Co to jest Companies House i czym się zajmuje?

W Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 4 miliony spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółek Limited). Obecnie w ciągu zaledwie jednego roku przybywa ich ponad 500 000. Rejestracją wszystkich tych firm zajmuję się około 1 000 urzędników w kilku oddziałach Companies House, który można nazwać brytyjskim odpowiednikiem polskiego KRS-u.

Companies House to nowoczesna i zdigitalizowana agencja rządowa, która w pełni wykorzystuje potencjał świata online, interesantów traktuje po partnersku i funkcjonuje w kraju, w którym założenie działalności jest przyjaznym procesem. Przeczytaj, czym jeszcze zajmuje się Companies House i jak wyglądają obowiązki przedsiębiorcy względem tego podmiotu.

Companies House – co to jest?

Zgodnie z brytyjską ustawą o spółkach (Companies Act) z 2006 roku Companies House to rządowy rejestr, w którym przedsiębiorcy mogą m.in. zakładać i rozwiązywać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółki Limited (LTD).
Companies House istnieje od 1844 roku, jest częścią Parlamentu Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej i podlega Departamentowi Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej.

Zakres działań Companies House

Przede wszystkim za pośrednictwem Companies House zakładane i rozwiązywane są spółki korporacyjne, kapitałowe, partnerskie czy też brytyjskie oddziały spółek zagranicznych.
Companies House jest odpowiedzialny także za:

 • zbieranie, analizę i przechowywanie danych o wszystkich zarejestrowanych spółkach,
 • udostępnianie i upublicznianie wszystkich informacji dotyczących spółek w Wielkiej Brytanii,
 • przyjmowanie formularzy zmian i modyfikacje danych w rejestrze,
 • umożliwienie darmowego wyszukiwania wszystkich zawartych w rejestrze informacji przy pomocy strony internetowej oraz aplikacji mobilnej,
 • umożliwianie pobierania potrzebnych danych na dowolne urządzenie z dostępem do sieci.

Gdzie mieszczą się oddziały Companies House?

Za spółki zakładane w Anglii i Walii odpowiedzialne jest biuro w Cardiff. Dla spółek ze szkockim adresem właściwy jest oddział w Edynburgu, natomiast dla tych z Irlandii Północnej – w Belfaście. Miejscem, do którego należy złożyć dokumenty, jest zatem stolica kraju, w którym będzie się mieścił adres firmy.

Wyjątkiem jest Londyn, gdzie oddział Companies House zajmuje się co do zasady przechowywaniem i umożliwianiem wyszukiwania danych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a Companies House

W Companies House nie można zarejestrować samozatrudnienia (self-employed). Taka forma gospodarcza nie jest bowiem spółką o ograniczonej odpowiedzialności (ani żadną inną spółką kapitałową, partnerską czy korporacyjną).
Organem właściwym do złożenia wniosku o tzw. jednoosobową działalność jest HMRC, czyli agencja rządowa HM Revenue & Customs.

Jak zarejestrować spółkę w Companies House?

Jeśli twierdząco odpowiedziałeś sobie na pytanie, czy firma w Anglii jest dla mnie, a rodzaj działalności, na który się zdecydowałeś to najpopularniejsza i często najbardziej opłacalna spółka Limited (LTD — odpowiednik polskiej spółki z o.o.), musisz dostarczyć do Companies House odpowiednie dokumenty.

Możesz zająć się całą procedurą na 3 sposoby:

 • za pośrednictwem profesjonalnego biura księgowego,
 • osobiście,
 • poprzez pocztę tradycyjną.

W tym pierwszym przypadku nie będziesz musiał nawet wychodzić z domu, a do kompletnej rejestracji swojej spółki wystarczy Ci dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. Po 24-48 godzinach będziesz posiadaczem legalnej firmy założonej w Wielkiej Brytanii.

Dokumenty wymagane przy rejestracji firmy

Wszystkie formularze potrzebne przy zakładaniu spółki znajdują się w serwisie www Companies House. Są to:

 • Formularz rejestracyjny – to w tym dokumencie podasz podstawowe informacje na temat swojej firmy. Jej nazwę, adres siedziby, zarząd, podział udziałów czy dane dotyczące kapitału spółki.
 • Memorandum of Association (umowa założycielska), w której podstawowe dane uzupełnione są m.in. o cele firmy i zakres jej działalności.
 • Articles of Association (statut) – określisz w nim m.in. prawa ewentualnych udziałowców, procedury dotyczące zgromadzenia walnego, zasady określające wypłaty dywidend czy przekazywania udziałów.

Rejestracja spółki w Companies House nie jest skomplikowanym procesem, a sam organ dba o to, by był on szybki i cechował się klarownymi zasadami. Jednak złożenie poprawnie wypełnionych dokumentów wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu prawa gospodarczego i podatkowego, a drobny błąd może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalistów. Szczególnie jeśli planujesz powierzyć w ręce profesjonalnego biura również późniejszą księgowość swojej firmy – rejestracja za jego pośrednictwem to nieznaczny koszt, a będzie ono zaznajomione ze specyfiką Twojej działalności od samego początku jej istnienia.

Wprowadzanie zmian do rejestru Companies House oraz wykreślenie spółki

Zmiany do rejestru wprowadza się przy pomocy odpowiednich formularzy — wszystkie znajdują się na stronie internetowej Companies House.

Oprócz dokumentów, które umożliwią Ci modyfikacje danych (na przykład adresu, nazwy firmy czy dyrektora) w łatwy sposób możesz odszukać tam również druki do składania rocznych deklaracji zarządu czy wykreślenia spółki.

Companies House – podsumowanie w 4 punktach

 • Companies House to organ rejestrujący spółki kapitałowe (w tym — wybierane najczęściej — LTD), korporacyjne, partnerskie czy oddziały firm zagranicznych.
 • To agencja rządowa, która kompleksowo prowadzi rejestr brytyjskich spółek i oddziałów, a więc również zarządza zbieranymi danymi oraz upublicznia je.
 • Na stronie internetowej Companies House znajdziesz wszystkie potrzebne do prowadzenia spółki dokumenty, niezależnie od tego, czy jest ona dopiero rejestrowana, w trakcie działalności gospodarczej, czy ma zostać wykreślona z rejestru.
 • Rejestracja spółki nie wymaga osobistej wizyty w oddziale. Cała procedura może być przeprowadzona online. Wymaga jednak skrupulatnego wypełnienia szeregu dokumentów, czym profesjonalnie zajmują się wyspecjalizowane biura księgowe.
5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button