Przeniesienie firmy do Anglii to decyzja, którą rozpatruje coraz więcej przedsiębiorców w Polsce. Przejrzysty system podatkowy oraz pozytywne nastawienie brytyjskiej administracji sprawia, że ten wybór staje się coraz łatwiejszy. Przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić, aby przenieść swoje przedsiębiorstwo do Anglii a także, jakie dokumenty okażą się tu niezbędne.
Wymagany profil działalności
Aby bezpiecznie przenieść firmę do Wielkiej Brytanii, nie musisz spełniać wyśrubowanych standardów. Niezwykle istotnym aspektem, o którym musisz pamiętać jest rodzaj prowadzonej działalności. Ogólnie rzecz ujmując, twoja firma nie może opierać się o prowadzenie lokalu lub zakładu znajdującego się poza granicami UK, w tym także na terenie Polski. Dlatego też, możesz poważnie myśleć o przeniesieniu firmy działającej w branży:
- Handel międzynarodowy
- Transport międzynarodowy
- e-Biznes
- Projektowanie i usługi IT
- Doradztwo
- Działalność portali internetowych
- Marketing internetowy
Za to problem z przeniesieniem firmy do Wielkiej Brytanii będą miały przedsiębiorstwa związane z branżą nieruchomości oraz wszystkie punkty usługowe takie jak fryzjer, restauracja czy sklep. Nie można też dokonać tych zmian w kontekście wszystkich praktyk lekarskich, kancelarii prawnych czy notarialnych.
Przeczytaj: Czy firma w Anglii jest dla mnie?
Rodzaje działalności gospodarczej w Anglii
Przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii wiąże się z wyborem konkretnej formy prawnej. Przedsiębiorca ma do wyboru:
- Spółkę akcyjną (Public Limited Company),
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Limited Company),
- Samozatrudnienie (self-employment),
- Spółka partnerska (Partnership),
W tym zakresie wiele zależy od charakteru działalności jaką reprezentujesz. Na szczęście czynności administracyjne związane z przeniesieniem firmy do Anglii można zlecić specjalistom.
Procedura zakładania firmy na zasadzie samozatrudnienia
Jedną z najbardziej popularnych metod założenia firmy w Anglii jest self-employment. Co prawda niesie za sobą kilka wymagań, jednak wciąż można zrobić to samodzielnie. Należy jednak pamiętać, iż forma ta jest możliwa do założenia tylko dla brytyjskiego rezydenta, czyli osoby przebywającej w UK ponad 183 dni w roku. Dokumenty o które musisz zadbać podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, to przede wszystkim:
- Ewidencja dochodów i wydatków – musi być przeprowadzana w określonej przez HMRC formie.
- Rozstrzygnięcie kwestii płacenia VAT – nim podejmiesz określone kroki prawne, koniecznie sprawdź, czy wcześniejsza rejestracja do VAT będzie korzystna.
- Ustalenie sposobu rozliczania podatku i złożenia zeznania podatkowego – jeżeli nie chcesz zawracać sobie tym głowy, albo też nie czujesz się dobrze w tym temacie, możesz poprosić o pomoc księgową.
- Niezbędne licencje – koniecznie sprawdź, czy do wykonywania określonych czynności na Wyspach Brytyjskich nie będziesz potrzebować konkretnych pozwoleń czy licencji. Miej na uwadze, że w przeważającej części muszą być odnawialne co kilka lat.
Kolejną kwestią jaką musisz się zainteresować, jest zarejestrowanie się w HRMC. To odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego, który będzie oczekiwał corocznych rozliczeń. Zadbaj o to, aby:
- Zarejestrować się w HMRC – zrobisz to bez problemu przez Internet.
- Rejestrację do Self Assessment wraz z należnym numerem NIN – to odpowiednik polskiego numeru PESEL. Nadawany raz numer UTR, staje się identyfikatorem potwierdzającym tożsamość firmy w HMRC.
Na tym kończą się dokumenty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej na zasadzie self-employment. Jak to wygląda w przypadku drugiej najpopularniejszej formy?
Dokumenty do rejestracji spółki Ltd
Pozornie wydaje się, że ze Spółką Limited jest o wiele więcej pracy. Wysiłek ten jednak z pewnością się opłaci. Oto jak się do tego zabrać!
- Sprawy administracyjne na początek – obejmują one wybranie nazwy firmy a także upewnienie się, że forma prawna spółki wpisuje się w twój profil działalności.
- Określ pion administracyjny przedsiębiorstwa – musisz określić dyrektora, który będzie odpowiedzialny za dokumenty związane z ewidencją, a także składanie zeznań podatkowych i płacenie podatku dochodowego. Ważnym aspektem jest również określenie udziałowca, który jednocześnie może być dyrektorem LTD.
- Akt założycielski i statut – dokumenty te muszą być dostarczone do każdego organu zajmującego się ewidencją spółek. Statut, podobnie jak w realiach polskich, wyznacza najważniejsze zasady odnoszące się do prowadzenia spółki. Akt założycielski z kolei, to ustalenia, które bezwzględnie muszą być zatwierdzone przez każdego z udziałowców firmy.
- Obowiązek przechowywania dokumentów – tak jak i w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii nie uciekniemy od trzymania konkretnych dokumentów przez kilka lat. Obejmuje to przede wszystkim ewidencję związaną z finansami i księgowością, a także transakcji związanych z majątkiem firmy. Bezdyskusyjne jest również trzymanie dokumentów odnoszących się do rejestru PSC oraz wpisów księgowych.
- Zarejestrowanie spółki w Companies House – uzyskanie potwierdzenia założenia Spółki LTD wiąże się również z koniecznością zarejestrowania działalności w HRMC.
Samemu z czy ze wsparciem?
Procedury administracyjne związane z założeniem firmy w Anglii nie są skomplikowane. Wymagają jednak znajomości nie tylko języka, ale i procedur prawnych. Jeżeli nie masz czasu i doświadczenia na wertowanie stron internetowych w poszukiwaniu wiadomości na ten temat, możesz skorzystać z usług profesjonalnych biur zajmujących się właśnie tym rodzajem działalności. Korzyści są dwie – masz pewność, że wszystko zostanie zrobione zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi a także, że nie wkradnie się tu żaden błąd. Urzędnicy w Wielkiej Brytanii są bardzo pozytywnie nastawieni do przedsiębiorców. Jeżeli nawet takie coś będzie miało miejsce, możesz liczyć na konkretną pomoc z ich strony.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta