Zalety prowadzenia spółki LTD w Anglii

Polska nie jest najdoskonalszym miejscem do prowadzenia biznesu, między innymi ze względu na skomplikowane prawo, wysokie podatki oraz składki ubezpieczeniowe. Bardziej przyjazne warunki zdecydowanie panują w Wielkiej Brytanii. Założenie firmy w Anglii wcale nie musi wiązać się z koniecznością emigracji i posiadaniem statusu rezydenta w Zjednoczonym Królestwie. Z tego względu polscy przedsiębiorcy chętnie zakładają firmy, formalnie przenosząc swoją działalność na Wyspy. Najbardziej korzystną formę stanowi spółka LTD (Private Limited Company), czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dziś przedstawiamy najważniejsze zalety tej formy prowadzenia biznesu.

Niskie podatki

Porównując polski i brytyjski system podatkowy, na pierwszy rzut oka przedsiębiorca niewiele zyskuje. Wysokość podatku dochodowego dla spółki LTD w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 19%. Dla porównania w Polsce przy stosunkowo niskich przychodach będzie 18% (przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych w ramach jednoosobowej działalności) lub 19% przy podatku liniowym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że stawka podatkowa w Anglii jest systematyczne obniżana (wcześniej było to 20%), a w 2020 roku wyniesie 17%. Jednak nie to jest najważniejsze.

Wysoka kwota wolna od podatku

Prawdziwą różnicę można dostrzec zestawiając wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii. Na Wyspach wynosi ona 11 500 funtów (a od kwietnia 2018r będzie to 11 800), jaką objęty jest dodatkowo każdy dyrektor spółki, dzięki czemu może ona wynieść w przeliczeniu nawet około 60 tys. złotych! Z kolei w Polsce maksymalna wysokość tej kwoty to 6 tys. złotych, jednak dotyczy ona wyłącznie osób o takich właśnie rocznych dochodach… Każdy, kto zarabia przynajmniej minimalną pensję krajową może korzystać z zaledwie 3091 zł kwoty wolnej od podatku lub mniej.  Dyrektor spółki LTD, który w Wielkiej Brytanii zarobi nie więcej niż 11 500 funtów rocznie, w praktyce nie zapłaci podatku dochodowego.

Dobrowolne składki społeczne

Kolejna korzyść z założenia spółki LTD wynika z wysokości składek społecznych. W Polsce w 2017 roku przedsiębiorca odprowadzał do ZUS w sumie 1172,56 zł miesięcznie, co daje rocznie ponad 14 tys. zł. Nowe firmy przez okres 2 lat mogą liczyć na preferencyjną wysokość składek –  487,90, jednak nawet ta ulga na tle brytyjskiego systemu nie wygląda szczególnie korzystnie. Ponadto w 2018 roku składki społeczne i zdrowotne tradycyjnie wrosną o kilka procent. W Wielkiej Brytanii suma składek społecznych jest co prawda uzależniona od wysokości zarobków i wynosi 13%. Należy jednak zauważyć, że osoby o dochodach wynoszących 680 funtów miesięcznie lub mniej, nie płacą składek w ogóle. Można ich zatem uniknąć wypłacając sobie pensję właśnie w takiej wysokości, jako dyrektorowi spółki LTD. Te same kryteria dotyczą zresztą wszystkich pracowników firmy, a niektórym z nich przysługują specjalne ulgi.

Brytyjska emerytura

Dodatkową korzyścią płynącą z prowadzenia spółki LTD jest możliwość dostępu do tamtejszych świadczeń emerytalnych. Szerzej o emeryturze państwowej w Anglii pisaliśmy w innym artykule. Warto nadmienić, że do uzyskania podstawowego świadczenia wystarczy prowadzenie spółki LTD przez 10 lat (niekoniecznie w sposób ciągły). Pełna emerytura państwowa (obecnie wynosząca 159,55 funtów tygodniowo) przysługuje płatnikom składek po uzyskaniu wieku emerytalnego, wynoszącego 68 lat dla kobiet i mężczyzn oraz przepracowaniu przynajmniej 35 lat. Jej pobieranie nie przeszkadza w kontynuowaniu kariery zawodowej.

Nie tylko dla rezydentów

Aby na terenie Wielkiej Brytanii prowadzić działalność na zasadzie samozatrudnienia self-employed konieczny jest status rezydenta (przebywanie na jej terytorium przez więcej niż połowę roku), jednak to kryterium nie dotyczy spółek LTD. Przeszkodą nie jest nawet jednoczesne zatrudnienie na etat w Polsce. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości zatrudniania pracowników w Polsce na umowę o pracę lub zlecenie oraz brak możliwości prowadzenia w Polsce działalności produkcyjnej. Tę pierwszą barierę można jednak pokonać na wiele sposobów – między innymi poprzez zatrudnianie pracownika na podstawie umowy o dzieło lub samozatrudnienie. Pracownik może również piastować funkcję jednego z dyrektorów spółki.

Proste prawo

Osobną różnicę stanowi proste i bardziej przyjazne dla przedsiębiorców brytyjskie prawo. Taki wniosek płynie nie tylko z przedstawionych już elementów prawa podatkowego i dotyczącego składek społecznych. Według banku światowego na założenie spółki na Wyspach należy czekać jedynie 13 dni (zazwyczaj jest to 48 godzin), a Wielka Brytania jest jednym z najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom krajów świata.

[ssba-buttons]

4.7/5 - (44 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button