Dla wielu polskich przedsiębiorców wysoki obrót wcale nie jest równoznaczny z wysokim zyskiem. Dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z bardziej przyjaznego traktowania przedsiębiorców za granicą – np. w Wielkiej Brytanii. Słowem kluczem jest tutaj spółka LTD. Zanim jednak ogarnie przedsiębiorcę euforia na widok przejrzystego i atrakcyjnego systemu podatkowego, powinien sprawdzić, czy w ogóle taka spółka będzie dla niego korzystnym rozwiązaniem.
Spis treści
Kto może zarejestrować spółkę LTD w Wielkiej Brytanii?
Podobnie, jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii przyszły przedsiębiorca ma do wyboru kilka form prawnych prowadzonej działalności. Do najpopularniejszych należą:
- jednoosobowa działalność gospodarcza (self-employed),
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Limited Company).
Jeśli przedsiębiorca nie jest równocześnie rezydentem brytyjskim, to z tych dwóch opcji może wybrać już tylko jedną – spółkę Ltd. Jednym z głównych warunków, umożliwiających bowiem założenie self–employed jest posiadanie własnego adresu zameldowania na terenie Wielkiej Brytanii oraz przebywania na miejscu powyżej 183 dni w roku. Więcej o różnicach między tymi dwoma formami działalności można przeczytać na naszym blogu:
Różnice między spółką Limited a self-employed
W przypadku spółki LTD, nie jest wymagana już rezydencja brytyjska. Bez problemu może być ona zarejestrowana przez polskiego obywatela (w tym rezydenta). Adres firmy może być udostępniony przez Kancelarię TaxAngels, prowadzącą rozliczenia finansowe czy podatkowe. Do założenie takiej spółki nie można posłużyć się tzw. „PO BOX”, czyli skrytką pocztową. Wymagany jest fizyczny adres na terenie Wielkiej Brytanii, zwany również adresem rejestrowym. Tak więc np. fotograf oferujący swoje usługi na terenie Polski, może założyć spółkę LTD, korzystając z udostępnionego adresu na potrzeby rejestrowe spółki, umożliwiającego zrealizowanie wszelkich formalności.
To jednak nie oznacza, że każdy, kto ukończył 16 lat może założyć taką spółkę, a następnie czerpać korzyści z atrakcyjnego systemu podatkowego w Wielkiej Brytanii. Ograniczeniem jest rodzaj wykonywanej działalności w stosunku do miejsca jej wykonywania. Jednym słowem nie adres firmy, a branża decydować będzie, czy taka forma działalności będzie możliwa zgodnie z przepisami międzynarodowymi, i zarazem opłacalna.
Spółka LTD – sprawdź, czy podatek odprowadzisz tylko w Wielkiej Brytanii
To, co najczęściej popycha polskich przedsiębiorców do założenia firmy za granicą, to optymalizacja podatkowa. Dla tych podmiotów, które wykazują niższe dochody, możliwość skorzystania z wolnej kwoty od podatku w wysokości ponad 64 000zł rocznie, jest jednym ze sposobów na osiąganie satysfakcjonujących dochodów. Jednak nie zawsze będzie to możliwe. W niektórych przypadkach polski przedsiębiorca i tak nie uniknie rozliczenia się również z polskim urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem całej procedury związanej z otwarciem spółki, skonsultować swój pomysł z ekspertami polecanej Kancelarii, i ustalić czy w Twoim przypadku będzie działać Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.
Kiedy więc spółka LTD będzie podlegać tylko brytyjskiemu urzędowi skarbowemu, mimo, że usługi będzie prowadzić na terenie innego kraju? Tutaj dla przedsiębiorcy kluczowe są trzy kwestie związane z Zakładem. Szersze objaśnienie czym jest zakład, można przeczytać w artykule poświęconym Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.
