Rejestracja do VAT GB w Wielkiej Brytanii – dla kogo?

Rejestracja do VAT GB E-commerce to szczególnie w czasach pandemii wyjątkowo pożądany kanał sprzedażowy. Ceni się go zarówno za wygodę, jak i za szybkość zawieranych transakcji. Międzynarodowa działalność handlowa zobowiązuje jednak przedsiębiorców do dostosowania się do różnorodnych procesów i wymogów. W kontekście brytyjskim, jednym z nich jest rejestracja do tamtejszego systemu VAT. Kogo obowiązuje ten podatek, jak tego dokonać i jakie płyną korzyści z rejestracji?

Rejestracja VAT GB w Wielkiej Brytanii dla nierezydentów – dlaczego warto?

Zjednoczone Królestwo od 1 stycznia 2021 roku nie jest już częścią struktur Unii Europejskiej, a tym samym nie podlega już zasadom wynikającym z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Następstwa tej sytuacji omawiamy na naszym blogu już od jakiegoś czasu, nie tylko w kontekście biznesowym, ale również w odniesieniu do sfery prywatnej. Aktualne informacje znaleźć można u nas na blogu, na przykład:

https://www.taxangels.pl/blog/prowadzenie-firmy-w-wielkiej-brytanii-po-brexicie/

https://www.taxangels.pl/blog/jak-zostac-w-uk-po-brexicie/.

Dziś przyszła pora na poruszenie kwestii rejestracji do VAT GB w kontekście podmiotów zagranicznych, czyli firm zarejestrowanych poza granicami UK. Otóż każdy sprzedawca, który jest właścicielem działalności zarejestrowanej poza Wielką Brytanią, a chce prowadzić na jej terenie sprzedaż, ma możliwość zarejestrowania się do systemu odnoszącego się do podatku od wartości dodanej towarów i usług. W sytuacji, kiedy towary są importowane do odbiorców z Wielkiej Brytanii z kraju, który nie należy do UE, rejestracja obowiązuje każdego przedsiębiorcę. Gdy firma jest zarejestrowana w państwie należącym do Unii Europejskiej, ta powinność tyczy się tych podmiotów gospodarczych, których działalność handlowa na terenie UK przekroczy kwotę 70 000 funtów rocznie (na dzień 18.04: 366 800 złotych).

Korzyści rejestracjI do VAT GB

Warto jednak spojrzeć na ten obowiązek jak na rozwiązanie, które pozwoli na jednostajność biznesowej sytuacji finansowej, a dokładniej uregulowania kosztów związanych z zapłatą podatku VAT w przypadku transakcji pomiędzy polskim sprzedawcą a brytyjskim kupującym. Rejestracja do systemu VAT w Wielkiej Brytanii jest szczególnie korzystna dla działalności gospodarczych, których profil opiera się na branży handlowej i które sprzedają swoje produkty właśnie do UK.

Kluczowym atutem tego rozwiązania jest możliwość odliczenia należności z tytułu podatku od towarów i usług w określonym terminie i za wszystkie dokonane w danym okresie transakcje, a nie jednorazowo za każdym razem, kiedy podmiot gospodarczy sprzedaje swoje produkty kontrahentom z Wysp Brytyjskich przy okazji przekraczania produktu przez granice. Taką możliwość daje właśnie rejestracja do systemu VAT GB, która z kolei pozwala na rozliczenie podatku przy pomocy deklaracji kwartalnej. Jeżeli dana firma nie należy do VAT GB, jest zobowiązana do poniesienia kosztów najpóźniej w momencie, kiedy towar przekracza granicę, a ta konieczność jest jednak nieco kłopotliwa.

Rozliczenie się przy użyciu kwartalnej deklaracji VAT to nie jedyna zaleta rejestracji do VAT GB. Warto wspomnieć również o tym, że każda firma rozliczająca się za pomocą tego systemu może dodać do kwoty sprzedaży wynikające z należności podatkowych 20%. W tym miejscu trzeba również rozwiać jeszcze jedną wątpliwość: o tym, kiedy będzie trzeba wypełnić deklarację, decyduje moment rejestracji do VAT GB, nie zawsze zaś okres wynikający z kwartałów kalendarzowych.

VAT GB, a oddział polskiej firmy w UK.

Zanim przejdziemy do szczegółów związanych z zaletami oddziału polskiej firmy w Wielkiej Brytanii, należy poruszyć kwestie formalne. Aby zarejestrować się do systemu VAT w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie złożenie wniosku do HM Revenue & Customs. Można to zrobić zarówno online, jak i na miejscu, choć zważając na fakt, że wielu przedsiębiorców z Wielką Brytanią nie łączy nic poza interesami, wizyta osobista będzie zwyczajnie nieopłacalna. Można również to zadanie powierzyć naszym specjalistom.

Zgłoszenie do systemu VAT firmy zagranicznej wymaga również przygotowania odpowiednich dokumentów. Pierwszym z nich jest potwierdzenie rejestracji firmy. Konieczne będzie także przedstawienie zaświadczenia o obrocie handlowym, numerze konta bankowego oraz informacjach o działalności podmiotu gospodarczego.

Kto ma obowiązek rejestracji do VAT GB?

W sytuacji, w której branża handlowa jest głównym zakresem działalności firmy, a transakcje prowadzone są między innymi z klientami zamieszkującymi Zjednoczone Królestwo, to właściciel takiego biznesu ma obowiązek zarejestrowania się do systemu VAT GB. Pobrexitowa sytuacja jest jednak doskonałym momentem na rozważenie założenie brytyjskiego oddziału firmy zarejestrowanej w Polsce.

Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda biznesowa i ułatwienie transakcji sobie i klientom, ale przede wszystkim taktyczne zagranie marketingowe. Brytyjczycy bardzo cenią sobie jakość, jednak w ich handlowych sercach pierwsze skrzypce zdecydowanie gra chęć wsparcia rodzimego rynku. Firma, która ma oddział na Wyspach Brytyjskich, cieszy się lepszą opinią, a ten fakt nie pozostaje bez znaczenia dla zysków właściciela takiej działalności gospodarczej.

Rejestracja do brytyjskiego systemu VAT to nie tylko obowiązek, ale również pewne korzyści, które wiązać się będą przede wszystkim z poprawą komfortu prowadzenia działalności pod kątem księgowym. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie lub nurtują Cię inne kwestie związane z biznesowymi formalnościami w Wielkiej Brytanii, skontaktuj się z nami.
Chcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
5/5 - (2 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button