Rozliczenie działalności w UK. Czym jest Self-Assessment i kogo obowiązuje?

samozatrudnienieOczywistym faktem jest, że, aby w ogóle móc rozmawiać o rozliczeniu działalności w UK, najpierw trzeba ją posiadać. O tyle, o ile na naszej stronie znajduje się wiele wyczerpujących informacji na temat prowadzenia i realizowania czynności księgowych dotyczących spółki LTD, o tyle w tym miejscu warto na chwilę pochylić się nad zagadnieniem brytyjskiego samozatrudnienia.

Działalność w Anglii w formie Self-Employed.

Samozatrudnienie jako indywidualna działalność gospodarcza w Anglii z definicji nie różni się od polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Podobnie jak w Polsce, samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii zobowiązuje przedsiębiorców do płacenia podatków czy odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Choć angielski rząd jest niezwykle elastyczny pod względem osób prowadzących działalność na Wyspach, osoba, która zdecyduje się na Self-Employed, maksymalnie w ciągu trzech miesięcy powinna dostarczyć do HMRC informację o rozpoczęciu działalności. Od tej pory właściciel danej jednostki gospodarczej staje się oficjalnym ogniwem brytyjskiego systemu podatkowego, w związku z czym będzie on zobligowany do corocznego wypełnienia rozliczenia podatkowego Tax Return. Osoby samozatrudnione na swojej biznesowej ścieżce z pewnością zetkną się z pojęciem deklaracji i rozliczenia Self-Assessment.

Czym jest rozliczenie Self-Assessment?

Najogólniej rzecz ujmując, Self-Assessment jest brytyjskim odpowiednikiem polskiego podatku bezpośredniego, który obejmuje dochody osób fizycznych – tak zwanego PIT-u. Podczas gdy w Polsce deklaracja PIT musi zostać złożone w Urzędzie Skarbowym, na Wyspach Brytyjskich dokument taki powinien zostać dostarczony do HM Revenue & Customs. W tym miejscu należy podkreślić, że bycie zatrudnionym w innym miejscu absolutnie nie zwalnia nas z obowiązku wypełnienia brytyjskiej deklaracji podatkowej. Istnieje możliwość, iż nawet jeżeli uzyskujemy dochód z innego niż samozatrudnienie tytułu, powinniśmy rozliczyć się z HMRC za pomocą Self-Assessment.

Kto musi złożyć Self-Assessment?

Czy w rozliczeniu Self-Assessment powinny znaleźć się jedynie korzyści finansowe wynikające z tytułu samozatrudnienia? Absolutnie nie. To rozliczenie podatkowe powinny złożyć również osoby, które dzięki świadczonym usługom, na podstawie transakcji handlowej, z tytułu wynajmu lub sprzedaży nieruchomości uzyskały dochód na kwotę większą niż 1000 GBP.
Co więcej, Self-Assessment to zeznanie podatkowe również dla tych osób, które „wzbogacają się” na podstawie prowizji, inwestycji dywidend, a nawet własnych oszczędności. Oczywiście cały czas należy trzymać się granicy finansowej wynoszącej 1000 GBP.
W tym miejscu warto powrócić na chwilę do tematu spółek LTD. Choć z brytyjskiego prawa podatkowego jasno wynika, że także dyrektor spółki Limited ma obowiązek rozliczenia się z angielskim odpowiednikiem urzędy skarbowego, trzeba podkreślić, że od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Otóż zwierzchnik firmy, która jest organizacją non-profit, a więc takiej, nad którą sprawowanie pieczy nie przyniosło dyrektorowi żadnych korzyści finansowych, nie musi składać zeznania Self-Assessment za dany rok podatkowy.
Trzeba jednak pamiętać o tym, iż w świetle prawa, nawet inne, nie stricte pieniężne dobra materialne, jak na przykład samochód służbowy, są swego rodzaju dochodem.

