Podatek w Anglii – czyli poradnik jak go zapłacić

Jak zapłacić podatek w Anglii? To pytanie zadaje sobie każda spółka limited, która otrzymała i zaakceptowała roczne rozliczenie przygotowane przez księgowego. W zależności od sposobu pracy z biurem rachunkowym, czy jest to praca na bieżąco z dokumentami czy jedynie raz do roku, podatek od wypracowanego zysku będzie trzeba zapłacić.

Informacja o tym ile podatku w Anglii będzie należało wysłać do HMRC ( HM Revenue & Customs ) powinna być przekazana przez Twojego księgowego. Jeżeli księgowość jest prowadzona na bieżąco, a księgowy jest z w stałym kontakcie z Tobą – możesz być pewny że jego wysokość nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem. W takiej sytuacji informacja o wyniku finansowym firmy będzie Tobie znana o wiele szybciej niż w przypadku gdy wysyłasz do niego dokumenty raz do roku. To Ty decydujesz kiedy takie rozliczenie ma być zapłacone. Należy pamiętać, iż nie powinno być ono wykonane później niż 9 miesięcy od zakończonego roku obrotowego spółki.

Rok obrotowy spółki zaczyna się w momencie jej zarejestrowania, a kończy po 12 miesiącach. Pierwszy rok jest dopełniany do pełnego miesiąca. Poniżej przykład:

Firma Ltd została zarejestrowana 16 marca 2016 roku. Jej pierwszy rok trwał do 31 marca 2017 roku. Każdy kolejny rok obrotowy spółki będzie trwał od 1 kwietnia do ostatniego dnia marca i za takie okresy spółka Ltd powinna otrzymać od księgowego rozliczenie.

 

Jak zapłacić podatek w Anglii – krok po kroku

Zaraz po otrzymaniu rozliczenia, dyrektor spółki widząc podatek do zapłaty brytyjskiemu urzędowi skarbowemu powinien wiedzieć w jaki sposób należy go zapłacić. Jeżeli do tej pory nie wysyłałeś zapłaty podatku do HMRC, poniższa instrukcja jest właśnie dla Ciebie:

 

Kwota podatku do zapłaty

Kwota podatku wynika z matematycznej kalkulacji. Od 1 kwietnia 2017 roku jest to 19% wypracowanego zysku spółki. Zysk spółki to nic innego jak różnica pomiędzy przychodem a kosztem w danym okresie rozliczeniowym firmy.

 

Przychód – Koszty = ZYSK

Więcej na temat podatków w Anglii możesz znaleźć na stronie: księgowość spółki limited

Jeżeli spółka osiągnęła przychód w wysokości 10 000 GBP

i w trakcie trwającego roku wygenerowała koszty na poziomie 9 000 GBP,

to zysk wynosi 1000 GBP. Od tej kwoty będzie należało zapłacić 19% podatku.

 

(10 000 GBP – 9 000 GBP) x 19%= 190 GBP  ← podatek do zapłaty

 

Payslip reference – co to właściwie jest?

Aby płatność została poprawnie zaksięgowana na koncie HM Revenue & Customs, w trakcie wykonywania przelewu należy podać Payslip Reference. Jest to nic innego jak tytuł przelewu, tak by urząd skarbowy wiedział kto i za co przysłał płatność. Numer ten można znaleźć na liście przysłanym przez HMRC w okolicach kończącego się roku obrotowego spółki.

payslipReference
Wiadomość ta jest wysyłana na adres rejestracyjny firmy podany w Companies House. Z tego tytułu ważne jest by adres ten był na bieżąco obsługiwany. Payslip reference składa się z 17 znaków np.: 1234005678A00101A.

 

Zapłata podatku do HMRC

Jeżeli posiadamy już wszystkie informacje, które są nam niezbędne, możemy przystąpić do zapłaty
podatku.

Aby zapłacić podatek wystarczy przejść na stronę HMRC (strona widoczna w powyższym filmie),
następnie u góry wybrać formę płatności. Do dyspozycji mamy:

  • Przelew bankowy
  • Przekaz pocztowy
  • Karta płatnicza (debetowa / kredytowa)
  • Czek

Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem płatność (a dla wielu również najtańszym) jest zapłata kartą. W tym wypadku rzadko występują jakakolwiek opłaty za płatność. Dla przykładu opłata kartą może wynieść kilka funtów. Przelew bankowy może kosztować od 50 do nawet 150 zł (jeżeli płacimy z Polskiego banku). Przelew z konta w UK jest bezpłatny.

 

W sytuacji gdy wybierzemy trzecią opcję: kartę ( By debit or credit card online ) zostaniemy przekierowani na stronę, gdzie mamy możliwość zapłaty ( Pay Online ) (zdjęcie obok)platnosc online

Wprowadzamy wyżej wspomniany Payslip reference oraz kwotę podatku w GBP wyliczoną przez księgowego. Kolejną czynnością będzie podanie rodzaju karty oraz jej danych tak, by można zautoryzować płatność.

