Które kraje oferują niższe podatki dla przedsiębiorców?

niższe podatki krajeKażdy przedsiębiorca, który stawia na rozwój swojej firmy, nieustannie szuka satysfakcjonujących rozwiązań, które pozwolą mu na maksimum dochodów i minimum stresujących formalności. Dlatego też coraz więcej przyszłych lub obecnych właścicieli działalności gospodarczych decyduje się na rejestrację spółki poza granicami ojczystego kraju. Często pierwszym powodem, dla którego rozważa się migrację biznesu za granicę jest zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyna korzyść płynąca z prowadzenia działalności na zasadach obowiązujących w krajach o korzystnych systemach podatkowych. Jakie są inne zalety rejestracji spółki za granicą i które kraje cieszą się największą popularnością w tym zakresie?

Cała prawda o rajach podatkowych i samych podatkach

Jak mawia stare porzekadło „Za życia pewne są jedynie dwie rzeczy – śmierć i podatki”. Od tego pierwszego, niestety, uciec się nie da, można natomiast próbować żyć spokojniej, a przez to dłużej, dlatego prowadząc firmę warto zastanowić się, gdzie można ją zarejestrować. Trzeba sobie jednak zadać pytanie: czy jest to rozwiązanie opłacalne i jednocześnie bezpieczne?

O rajach podatkowych tzw. offshore pisaliśmy już wcześniej w osobnym artykule: Czym jest raj podatkowy. Należy zacząć od tego, że spółki zarejestrowane na terenie kraju, który znajduje się na czarnej liście rajów podatkowych zdecydowanie nie cieszy się pozytywną renomą. Kontrahenci, którzy być może chcieliby nawiązać współpracę z daną firmą, przedstawiają fakt, że jest ona zarejestrowana na przykład na Seszelach, wzbudza ich podejrzenia i rodzi poważne wątpliwości. Bezpiecznie więc rezygnują z takiego kroku, podważając przede wszystkim wiarygodność przedsiębiorstwa.

Rejestracja spółki w raju podatkowym

Wiarygodność spółki nie jest jedyną kwestią, która może skutecznie utrudnić obecnym i przyszłym właścicielom firm zarejestrowanie działalności na terenie rajów podatkowych. Jak wiadomo, dobry przedsiębiorca skrupulatnie kalkuluje każde posunięcie finansowe. W pięknie brzmiącej teorii raje podatkowe wyróżniają się bardzo niskim, a w niektórych przypadkach zerowym podatkiem od dochodów. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że koszt zarejestrowania spółki na szeroko już znanych Wyspach Dziewiczych to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy funtów. Kwota rejestracji może być wielokrotnie wyższa (nawet kilkunastokrotnie) w odniesieniu do rajów podatkowych niż w przypadku założenia spółki na ternie Wielkiej Brytanii.

Koszt rejestracji spółki, a także jej wiarygodność. Czy to wszystkie przeszkody, na jakie może natrafić przedsiębiorca już na początku swojej offshore-owej ścieżki? Utrudnieniem może być również długi czas trwania samego procesu zarejestrowania spółki offshore. Należy także wspomnieć o praktycznej stronie rejestracji działalności w rajach podatkowych. W momencie, kiedy przedsiębiorca nie jest stałym bywalcem kraju uznawanego za raj podatkowy, prowadzenie w nim działalności jest praktycznie niemożliwe. Przyciągający, zerowy procent podatku, dostępny i możliwy do osiągnięcia jest często jedynie dla rezydentów danego państwa, a o taki status trzeba się bardzo postarać. Jeden przelot nie świadczy jeszcze o rezydencji, natomiast regularne wyjazdy służbowe na różnego rodzaju egzotyczne wyspy generują koszty, które z czasem będą przewyższać założoną wcześniej opłacalność zarejestrowania spółki na terenie raju podatkowego.

Jeżeli nie spółka offshore w raju podatkowym to…?

