Zalety spółki limited – 6 powodów, dla których warto ją założyć.

spółka ltd zaletyŚcieżka kariery jako osoba zatrudniona może być częściej wybieraną drogą dla wielu osób chcących prowadzić własny biznes, ale istnieją wyraźne korzyści, które można uzyskać wybierając formę działalności jako spółka limited w Wielkiej Brytanii. O tym, kto może założyć spółkę ltd i skorzystać z tej formy prowadzenia działalności można przeczytać w odrębnym artykule.

Według najnowszych statystyk prowadzonych przez brytyjski rejestr spółek handlowych Companies House (odpowiednik polskiego KRS-u) istnieje ponad 4 miliony zarejestrowanych firm w Wielkiej Brytanii i około 93% z nich jest aktywnych.
Oto niektóre z głównych powodów, dla których zarejestrowanie spółki limited w UK może być korzystniejsze niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej:

Zalety spółki ltd

 1. Ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki

  Podejmowanie ryzyka jest nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy jesteś jednoosobowym przedsiębiorcą czy prowadzisz spółkę limited, ale tylko ta ostatnia chroni Cię od odpowiedzialności za długi spółki.
  Brytyjskie prawo mówi, że spółka limited ma własną osobowość prawną, która jest niezależna od osób, które ją tworzą. Oznacza to, że strony trzecie, takie jak klienci i dostawcy, zawierają umowy z podmiotem korporacyjnym, a nie z poszczególnymi dyrektorami czy też udziałowcami.
  Ogromną zaletą tego prawnego rozróżnienia jest to, że jeśli prowadzisz spółkę limited, jako udziałowiec, masz ograniczoną odpowiedzialność za jej długi, co zwykle odpowiada kwocie, którą zapłaciłeś za udziały w połączeniu z wszelkimi niezabezpieczonymi pożyczkami do firmy. Jeśli więc firma wpadnie w kłopoty lub nawet upadnie całkowicie, nie ponosisz osobistej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty finansowe. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest to, że jeżeli wierzyciele firmy tracą pieniądze w wyniku oszustwa, które popełniono to dyrektor, w tym przypadku ponosi nieograniczoną osobistą odpowiedzialność.

 2. Prowadź firmę skąd tylko chcesz

  Spółka Ltd to nie tylko ograniczona odpowiedzialność, ale przede wszystkim wolność jaką nam daje jej prowadzenie. Międzynarodowa rozpoznawalność i wizerunek formy prawnej, który znają wszyscy, na całym świecie nie rodzi ograniczeń jak w przypadku lokalnych, krajowych form (typu Sp. z o.o. w Polsce, czy też spółka GmbH w Niemczech). Działalność może być przez Ciebie prowadzona spoza UK, nie musisz być brytyjskim rezydentem. Firmą możesz zarządzać skąd chcesz i świadczyć usługi gdzie chcesz.

 3. Reputacja oraz wiarygodność

  Zaufanie ma kluczowe znaczenie w biznesie, a spółka ltd daje poczucie profesjonalizmu, która może wzbudzić jeszcze większe zaufanie do biznesu który prowadzisz.Niektórzy klienci – szczególnie duże korporacje, również te z sektora finansowego – po prostu wolą współpracować wyłącznie z firmami, które są prowadzone w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Limited Liability Company – w skrócie LTD), a inni stanowczo odmawiają prowadzenia biznesu z działalnością gospodarczą, która nie posiada osobowości prawnej. Posiadanie spółki ltd może więc stwarzać nowe i większe możliwości biznesowe, które w innym przypadku by nie istniały.

 4. Prowadzenie spółki ltd nie jest trudne

  Powszechnym nieporozumieniem jest to, że prowadzenie firmy w formie spółki jest zbiorem biurokratycznych przeszkód, które mogą zająć miesiące i kosztować tysiące funtów. Owszem, prowadzenie spółki wiąże się z pełną księgowością, ale nie oznacza to żadnej przeszkody w prowadzeniu na co dzień swoich aktywności. Powierzenie księgowości spółki w ręce dobrego księgowego sprawi, że zarządzanie nią będzie przyjemnością, a wszystkie formalności zostaną dopilnowane przez profesjonalne biuro księgowe. Poza tym, założenie spółki trwa 1-2 dni i po tym czasie możesz już wystawiać pierwsze faktury!

 5. Łatwość w przeniesieniu własności czy też sprzedaży firmy

  Prowadząc spółkę ltd możesz w łatwy sposób ją sprzedać lub przenieść udziały na inną firmę lub osobę. Możesz także dodać do spółki kolejnych dyrektorów np. członków rodziny. W przypadku jednoosobowej działalności nie jest to możliwe. Działalność gospodarcza nie posiada udziałów, nie może mieć kilku właścicieli, a wiele elementów działalności jest powiązanych z ich specyficzną tożsamością.

 6. Korzyści podatkowe

  Jako dyrektor możesz pobierać wynagrodzenie, które jest traktowane jako koszt dla spółki. Jeżeli wypłacasz 719 GBP miesięcznie to od tej wypłaty w spółce Ltd nie zapłacisz podatku ani składek, a dodatkowo podatek spółki na koniec roku obrotowego będzie niższy. Jeżeli posiadasz kilku dyrektorów w spółce, kwota ta może zostać zwielokrotniona. W przypadku jednoosobowej działalności nie ma takiej możliwości – wszystko co zarobisz, zostanie opodatkowane.

Zakładanie spółki ltd

Jeśli te zalety nieco rozbudziły Twoje zainteresowanie i chcesz założyć spółkę ltd w UK, możesz rozpocząć już teraz rejestrację. Wystarczy, że napiszesz do nas, a nasz specjalista poprowadzi Cię przez cały proces otwarcia swojej własnej firmy!

5/5 - (4 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button