Self-assessment a ulgi podatkowe

Obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym to proces, który uprawnia do uzyskania pewnych ulg wynikających z tytułu prowadzenia działalności. Co możemy „uwzględnić w koszty” prowadzenia działalności?
Wytyczne HM Revenue & Customs jasno mówią o tym, że samozatrudnieni mają prawo ubiegać się o odliczenie takich wydatków jak:

  • Wynajem lokalu – Nie tylko czynsz, ale również opłaty za prąd czy Internet. Ciekawostką jest fakt, że nawet jeżeli siedziba firmy mieści się na terenie posesji prywatnej, jej właściciel, na podstawie proporcjonalnych wyliczeń, może wnioskować o ulgę podatkową z tego tytułu.
  • Koszty podróży służbowej – Opłaty za bilety lotnicze czy wynajem samochodu, a także parking.
  • Koszty biurowe – Nie tylko sam zakup materiałów użytku codziennego takich jak artykuły papiernicze, ale również rachunki telefoniczne.
  • Koszty finansowe – obsługa bankowa, a więc prowadzenie konta czy odsetki naliczone z tytułu kredytu firmowego oraz leasingi, obsługa księgowa czy składki wynikające z ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej.
  • Koszty reklamowe – Wydatki związane z wykupem domeny i hostingu, zarządzaniem stroną internetową czy inwestycją w papierowe materiały reklamowe.

Przedstawiliśmy już pewne wątpliwości związane z tym, czym jest Self-Assessment i kto musi wypełnić to zeznanie podatkowe, a także jakie są jego składowe. Z racji tego, że punktualność jest grzecznością królów (i biznesmenów), przyszła pora na rozprawienie się z obowiązującymi terminami.

Termin składania brytyjskich deklaracji podatkowych

W polskim prawie podatkowym za okres rozliczeniowy przyjmuje się rok kalendarzowy. Każdy właściciel działalności gospodarczej zarejestrowanej na terenie Wielkiej Brytanii powinien mieć świadomość tego, że w Wielkiej Brytanii rok podatkowy, który dotyczy rozliczenia Self-Assessment, trwa od 6 kwietnia bieżącego roku podatkowego do 5 kwietnia następnego roku kalendarzowego.
Termin złożenia brytyjskiego zeznania podatkowego waha się w przedziale od października do stycznia. Osoby, które zdecydują się na dostarczenie tego dokumentu do HMRC w wersji papierowej, muszą tego dokonać najpóźniej do ostatniego dnia października roku kończącego dany rok podatkowy.
Posiadacze Self-Employed, którzy przegapią ten moment, nadal mają prawo rozliczyć się bez narażenia na konsekwencje i mogą to zrobić aż do końca stycznia kolejnego roku. Pewien „haczyk” jest ukryty w formie złożenia zeznania podatkowego – po 31 października złożenie jest możliwe wyłącznie przy użyciu kanału elektronicznego, na przykład np. za pośrednictwem księgowego w Londynie, które służy pomocą nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również na co dzień.

Konsekwencje i kary za nieterminowe rozliczenie się z HMRC

Niedotrzymanie terminu rozliczenia Self-Assessment wiązać się będzie z konsekwencjami finansowymi. Dla opóźnienia wynoszącego nie więcej niż trzy miesiące, kara pieniężna będzie wynosić 100 GBP. Niepunktualność większa niż kwartał to wzrost należności o kolejne 300 GBP. Każdy następny dzień nieterminowości oznacza naliczenie kwoty w wysokości 10 GBP. Rejestracja Self-Employed to jeden ze sposobów na udokumentowanie dochodu uzyskanego w Wielkiej Brytanii. Alternatywą dla samozatrudnienia może być wspomniana wcześniej spółka LTD, która, wbrew nazwie, może być firmą jednoosobową. Jeżeli wahasz się pomiędzy tymi dwiema formami prowadzenia przedsiębiorstwa, zajrzyj na nasz blog i sprawdź, który rodzaj formy prawnej będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni: https://www.taxangels.pl/blog/roznice-miedzy-spolka-limited-a-self-employment/.

4.9/5 - (26 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button