W skrócie oznacza to, że rozważać rejestrację spółki Ltd mogą osoby, które:
- na terenie kraju, gdzie fizycznie prowadzona jest działalność, jej właściciel nie posiada żadnego zakładu, lokalu usługowego, gabinetu, sklepu, czy biura. Wyjątkiem może być jedynie magazyn wysyłkowy,
- prowadzona działalność nie wymaga ani zezwoleń ani wpisu do działalności rejestrowych (co jest wymogiem np. dla lekarzy),
- na terenie Polski nie są zatrudnieni pracownicy na umowę o pracę ani umowę zlecenie. Dozwolona jest natomiast forma rozliczania się z pracownikami na podstawie faktury, czy umowy o dzieło. Pracownika można zatrudnić również jako dyrektora spółki, który mimo zamieszkania na terenie Polski, również uniknie podwójnego opodatkowania i rozliczy się na atrakcyjniejszych warunkach z brytyjskim fiskusem.
Co to oznacza w praktyce?
Spółka Limited jest idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby, pracującej zdalnie, nieposiadającej Zakładu czyli tak zwanych freelancerów. Dlatego osoby pracujące m.in. jako:
- informatycy,
- programiści,
- twórcy gier komputerowych,
- właściciele stron internetowych,
- tłumacze,
- korepetytorzy,
- instruktorzy,
- trenerzy szkoleń miękkich,
- fotografowie,
- operatorzy filmowi, kamerzyści,
- graficy,
- kompozytorzy, producenci muzyczni,
- copywriterzy,
- architekci,
- projektanci,
- przewodnicy turystyczni,
- consultanci i doradcy,
- inwestorzy
będą mogły skorzystać z tej preferencyjnej formy prowadzenia firmy, a po założeniu spółki LTD, rozliczą ją tylko z brytyjskim fiskusem. Spółkę Limited mogą również prowadzić przedsiębiorcy należący się do grona:
- osób świadczących usługi wirtualne,
- osób świadczących usługi w zakresie marketingu, pozyskiwania nowych klientów,
- przedstawicieli branży e-commerce (sprzedający w serwisach aukcyjnych i własnych sklepach internetowych).
Właściwie więc każdy zawód, który nie wymaga posiadania stałego zakładu na terenie Polski, może podlegać tylko rozliczeniu podatkowemu w Wielkiej Brytanii, a tym samym posiadać formę prawną spółki LTD.
Nie ma też znaczenia, kim jest odbiorca usług czy oferowanych produktów. Nie ma żadnych ograniczeń logistycznych, a to oznacza, że odbiorca usług czy oferowanych produktów może mieszkać w dowolnej części świata.
Kiedy Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zadziała?
Jeśli przedsiębiorca na terenie Polski posiada:
- lokal gastronomiczny (również obwoźną budkę z hamburgerami),
- biuro (np. turystyczne, księgowe),
- lokal usługowy (salon urody, fryzjer, solarium),
- zakład produkcyjny,
- sklep (piekarnia, sklep spożywczy, z galanterią skórzaną itd.),
będzie mieć obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym również w Polsce. Posiadanie jakiejkolwiek stacjonarnej placówki na terenie Polski oznacza bowiem, że właśnie tam wykonywane są usługi, a tym samym rozliczanie się tylko z urzędem brytyjskim może być odebrane przez urząd polski, jako celowe uchylanie się od płacenia podatków.
Z tego powodu spółka LTD nie jest najlepszym wyborem dla:
- właścicieli fabryk,
- właścicieli zakładów produkcyjnych,
- restauratorów,
- fryzjerów,
- makijażystów,
- masażystów,
- florystów,
- mechaników samochodowych
- wulkanizatorów,
- szklarzy,
- piekarzy,
- kucharzy,
- cukierników itp.
Jeśli prowadzimy działalność, do której konieczne przy wykonywaniu naszych obowiązków zawodowych jest konkretne miejsce – zakład na terenie Polski, niestety wybór brytyjskiej spółki LTD nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Wyjątkiem jest wykorzystanie magazynu, ponieważ forma prawna jaką jest brytyjski odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wyklucza w tym zakresie importowania towarów i sprzedaży wysyłkowej.
Przed założeniem spółki Limited warto wiedzieć czy dany charakter działalności umożliwia nam wybranie tej formy prawnej oraz mieć pewność, że konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania zadziała w naszym przypadku. Wszelkie wątpliwości warto omówić z doradcami z naszej Kancelarii TaxAngels, którzy od lat służą pomocą w tym zakresie.
Spółka LTD nie będzie więc korzystnym rozwiązaniem np. dla fryzjerów, piekarzy, właścicieli fabryk czy małych zakładów produkcyjnych, mechaników samochodowych.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta