Czy warto zmienić formę działalności z self-employed na spółkę LTD?

spółka ltd i samozatrudnienieZakładając firmę w Wielkiej Brytanii mamy do wyboru wiele form prowadzenia działalności, jednak nie każda z nich jest dostępna i opłacalna dla każdego przedsiębiorcy. W ramach optymalizowania swojego biznesu i wychodzenia naprzeciw swoim oczekiwaniom warto poznać szanse i korzyści towarzyszące poszczególnym formom prawnym. Można w ten sposób zaoszczędzić czas, pieniądze, uniknąć zbędnych formalności czy też nadać swojej działalności odpowiedni kierunek rozwoju.

W poniższym tekście skupimy się na samozatrudnieniu i spółce limited (LTD). Ich podobieństwach, różnicach oraz sytuacjach, w których opłaca się zamienić jedną, na drugą. Przeczytaj, by dowiedzieć się, którą formę prowadzenia działalności powinieneś wybrać lub czy nie czas na zmianę.

Co to jest działalność self-employed?

Self-employed oznacza samozatrudnienie, a więc można porównać je do polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Cechuje się formalnościami księgowymi na minimalnym poziomie i stosunkowo niskimi kosztami. Nie ma własnej osobowości prawnej, a więc majątek przedsiębiorstwa jest traktowany jako majątek właściciela i odwrotnie. Oznacza to odpowiadanie za zobowiązania biznesowe prywatnym kapitałem.

Zgodnie z brytyjskimi przepisami self-employed rejestruje się w HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) i może to zrobić każdy rezydent Wysp. Co to znaczy, że ta forma działalności dostępna jest tylko dla osób o statusie rezydenta? Aby ją założyć, musisz przebywać w UK 183 dni w roku (lub więcej) i posiadać numer ubezpieczenia (NIN).
Obowiązki każdego samozatrudnionego to:

 • Konieczność złożenia corocznego rozliczenia self-assessment;
 • Opłacanie podatku dochodowego (income tax), uwzględniając kwotę wolną od podatku, czyli £12 570 w skali roku. Income tax może wynosić 20%, 40% lub 45%, w zależności od wartości dochodu. 45% podatek obowiązuje wyłącznie biznesmenów z dochodem powyżej £150 000, natomiast niższy podatek 40% będzie obowiązywało każdego po przekroczeniu £50 270;
 • Opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contribution).

W 2024 roku do tej listy dojdzie także rejestracja do MTD, czyli Making Tax Digital, które zamieni roczne rozliczenie w kwartalne, zwiększając tym samym koszty prowadzenia takiej działalności.

Co to jest spółka LTD?

Spółka limited, która kryje się za skrótem LTD to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założenie nie wiąże się jednak z wygórowanymi formalnościami i jest możliwe w pełni zdalnie – na odległość. Rejestracji dokonuje się w brytyjskim odpowiedniku polskiego KRS-u, czyli Companies House. Spółka LTD może mieć jednego właściciela skupiającego 100% udziałów, który będzie jednocześnie dyrektorem wypłacającym sobie wynagrodzenie.

Taka forma prowadzenia działalności oznacza, że biznes otrzyma własną osobowość prawną, a więc jej właściciel nie odpowie za ewentualne długi prywatnym majątkiem. Wpływa to także na podatek dochodowy – nie będzie to danina obowiązującą osoby fizyczne, ale CIT, czyli Corporation Tax wynoszący w tej chwili 19%, a od roku 2023 – uzależniony od dochodu (maksymalnie 25-procentowy dla dochodów powyżej £250.000).

Jeśli właściciel spółki LTD jest jednocześnie jej dyrektorem, może wypłacać sobie zarówno dywidendy (jako udziałowiec), jak i wynagrodzenie (jako osoba pełniącą dyrektorską funkcję). W przypadku obu tych wypłat obowiązują kwoty wolne od podatku.

 • Kwota wolna od podatku dywidendy to £2 000.
 • Kwota wolna od podatku wynagrodzenia to wspomniane wcześniej £12 570.

Self-employed i spółka LTD – różnice

Wśród najważniejszych różnic między samozatrudnieniem i spółką LTD możemy wyróżnić:

 • Księgowość – bardzo uproszczona i minimalna dla self-employed, nieco bardziej skomplikowana w spółce LTD;
 • Prowadzenie działalności z dowolnego miejsca na świecie – możliwe w przypadku spółki LTD, niemożliwe w przypadku self-employed, które wymaga rezydentury, a więc spędzenia minimum połowy roku w Wielkiej Brytanii;
 • Osobowość prawna – posiada ją spółka LTD, samozatrudnienie – nie;
 • Odpowiedzialność za zobowiązania firmy majątkiem osobistym właściciela – ma to związek z poprzednim punktem i występuje tylko w przypadku self-employed;
 • Możliwość sprzedaży udziałów/całej firmy – dostępna w ramach prowadzenia spółki LTD;
 • Podatki – ze względu na zupełnie inne progi podatku dochodowego, w zależności od przewidywanych zarobków bardziej opłacalna może być zarówno spółka Limited, jak i self-employed, to kwestia niezwykle indywidualna, wymagająca konsultacji najlepiej z doświadczonym doradcą.

Wybór formy prawnej prowadzonej przez nas działalności będzie wpływał na niemal każdy firmowy aspekt, nie jest to więc kwestia bagatelna. Biznesu nie wykuwamy jednak w kamieniu — to zmieniający się i rozwijający twór, wymagający nierzadko także wprowadzania pewnych modyfikacji. Zmiana self-employed na spółkę LTD może być jedną z nich. Poniżej przeczytasz, kiedy to właściwy krok.

Przejście z self-employed na spółkę LTD – kiedy się opłaca?

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zmianę formy prawnej swojego przedsiębiorstwa w dwóch sytuacjach:

 • Kiedy prowadząc self-employed, zaczynają osiągać dochody nakładające na nich obowiązek odprowadzania 40% lub 45% podatku, tj. 50 270 £ albo 150 000 £. Liderzy opinii zgadzają się, że ze względu na możliwości optymalizacji podatkowej, próg 25 000 £ rocznych zarobków, powinien być tym, przy którym możesz poważnie rozważyć zmianę samozatrudnienia w spółkę Ltd.
 • Kiedy zamierzają postawić na rozwój biznesu poprzez szukanie udziałowców, inwestorów i otwieranie się na nowe rynki.
 • Jeżeli do tej pory właściciel firmy self-employed przebywał w UK, a w ostatnim czasie zmienił swoje miejsce zamieszkania, a i może interesów życiowych powinien rozważyć zmianę dotychczasowej formy prowadzenia działalności na spółkę Ltd.

Nie sposób jednak podać szczegółowych wytycznych, kiedy dokładnie należy podjąć decyzję o zmianie, nie znając sytuacji danego podmiotu. Nie istnieje jedna uniwersalna liczba wyrażająca kwotę dochodów czy lata prowadzenia działalności, od której bardziej opłaca się „dodać znaczek LTD” do nazwy firmy. Kluczowa będzie tutaj zawsze indywidualna analiza finansowa oraz ewaluacja potrzeb, chęci i możliwości.

Wszystkim, którzy chcą tego dokonać pod okiem specjalistów, poleca się oczywiście współpracę z wykwalifikowanym biurem księgowym, które po zapoznaniu się z charakterystyką danego przedsiębiorstwa może wydać opinię dotyczącą najkorzystniejszej formy prawnej oraz optymalizacji podatkowej, opierając się na twardych danych liczbowych oraz znajomości aktualnych przepisów prawnych.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button