Krajem, który nie wymaga rezydencji ani od dyrektora, ani od członków zarządu spółki, a jednocześnie kusi przystępnym systemem podatkowym, niskim kosztem założenia i utrzymania, a także krótkim czasem rejestracji jest Wielka Brytania. Zarówno proces rejestracji spółki Ltd w UK, jak i cały mechanizm jej prowadzenia może odbywać się zdalnie, co jest naprawdę dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę podróżowanie w dobie wszechobecnych ograniczeń przemieszczania się.
Nie są to jednak jedyne zalety założenia działalności na terenie Wielkiej Brytanii. Relatywnie niski koszt założenia spółki, możliwość prowadzenia firmy z poza granic UK, wymóg posiadania tylko jednego udziałowca, wiarygodność i pozytywne nastawienie potencjalnych kontrahentów do spółek LTD to tylko przykładowe korzyści płynące z posiadania firmy zarejestrowanej w Anglii. O innych pozytywnych stronach takiego rozwiązania możesz poczytać tutaj: https://www.taxangels.pl/blog/zalety-prowadzenia-spolki-ltd-w-anglii/.

Czy 0% PODATKU zawsze równe jest “zero”?

Jak wiadomo hasło „0%” jest bardzo przyciągające. Niezwykle rzadko zdarzają się jednak, że firmy, które potencjalnie miały by zapłacić zerowy podatek od dochodów, nie płacą go w ogóle. Warto tutaj wspomnieć o Estońskim 0% opodatkowaniu, które jest zerem do momentu chęci wypłacenia środków ze spółki. Dochody nie są opodatkowane w momencie ich powstania. Opodatkowanie następuje dopiero w momencie dystrybucji zysku do właścicieli firm. Zatem, kiedy przychodzi czas na osiągnięcie korzyści wynikającej z prowadzonej firmy w formie wypłaty wynagrodzenia, dywidendy, czy po podjęciu określonej sumy z konta firmowego – po prostu na bieżące wydatki dyrektora, trzeba liczyć się z podatkiem, który wynosi 21% (a nie zero). Warto przedstawić sprawę obrazowo:

W przypadku spółki zarejestrowanej w Estonii, zakładając, że firma (np. programista) w ciągu roku osiągnie dochód w wysokości €27.000 dyrektor chcąc w ciągu roku wypłacić kwoty wynoszące (w przeliczeniu na PLN) 120 000 złotych, podejmując pieniądze z konta zapłaci podatek CIT w wysokości 25 200 złotych. Niemała suma jak na zerowy podatek, prawda? Tak więc początkowe zero procent przekształcane jest w efektywne oprocentowanie 21%, co stanowi wyższe opodatkowanie nawet w stosunku do polskiego podatku liniowego 19%.

Podatek od dochodu brytyjskiej Spółki ltd

W takim samym przypadku, ale w kraju alternatywnym, czyli w Wielkiej Brytanii, dwóch dyrektorów spółki, wypłacających z konta równowartość 60 tysięcy złotych każdy, nie zapłaci podatku z uwagi na wysoką kwotę wolną od podatku. Oznacza to, że spółka brytyjska również będzie operować kwotą rzędu 120 0000 złotych, jednocześnie nie ponosząc z tego tytułu absolutnie żadnych kosztów.
Sytuacja będzie jeszcze bardziej wymowna, jeżeli założymy, że 120 000 złotych to roczny dochód danego przedsiębiorstwa. Taki stan rzeczy dotyczy naprawdę wielu firm, które zajmują się działalnością czysto usługową. Jeżeli ktoś chciałby ponosić takie koszty (jak np. Estońskiej spółce) związane z podatkiem od dochodów, nie szukałby alternatywy – założyłby firmę w rodzimym kraju. Praktycznie rzecz ujmując, w wielu krajach 0% oznacza, że środki finansowe posiadane przez dane przedsiębiorstwo są zamrożone, chyba że dyrektor danej spółki zapłaci podatek wynoszący 1/5 osiągniętego dochodu.

Minimum biurokracji, maksimum satysfakcji – brytyjska spółka Ltd.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie firmy w Anglii, mogą osiągnąć z tego tytułu spore korzyści. Przejrzystość przepisów, przyjazne załatwianie formalności, wreszcie swobodne podejście do przedsiębiorcy – to zdecydowane zalety prowadzenia firmy poza granicami Polski. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o tym, by nie zachłysnąć się teoretycznymi obietnicami, lecz dobrze przeanalizować możliwości, jakie dają poszczególne kraje i wybrać ten, który w 100% spełni nasze oczekiwania.

Rejestracja firmy w UK to pod wieloma względami bardziej przystępna opcja dla mniejszych biznesów, dlatego też warto z niej skorzystać. Jeżeli zdecydujesz się na rejestrację spółki na terenie Wielkiej Brytanii, zapoznaj się z innymi zaletami tego przedsięwzięcia na naszym blogu lub porozmawiaj z naszym doradcą.

5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button