Jakie dokumenty są potrzebne do przeniesienia firmy do Anglii?

dokumenty do przeniesienia firmy do AngliiPrzeniesienie firmy do Anglii to decyzja, którą rozpatruje coraz więcej przedsiębiorców w Polsce. Przejrzysty system podatkowy oraz pozytywne nastawienie brytyjskiej administracji sprawia, że ten wybór staje się coraz łatwiejszy. Przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić, aby przenieść swoje przedsiębiorstwo do Anglii a także, jakie dokumenty okażą się tu niezbędne.

Wymagany profil działalności

Aby bezpiecznie przenieść firmę do Wielkiej Brytanii, nie musisz spełniać wyśrubowanych standardów. Niezwykle istotnym aspektem, o którym musisz pamiętać jest rodzaj prowadzonej działalności. Ogólnie rzecz ujmując, twoja firma nie może opierać się o prowadzenie lokalu lub zakładu znajdującego się poza granicami UK, w tym także na terenie Polski. Dlatego też, możesz poważnie myśleć o przeniesieniu firmy działającej w branży:

 • Handel międzynarodowy
 • Transport międzynarodowy
 • e-Biznes
 • Projektowanie i usługi IT
 • Doradztwo
 • Działalność portali internetowych
 • Marketing internetowy

Za to problem z przeniesieniem firmy do Wielkiej Brytanii będą miały przedsiębiorstwa związane z branżą nieruchomości oraz wszystkie punkty usługowe takie jak fryzjer, restauracja czy sklep. Nie można też dokonać tych zmian w kontekście wszystkich praktyk lekarskich, kancelarii prawnych czy notarialnych.

Przeczytaj: Czy firma w Anglii jest dla mnie?

Rodzaje działalności gospodarczej w Anglii

Przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii wiąże się z wyborem konkretnej formy prawnej. Przedsiębiorca ma do wyboru:

W tym zakresie wiele zależy od charakteru działalności jaką reprezentujesz. Na szczęście czynności administracyjne związane z przeniesieniem firmy do Anglii można zlecić specjalistom.

Procedura zakładania firmy na zasadzie samozatrudnienia

Jedną z najbardziej popularnych metod założenia firmy w Anglii jest self-employment. Co prawda niesie za sobą kilka wymagań, jednak wciąż można zrobić to samodzielnie. Należy jednak pamiętać, iż forma ta jest możliwa do założenia tylko dla brytyjskiego rezydenta, czyli osoby przebywającej w UK ponad 183 dni w roku. Dokumenty o które musisz zadbać podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, to przede wszystkim:

 • Ewidencja dochodów i wydatków – musi być przeprowadzana w określonej przez HMRC formie.
 • Rozstrzygnięcie kwestii płacenia VAT – nim podejmiesz określone kroki prawne, koniecznie sprawdź, czy wcześniejsza rejestracja do VAT będzie korzystna.
 • Ustalenie sposobu rozliczania podatku i złożenia zeznania podatkowego – jeżeli nie chcesz zawracać sobie tym głowy, albo też nie czujesz się dobrze w tym temacie, możesz poprosić o pomoc księgową.
 • Niezbędne licencje – koniecznie sprawdź, czy do wykonywania określonych czynności na Wyspach Brytyjskich nie będziesz potrzebować konkretnych pozwoleń czy licencji. Miej na uwadze, że w przeważającej części muszą być odnawialne co kilka lat.

Kolejną kwestią jaką musisz się zainteresować, jest zarejestrowanie się w HRMC. To odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego, który będzie oczekiwał corocznych rozliczeń. Zadbaj o to, aby:

 • Zarejestrować się w HMRC – zrobisz to bez problemu przez Internet.
 • Rejestrację do Self Assessment wraz z należnym numerem NIN – to odpowiednik polskiego numeru PESEL. Nadawany raz numer UTR, staje się identyfikatorem potwierdzającym tożsamość firmy w HMRC.

Na tym kończą się dokumenty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej na zasadzie self-employment. Jak to wygląda w przypadku drugiej najpopularniejszej formy?

Dokumenty do rejestracji spółki Ltd

Pozornie wydaje się, że ze Spółką Limited jest o wiele więcej pracy. Wysiłek ten jednak z pewnością się opłaci. Oto jak się do tego zabrać!

 • Sprawy administracyjne na początek – obejmują one wybranie nazwy firmy a także upewnienie się, że forma prawna spółki wpisuje się w twój profil działalności.
 • Określ pion administracyjny przedsiębiorstwa – musisz określić dyrektora, który będzie odpowiedzialny za dokumenty związane z ewidencją, a także składanie zeznań podatkowych i płacenie podatku dochodowego. Ważnym aspektem jest również określenie udziałowca, który jednocześnie może być dyrektorem LTD.
 • Akt założycielski i statut – dokumenty te muszą być dostarczone do każdego organu zajmującego się ewidencją spółek. Statut, podobnie jak w realiach polskich, wyznacza najważniejsze zasady odnoszące się do prowadzenia spółki. Akt założycielski z kolei, to ustalenia, które bezwzględnie muszą być zatwierdzone przez każdego z udziałowców firmy.
 • Obowiązek przechowywania dokumentów – tak jak i w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii nie uciekniemy od trzymania konkretnych dokumentów przez kilka lat. Obejmuje to przede wszystkim ewidencję związaną z finansami i księgowością, a także transakcji związanych z majątkiem firmy. Bezdyskusyjne jest również trzymanie dokumentów odnoszących się do rejestru PSC oraz wpisów księgowych.
 • Zarejestrowanie spółki w Companies House – uzyskanie potwierdzenia założenia Spółki LTD wiąże się również z koniecznością zarejestrowania działalności w HRMC.

Samemu z czy ze wsparciem?

Procedury administracyjne związane z założeniem firmy w Anglii nie są skomplikowane. Wymagają jednak znajomości nie tylko języka, ale i procedur prawnych. Jeżeli nie masz czasu i doświadczenia na wertowanie stron internetowych w poszukiwaniu wiadomości na ten temat, możesz skorzystać z usług profesjonalnych biur zajmujących się właśnie tym rodzajem działalności. Korzyści są dwie – masz pewność, że wszystko zostanie zrobione zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi a także, że nie wkradnie się tu żaden błąd. Urzędnicy w Wielkiej Brytanii są bardzo pozytywnie nastawieni do przedsiębiorców. Jeżeli nawet takie coś będzie miało miejsce, możesz liczyć na konkretną pomoc z ich strony.

5/5 - (5 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button