Zakładanie firmy w Szkocji

firma w szkocjiOgromna biurokracja, duża ilość obciążeń fiskalnych i niepewna sytuacja polityczno-ekonomiczna naszego kraju, nie sprzyja rozwojowi biznesu. Dlatego coraz więcej osób przenosi swoją działalność za granicę. Nadchodzący Brexit sprawia, że Szkocja jawi się, jako najbardziej przyjazne miejsce do prowadzenia firmy.

Dlaczego Szkocja?

W przeprowadzonym referendum, obywatele Szkocji opowiedzieli się przeciwko Brexitowi. Szkocka Partia Narodowa nie godzi się z opuszczeniem jednolitego rynku gospodarczego Unii Europejskiej. To sprawia, że nastawienie Szkocji do firm z państw unijnych jest przyjazne i zachęcające. Obecne są tendencje do odłączenia się Szkocji od Wielkie Brytanii, jednak nie mają one dużych szans na realizację. Edynburg wprowadza procedury mające na celu przyciągnięcie przedsiębiorców, korzystniejsze od pozostałych krajów Zjednoczonego Królestwa. I chociaż jeszcze parę lat temu, niewiele osób planowało przeniesienie tam firmy, obecnie jest to najprzyjaźniejsze środowisko do prowadzenia biznesu. Bez względu na to, czy Szkocja uzyska niepodległość i pozostanie w strukturach Unii Europejskiej, czy nie, daje szanse na stabilność i bezpieczeństwo prowadzonym tam firmom.

Korzyści płynące z przeniesienia firmy do Szkocji.

W przeciwieństwie do prowadzenia firmy w Polsce, szkoccy przedsiębiorcy nie mają do czynienia z biurokracją. W większości nawet nie wiedzą, gdzie znajduje się ich urząd skarbowy. Kontakty ze skarbówką ograniczone są tam do minimum. Dopiero po przekroczeniu dochodu w wysokości 60 tysięcy zł (11 850 GBP), płaci się podatek od osób fizycznych. VAT interesuje wyłącznie te osoby, których firma osiąga obroty powyżej 85 00 GBP (ponad 400 tysięcy zł). Szkocka jurysdykcja pozwala na założenie spółki LTD i prowadzenie konta bankowego dla spółki, przez nierezydenta. Kwota wolna od podatku dochodowego, to prawie 60 tysięcy zł dla każdego z dyrektorów. Dyrektor nie odpowiada własnym majątkiem za długi spółki. Aby założyć spółkę LTD, wystarczy kapitał zakładowy w wysokości 1 funta. Urzędy szkockie pomagają przedsiębiorcom na każdym etapie działania firmy. Przedsiębiorca uzyskuje możliwość odkładania na brytyjską emeryturę. W przeliczeniu na złotówki, wynosi ona standardowo 2500 zł. Aby ubiegać się o minimalną emeryturę, wystarczy 10 lat pracy. Nie musi to być okres ciągły. Składki na ubezpieczenie społeczne opłaca się dopiero po przekroczeniu dochodu, około 3500 zł miesięcznie. Ich wysokość zależna jest wtedy od wysokości wynagrodzenia. Kasa fiskalna nie jest obowiązkiem. Dokument skarbowy może mieć dowolną formę. Może być paragonem, a nawet zostać spisany na serwetce. Spółka szkocka, to prestiż i wiarygodność

Firma w Polsce.

Oczekiwane zmiany podatkowe zamiast ucieszyć podatników, rozczarowały ich. Wprowadzenie Konstytucji dla Biznesu nie okazało się korzystne. Jednolity Plik Kontrolny, wyższa kwota wolna od podatku, niejednolity podatek, zamiast ułatwić prowadzenie firmy, nakładają dodatkowe obciążenia i obowiązki. Zapowiadana wyższa kwota wolna od podatku, dotyczy wyłącznie osób pracujących na 1/4 etatu i zarabiających niewystarczająco na przeżycie. Zmiany w podatkach zapowiadane na rok 2019 budzą jeszcze większy niepokój. Wzrost składek ZUS i ultra restrykcyjne prawo dotyczące wyłudzeń podatku VAT, inwigilacja kont bankowych, budzą obawy wielu firm. Prawo podatkowe może być różnie interpretowane, a kontrola i kary mogą dosięgnąć nie przestępców, lecz zwykłych podatników.

Przeniesienie działalności do Szkocji.

Nadchodzący Brexit doprowadzi do walki o przyciągnięcie unijnych przedsiębiorców przez rządy Anglii i Szkocji. Już teraz otwarta na nich Szkocja, zapewni jeszcze lepsze warunki dla biznesu. Przeniesienie działalności do Szkocji jest proste i zajmuje kilka dni. Gdy nie zatrudnia się pracowników, podatek płaci się dopiero po 21 miesiącach. Po roku prowadzenia działalności, następuje rozliczenie z urzędem, natomiast ewentualny, należny podatek płaci się w ciągu 9 miesięcy od momentu rozliczenia. Spółka rejestrowana w Szkocji, musi posiadać adres rejestracyjny na jej terenie. Nie oznacza to, że trzeba w tym miejscu prowadzić działalność lub mieszkać. Wystarczy do tego wynajęcie adresu. Jest to niewielki koszt, jednak należy ustalić sposób przekazywania korespondencji. Wygodniej i bezpieczniej jest skorzystać z pomocy biura rachunkowego, obsługującego spółki LTD. Zajmą się nie tylko rejestracją i adresem, ale też księgowością spółki. Prowadzenie spółki LTD nie wymaga przebywania na terenie Szkocji. Osoby chcące prowadzić odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej – Self-Employed, muszą przebywać w kraju minimum 183 dni w roku.

Dla kogo prowadzenie działalności gospodarczej w Szkocji jest korzystne?

Przeniesienie działalności za granicę nie jest jednak dla wszystkich. Niektóre firmy mogą zostać oskarżone o celowe unikanie zobowiązań podatkowych i narazić się na karę. Osoba prowadząca lokalny salon kosmetyczny, czy sklep stacjonarny, nie ma możliwości legalnej zmiany. Ograniczenie dotyka wszystkich, którzy prowadzą zakład na terenie Polski. Za zakład uznaje się biuro, magazyn, stacjonarny punkt sprzedaży. Osoby pracujące zdalnie lub bez konieczności posiadania zakładu, jak konsultanci, kompozytorzy, freelancerzy, copywriterzy, graficy, programiści, architekci, tłumacze, mogą legalnie przenieść działalność do Szkocji. Self-Employed, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza, to odpowiednia forma pracy dla osób przebywających w Szkocji przez większość roku. Jest opłacalna dla wielu zawodów, jak np. budowlaniec. Niskie składki, długi okres rozliczeniowy i podstawowe ubezpieczenie w wysokości 2,8 funta tygodniowo, bardzo ułatwiają działalność. Nadchodzący od nowego roku podatek Exit tax, może sprawić, że wszystkie osoby pracujące za granicą lub planujące przeprowadzkę, mogą zostać zmuszone do zapłaty daniny za przeniesienie majątku za granicę. Dla tych osób, założenie firmy w Szkocji również jest korzystne, gdyż pozwoli na unikniecie objęcia podatkiem wyjścia.

4.8/5 - (13 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button