Wiosna 2024 – zmiany w przepisach podatkowych w Wielkiej Brytanii

zmiany w przepisach podatkowychNa przedsiębiorców, którzy prowadzą biznesy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, czeka kilka zmian, które rozpoczną się już w drugim kwartale 2024 roku, a o których mogli dowiedzieć się m.in. z ostatniego przemówienia ministra finansów Jeremiego Hunta. Zapowiadane reformy mają jeszcze bardziej upraszczać system podatkowy Zjednoczonego Królestwa, a jednocześnie wspierać rozwój kraju. Przyjrzyjmy się wspólnie najważniejszym modyfikacjom.

Zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych

Składki NIC, czyli kwoty, które są odprowadzane na ubezpieczenia społeczne już od 6 kwietnia 2024 roku ulegają obniżeniu o 2% dla pracowników Class 1 i Class 4.

Oznacza to:

  • Do ustalonego limitu – 8% zamiast 10% dla pracowników. Powyżej limitu – 2%;
  • Do ustalonego limitu – 6% zamiast 8% dla samozatrudnionych. Powyżej limitu – 2%.

Pracodawcy będą natomiast płacić dokładnie takie same składki, jak dotychczas.

Obowiązek rejestracji do VAT – podniesienie progu

Każda firma zarejestrowana na terenie UK, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekroczyła obrót 85 000 funtów ma w tej chwili obowiązek zarejestrować się do podatku od towarów i usług. Od 1 kwietnia 2024 roku kwota obligująca do rejestracji do VAT GB dla brytyjskich podmiotów będzie jednak wynosiła 90 000 funtów.

Próg, od którego przedsiębiorca może starać się o wyrejestrowanie, wzrośnie z kolei z 83 000 funtów do 88 000 funtów. Różnice te wynoszą aż 5 000 funtów, czyli ponad 25 000 zł.

Osoby fizyczne niezamieszkałe w Wielkiej Brytanii – nowe zasady rozliczania zagranicznych dochodów

Każdą osobę fizyczną, która przebywa w UK, ale jest rezydentem podatkowym innego kraju, a więc wszystkich ze statusem non-domicile/non-dom, czeka od 6 kwietnia 2025 roku niemała rewolucja. Dotychczasowe zasady tego statusu zostaną zniesione, a zastąpi je FIG – system, w którym przez 4 pierwsze lata (od uzyskania rezydentury) osoby fizyczne nie muszą płacić podatku od dochodów i zysków wypracowanych za granicą. Wszystkie uzyskane środki mogą bez żadnych opłat sprowadzić do Wielkiej Brytanii. Warunkiem jest utrzymanie statusu nierezydenta podatkowego na Wyspach przez 10 lat.

Dodatkowe modyfikacje

Poza powyższymi zmianami nowe przepisy pojawią się także w zakresie:

  • Progów dochodowych, które uprawniają do pełnych lub niepełnych kwot świadczeń na dzieci;
  • Stawek Capital Gains Tax (CGT) dotyczących zysków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości mieszkalnych, które zostaną obniżone z 28% do 24%;
  • Indywidualnego konta oszczędnościowego (ISA).

Ogłoszone ostatnio zmiany w przepisach podatkowych w Wielkiej Brytanii przynoszą spore korzyści dla przedsiębiorców oraz innych podmiotów gospodarczych czy osób fizycznych. Obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników oraz podniesienie progu obowiązku rejestracji do VAT to kroki niewątpliwie mające na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej i wspieranie rozwoju biznesu.

4.9/5 - (8 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button