W Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 4 miliony spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółek Limited). Obecnie w ciągu zaledwie jednego roku przybywa ich ponad 500 000. Rejestracją wszystkich tych firm zajmuję się około 1 000 urzędników w kilku oddziałach Companies House, który można nazwać brytyjskim odpowiednikiem polskiego KRS-u.
Companies House to nowoczesna i zdigitalizowana agencja rządowa, która w pełni wykorzystuje potencjał świata online, interesantów traktuje po partnersku i funkcjonuje w kraju, w którym założenie działalności jest przyjaznym procesem. Przeczytaj, czym jeszcze zajmuje się Companies House i jak wyglądają obowiązki przedsiębiorcy względem tego podmiotu.
Companies House – co to jest?
Zgodnie z brytyjską ustawą o spółkach (Companies Act) z 2006 roku Companies House to rządowy rejestr, w którym przedsiębiorcy mogą m.in. zakładać i rozwiązywać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółki Limited (LTD).
Companies House istnieje od 1844 roku, jest częścią Parlamentu Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej i podlega Departamentowi Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.
Zakres działań Companies House
Przede wszystkim za pośrednictwem Companies House zakładane i rozwiązywane są spółki korporacyjne, kapitałowe, partnerskie czy też brytyjskie oddziały spółek zagranicznych.
Companies House jest odpowiedzialny także za:
- zbieranie, analizę i przechowywanie danych o wszystkich zarejestrowanych spółkach,
- udostępnianie i upublicznianie wszystkich informacji dotyczących spółek w Wielkiej Brytanii,
- przyjmowanie formularzy zmian i modyfikacje danych w rejestrze,
- umożliwienie darmowego wyszukiwania wszystkich zawartych w rejestrze informacji przy pomocy strony internetowej oraz aplikacji mobilnej,
- umożliwianie pobierania potrzebnych danych na dowolne urządzenie z dostępem do sieci.
Gdzie mieszczą się oddziały Companies House?
Za spółki zakładane w Anglii i Walii odpowiedzialne jest biuro w Cardiff. Dla spółek ze szkockim adresem właściwy jest oddział w Edynburgu, natomiast dla tych z Irlandii Północnej – w Belfaście. Miejscem, do którego należy złożyć dokumenty, jest zatem stolica kraju, w którym będzie się mieścił adres firmy.
Wyjątkiem jest Londyn, gdzie oddział Companies House zajmuje się co do zasady przechowywaniem i umożliwianiem wyszukiwania danych.
Jednoosobowa działalność gospodarcza, a Companies House
W Companies House nie można zarejestrować samozatrudnienia (self-employed). Taka forma gospodarcza nie jest bowiem spółką o ograniczonej odpowiedzialności (ani żadną inną spółką kapitałową, partnerską czy korporacyjną).
Organem właściwym do złożenia wniosku o tzw. jednoosobową działalność jest HMRC, czyli agencja rządowa HM Revenue & Customs.
Jak zarejestrować spółkę w Companies House?
Jeśli twierdząco odpowiedziałeś sobie na pytanie, czy firma w Anglii jest dla mnie, a rodzaj działalności, na który się zdecydowałeś to najpopularniejsza i często najbardziej opłacalna spółka Limited (LTD — odpowiednik polskiej spółki z o.o.), musisz dostarczyć do Companies House odpowiednie dokumenty.
Możesz zająć się całą procedurą na 3 sposoby:
- za pośrednictwem profesjonalnego biura księgowego,
- osobiście,
- poprzez pocztę tradycyjną.
W tym pierwszym przypadku nie będziesz musiał nawet wychodzić z domu, a do kompletnej rejestracji swojej spółki wystarczy Ci dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Po 24-48 godzinach będziesz posiadaczem legalnej firmy założonej w Wielkiej Brytanii.
Dokumenty wymagane przy rejestracji firmy
Wszystkie formularze potrzebne przy zakładaniu spółki znajdują się w serwisie www Companies House. Są to:
- Formularz rejestracyjny – to w tym dokumencie podasz podstawowe informacje na temat swojej firmy. Jej nazwę, adres siedziby, zarząd, podział udziałów czy dane dotyczące kapitału spółki.
- Memorandum of Association (umowa założycielska), w której podstawowe dane uzupełnione są m.in. o cele firmy i zakres jej działalności.
- Articles of Association (statut) – określisz w nim m.in. prawa ewentualnych udziałowców, procedury dotyczące zgromadzenia walnego, zasady określające wypłaty dywidend czy przekazywania udziałów.
Rejestracja spółki w Companies House nie jest skomplikowanym procesem, a sam organ dba o to, by był on szybki i cechował się klarownymi zasadami. Jednak złożenie poprawnie wypełnionych dokumentów wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego, a drobny błąd może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalistów. Szczególnie jeśli planujesz powierzyć w ręce profesjonalnego biura również późniejszą księgowość swojej firmy – rejestracja za jego pośrednictwem to nieznaczny koszt, a będzie ono zaznajomione ze specyfiką Twojej działalności od samego początku jej istnienia.
Wprowadzanie zmian do rejestru Companies House oraz wykreślenie spółki
Zmiany do rejestru wprowadza się przy pomocy odpowiednich formularzy — wszystkie znajdują się na stronie internetowej Companies House.
Oprócz dokumentów, które umożliwią Ci modyfikacje danych (na przykład adresu, nazwy firmy czy dyrektora) w łatwy sposób możesz odszukać tam również druki do składania rocznych deklaracji zarządu czy wykreślenia spółki.
Companies House – podsumowanie w 4 punktach
- Companies House to organ rejestrujący spółki kapitałowe (w tym — wybierane najczęściej — LTD), korporacyjne, partnerskie czy oddziały firm zagranicznych.
- To agencja rządowa, która kompleksowo prowadzi rejestr brytyjskich spółek i oddziałów, a więc również zarządza zbieranymi danymi oraz upublicznia je.
- Na stronie internetowej Companies House znajdziesz wszystkie potrzebne do prowadzenia spółki dokumenty, niezależnie od tego, czy jest ona dopiero rejestrowana, w trakcie działalności gospodarczej, czy ma zostać wykreślona z rejestru.
- Rejestracja spółki nie wymaga osobistej wizyty w oddziale. Cała procedura może być przeprowadzona online. Wymaga jednak skrupulatnego wypełnienia szeregu dokumentów, czym profesjonalnie zajmują się wyspecjalizowane biura księgowe.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta