brytanii - Tax Angels
vat gb
Jak sprawdzić numer VAT GB firmy w Wielkiej Brytanii?

Transakcje z kontrahentami z Wielkiej Brytanii powinny być równoznaczne z koniecznością weryfikacji ich numeru VAT – ale czy na pewno? Czy każda firma zarejestrowana w UK powinna posiadać numer VAT GB? Przeczytaj, w jaki sposób i gdzie sprawdzić numer VAT firmy z Wielkiej Brytanii oraz kilka dodatkowych informacji na temat brytyjskich przepisów w tym zakresie.

podatek minimalny cit
Podatek minimalny CIT w Polsce, a spółka za granicą

Zapowiadanie, wprowadzanie, a później odraczanie i modyfikacja nowych przepisów – ostatnie lata nie należą do najprostszych, jeśli prowadzisz firmę w Polsce. Niepewność – tak chyba należałoby zatytułować obecną sytuację spółek zarejestrowanych w kraju nad Wisłą. W 2022 roku polski rząd przygotował projekt regulacji, które mają uszczelnić system podatkowy i powiększyć wpływy do krajowego budżetu.

osoba fizyczna i osoba prawna
Osoba fizyczna i osoba prawna – różnice

Osoba fizyczna oraz osoba prawna to dwa nie tylko różne, ale i wykluczające się nawzajem pojęcia. Żaden podmiot nie może być jednocześnie osobą prawną i fizyczną. Oba określenia odnoszą się do prawa cywilnego, jednak można powiedzieć, że na tym kończą się ich podobieństwa.

podatki w Anglii
Obniżenie podatków w Anglii i zmiany w polityce gospodarczej w 2023 roku

Przedsiębiorcy obawiający się niekorzystnych zmian podatkowych w UK mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Finansów postanowiło zmienić strategię i zaplanowało najwyższe od ponad 30 lat, jednorazowe obniżenie podatków.

faktury spółka ltd
Jak wystawiać faktury na spółkę LTD?

W firmach do obowiązkowego udokumentowania transakcji służą faktury i paragony. Aby dokładnie znać swoje prawa i obowiązki dotyczące dokumentów sprzedaży, potrzebna jest często wiedza księgowa. W przypadku brytyjskich spółek LTD sprawa wygląda nieco prościej, jednak znajomość przepisów jest równie konieczna.

koszty firmy w uk
Podatki i koszty firmy w Anglii i Polsce – porównanie

Na pewno znasz popularny cytat Benjamina Franklina i wiesz, że podatki są jedną z dwóch pewnych rzeczy na świecie. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z wydatkami oraz odprowadzaniem odpowiednich kwot na rzecz Państwa.

DSC_7822
Co to jest Companies House i czym się zajmuje?

Companies House to nowoczesna i zdigitalizowana agencja rządowa, która w pełni wykorzystuje potencjał świata online, interesantów traktuje po partnersku i funkcjonuje w kraju, w którym założenie działalności jest przyjaznym procesem. Przeczytaj, czym jeszcze zajmuje się Companies House i jak wyglądają obowiązki przedsiębiorcy względem tego podmiotu.

działalność w innym kraju
Jak rozpocząć działalność gospodarczą w innym państwie?

Szybki, a zarazem spokojny rozwój, korzystne dla przedsiębiorcy, proste i stabilne prawo podatkowe, zminimalizowane wyzwania biurokratyczne — kto nie chciałby tego wszystkiego dla swojej firmy? Niestety w Polsce odhaczenie każdego powyższego podpunktu bywa bardzo trudne (jeśli nie niemożliwe). Czy opłaca się w takim razie przenieść firmę za granicę?

po Brexicie
Wielka Brytania rok po Brexicie – podsumowanie

Kurz po Brexicie opada – minął ponad rok od realnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że mimo poważnych zmian i turbulencji, nadal warto założyć firmę w UK.

Stawki VAT w UK
Jakie stawki VAT obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Jakie są stawki podatku VAT GB, kto musi się zarejestrować jako płatnik tego podatku i jakie ma obowiązki? Brytyjski system podatkowy uchodzi za przejrzysty i prosty. Jego zasady docenia wielu przedsiębiorców, którzy przenieśli swoją działalność z Polski do Wielkiej Brytanii. Jak wygląda podatek VAT w UK?

making tax digital
Czym jest Making Tax Digital? MTD w pigułce

Papier jest w odwrocie, a cyfryzacja to znak naszych czasów – zmienia życie prywatne, zawodowe i biznesowe. Coraz śmielej wykorzystywana jest również przez urzędy, także skarbowe. Świetnym przykładem jest Making Tax Digital, czyli plan brytyjskiego rządu na cyfryzację rozliczeń podatkowych i eksportu rozliczeń do sieci.

firma zagranicą
Czy można mieć firmę w Polsce i zagranicą?

Czy właściciel firmy w Polsce może prowadzić działalność poza granicami kraju? Co z podatkami, ubezpieczeniem społecznym i innymi formalnościami? Sprawdźmy czego należy dopilnować i jakich zasad przestrzegać.

Etsy, eBay, Amazon
Etsy, eBay, Amazon UK, sklep internetowy – jak sprzedawać za granicę?

Zasady dotyczące sprzedaży towarów za granicę zależą m.in. od tego czy sprzedający wysyła produkty samodzielnie, czy korzysta z pomocy internetowych platform handlowych (marketplace). To ważne przede wszystkim dla osób, które chcą prowadzić e-handel z odbiorcami w Wielkiej Brytanii.

pexels-andrea-piacquadio-3784337
PAYE czyli o brytyjskim systemie Pay As You Earn

W jaki sposób płacone są w Wielkie Brytanii podatki i jak odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne? Sprawdzisz to w tej publikacji. Zebraliśmy w niej wszystkie ważne informacje o brytyjskim systemie płacowym PAYE.

papers-gdd407ea76_1280
Korzyści podatkowe firmy w UK w porównaniu z Polskim Ładem

Polski Ład stał się faktem. Przedsiębiorcy liczą, ile na nim stracą i zastanawiają się, jak zoptymalizować koszty prowadzenia działalności przy m.in. wyższej składce zdrowotnej. Przyjrzyjmy się podatkom płaconym przez firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii i Polsce – który system jest bardziej korzystny dla prowadzących działalność gospodarczą?

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button