Zalety prowadzenia spółki LTD w Anglii - TaxAngels

Zalety prowadzenia spółki LTD w Anglii

Polska nie jest najdoskonalszym miejscem do prowadzenia biznesu, między innymi ze względu na skomplikowane prawo, wysokie podatki oraz składki ubezpieczeniowe. Bardziej przyjazne warunki zdecydowanie panują w Wielkiej Brytanii. Założenie firmy w Anglii wcale nie musi wiązać się z koniecznością emigracji i posiadaniem statusu rezydenta w Zjednoczonym Królestwie. Z tego względu polscy przedsiębiorcy chętnie zakładają firmy, formalnie przenosząc swoją działalność na Wyspy. Najbardziej korzystną formę stanowi spółka LTD (Private Limited Company), czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dziś przedstawiamy najważniejsze zalety tej formy prowadzenia biznesu.

Niskie podatki

Porównując polski i brytyjski system podatkowy, na pierwszy rzut oka przedsiębiorca niewiele zyskuje. Wysokość podatku dochodowego dla spółki LTD w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 19%. Dla porównania w Polsce przy stosunkowo niskich przychodach będzie 18% (przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych w ramach jednoosobowej działalności) lub 19% przy podatku liniowym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że stawka podatkowa w Anglii jest systematyczne obniżana (wcześniej było to 20%), a w 2020 roku wyniesie 17%. Jednak nie to jest najważniejsze.

Wysoka kwota wolna od podatku

Prawdziwą różnicę można dostrzec zestawiając wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii. Na Wyspach wynosi ona 11 500 funtów (a od kwietnia 2018r będzie to 11 800), jaką objęty jest dodatkowo każdy dyrektor spółki, dzięki czemu może ona wynieść w przeliczeniu nawet około 60 tys. złotych! Z kolei w Polsce maksymalna wysokość tej kwoty to 6 tys. złotych, jednak dotyczy ona wyłącznie osób o takich właśnie rocznych dochodach… Każdy, kto zarabia przynajmniej minimalną pensję krajową może korzystać z zaledwie 3091 zł kwoty wolnej od podatku lub mniej.  Dyrektor spółki LTD, który w Wielkiej Brytanii zarobi nie więcej niż 11 500 funtów rocznie, w praktyce nie zapłaci podatku dochodowego.

Dobrowolne składki społeczne

Kolejna korzyść z założenia spółki LTD wynika z wysokości składek społecznych. W Polsce w 2017 roku przedsiębiorca odprowadzał do ZUS w sumie 1172,56 zł miesięcznie, co daje rocznie ponad 14 tys. zł. Nowe firmy przez okres 2 lat mogą liczyć na preferencyjną wysokość składek –  487,90, jednak nawet ta ulga na tle brytyjskiego systemu nie wygląda szczególnie korzystnie. Ponadto w 2018 roku składki społeczne i zdrowotne tradycyjnie wrosną o kilka procent. W Wielkiej Brytanii suma składek społecznych jest co prawda uzależniona od wysokości zarobków i wynosi 13%. Należy jednak zauważyć, że osoby o dochodach wynoszących 680 funtów miesięcznie lub mniej, nie płacą składek w ogóle. Można ich zatem uniknąć wypłacając sobie pensję właśnie w takiej wysokości, jako dyrektorowi spółki LTD. Te same kryteria dotyczą zresztą wszystkich pracowników firmy, a niektórym z nich przysługują specjalne ulgi.

Brytyjska emerytura

Dodatkową korzyścią płynącą z prowadzenia spółki LTD jest możliwość dostępu do tamtejszych świadczeń emerytalnych. Szerzej o emeryturze państwowej w Anglii pisaliśmy w innym artykule. Warto nadmienić, że do uzyskania podstawowego świadczenia wystarczy prowadzenie spółki LTD przez 10 lat (niekoniecznie w sposób ciągły). Pełna emerytura państwowa (obecnie wynosząca 159,55 funtów tygodniowo) przysługuje płatnikom składek po uzyskaniu wieku emerytalnego, wynoszącego 68 lat dla kobiet i mężczyzn oraz przepracowaniu przynajmniej 35 lat. Jej pobieranie nie przeszkadza w kontynuowaniu kariery zawodowej.

Nie tylko dla rezydentów

Aby na terenie Wielkiej Brytanii prowadzić działalność na zasadzie samozatrudnienia self-employed konieczny jest status rezydenta (przebywanie na jej terytorium przez więcej niż połowę roku), jednak to kryterium nie dotyczy spółek LTD. Przeszkodą nie jest nawet jednoczesne zatrudnienie na etat w Polsce. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości zatrudniania pracowników w Polsce na umowę o pracę lub zlecenie oraz brak możliwości prowadzenia w Polsce działalności produkcyjnej. Tę pierwszą barierę można jednak pokonać na wiele sposobów – między innymi poprzez zatrudnianie pracownika na podstawie umowy o dzieło lub samozatrudnienie. Pracownik może również piastować funkcję jednego z dyrektorów spółki.

Proste prawo

Osobną różnicę stanowi proste i bardziej przyjazne dla przedsiębiorców brytyjskie prawo. Taki wniosek płynie nie tylko z przedstawionych już elementów prawa podatkowego i dotyczącego składek społecznych. Według banku światowego na założenie spółki na Wyspach należy czekać jedynie 13 dni (zazwyczaj jest to 48 godzin), a Wielka Brytania jest jednym z najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom krajów świata.

Fajny artykuł? Podziel się nim!
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
LinkedinChcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
Zalety prowadzenia spółki LTD w Anglii
Ocena: 4.4 z 9 głosów

Leave a comment

Szybki kontakt!
+
Wyślij!