Zapłatę podatku należy wykonać z konta (karty) spółki, by był on wykazany na wyciągu bankowym. Jeżeli zapłatę wykonano kartą prywatną, poinformuj księgowego o tym fakcie.

Potwierdzenie wykonania zapłaty podatku powinno w pierwszej kolejności być przysłane na podany w trakcie płatności adres e-mail.

 

Podsumowanie

Zapłata podatku nie musi nastąpić zaraz po zakończonym okresie rozliczeniowych spółki ltd. Masz na to aż 9 miesięcy! Pamiętaj jednak, że jest to 9 miesięcy dla Ciebie, a nie dla biura który “kompletuje” Twoje dokumenty. Jeżeli rozliczenie dokumentów księgowemu po ich otrzymaniu zajmie 8 miesięcy, to czasu na uzbieranie środków w celu zapłaty podatku przez Twoją spółkę pozostanie jedynie miesiąc. Można by rzec, że księgowy zabrał Twój czas, a “Czas to pieniądz”.

Wysokość podatku do zapłaty nie musi być dla Ciebie zaskoczeniem. Dobry księgowy powinien również umiejętnie doradzić w kwestii wykazanego zysku spółki. Jeżeli firma przekaże dokumenty do księgowego po zakończonym okresie rozliczeniowym, to tylko z tych dokumentów powstanie rozliczenie, a sam księgowy będzie mógł doradzić już na rok kolejny.

5/5 - (3 votes)

Comments (9)

Hej chce zaplacic podatek ale moj numer reference sklada sie z 11cyfer a ma byc 17scie co mam robic

Pani Małgorzato, numer powinien posiadać (tak jak we wpisie) 17 cyfr. Jeżeli posiada Pani inny numer proszę o kontakt z naszym biurem. Sprawdzimy z czego wynika ta sytuacja.
Pozdrawiamy

Witam , chciałabym zapłaci podatek jednak po utworzeniu konta online wyskakuje mi informacja ze nie można dokonać płatnosci w tym momencie . pisałam do Ravenue na ich stonie ale nikt nie wiedzial czemu nie moge zapłacic. Mieszkam w Polsce, wiec nie mam możliwości zapłacić w siedzibie banku czy na poczcie w uk. Dzwoniłam tam i pytałam czy nie mają jakiegos swojego konta, zebym im mogła przelew zrobic, ale powiedzieli ze nie ma takiego czegos. Wiec jak spytalam jak mam teraz zapłącic, to zaczął cos tlumaczyć ale nie zrozumiałam o co chodziło .Czy mam jakiś inny sposob zeby to zapłacic? Jeśli tak to jak to zrobić? Proszę o pomoc

Dzień dobry,
jaką formą płatności próbowała Pani to zrobić?

Po założeniu konta na stronie jest możliwość zapłacenia nieopłaconego podatku. Nie wiem jak to dokłądnie wygląda gdyz jak pisałam w moim przypadku wyskakuje informacja ze płatność jest niemożliwa ale podejrzewam ze wpisuje sie kwote i podaje sie dane z karty debetowej i oni sobie z niej ściągają.

Konto zakłada sie na stronie gov.uk

Pani Magdaleno,
wpis dotyczy zapłaty podatku: Corporation Tax i dotyczy spółek Limited. Po przejściu na stronę https://www.tax.service.gov.uk/pay-online/corporation-tax nie jest wymagane zakładanie konta w HMRC. Jeżeli występują problemy z wyświetleniem strony zapłaty innego podatku, należy z tym problemem zwrócić się do HMRC. Jeżeli nadal będzie miała Pani problem z płatnością, zapraszam do indywidualnego (telefonicznego) kontaktu z nami – pomożemy w rozwiązaniu problemu.

Witam. Mam pytanie. Wróciłem z UK na stałe do Polski, gdzie pracowałem do 02/2017. – o zakończeniu pracy w UK poinformowałem Revenue. W Polsce otrzymałem informację że mam do zapłaty podatek. Dysponuję tylko numerem NI . Jak najlepiej go zapłacić? W Revenue uzyskałem informację że albo czekiem albo online logując się na stronie gov.uk. Ale z tego co czytałem muszę czekać za numerem dostępu z Revenue i można zapłacić kartą kredytową. Czy są jakieś inne możliwości np. przesłać środki przekazem pocztowym ? Nie posiadam karty kredytowej z UK ani w Polsce. Dysponuję kartą debetową z UK i w Polsce. Prosiłbym o pomoc i wyjaśnienie procedury zapłaty metodą ,,krok po kroku,,

Panie Robercie,
sytuację jaką Pan opisuje dotyczy zapłaty podatku osób fizycznych, a wpis opisuje zapłatę podatku: Corporation Tax i dotyczy spółek Limited. Proces zapłaty podatku może być w związku z tym od siebie różny, a szczegóły można prześledzić po zalogowaniu się do konta HMRC. Jeżeli w dalszym ciągu będzie miał Pan pytania w tym temacie, zapraszam do indywidualnego kontaktu telefonicznego.

Comments are closed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button