Jak wypłacić środki/pieniądze ze spółki Limited?

spółka limited wypłacanie pieniędzyJako dyrektor spółki limited masz kilka możliwości dokonywania wypłat z konta firmowego swojej firmy. O niektórych z nich na pewno już wiedziałeś przed założeniem działalności, natomiast kilka z nich może być dla Ciebie zaskoczeniem.

Wynagrodzenie dla dyrektora

Najpopularniejszym sposobem uzyskania pieniędzy ze spółki jest wypłata wynagrodzenia dla dyrektora. W przypadku wypłaty kwoty 512 GBP (ok. 2500zł) nie musisz zgłaszać tego faktu nikomu, oprócz swojego księgowego. W tym przypadku nie zostaną naliczone żadne składki ani podatek, bo jak już wiesz kwota wolna od podatku na rok 2019/2020 w UK wynosi 12.500 GBP, czyli ok. 1042 GBP miesięcznie. Jednak wypłata takiego wynagrodzenia nie zalicza się w żaden sposób jako miesiąc emerytalny i tym samym nie masz możliwości uzyskania emerytury w przyszłości.

Oszczędzanie do emerytury

Jeżeli chciałbyś pracować na swoją przyszłość już teraz, konieczne jest wypłacanie wyższego wynagrodzenia. Wypłaty w zakresie 513 – 719 GBP miesięcznie powoduje, że każdy miesiąc, gdzie wypłata realizowana jest w tym przedziale zostanie zakwalifikowany do przyszłej emerytury. Warunkiem wypłaty takiego wynagrodzenia jest konieczność rejestracji do brytyjskiego systemu płacowego nazywanego PAYE (ang. Pay As You Earn). W takiej sytuacji co miesiąc zgłaszasz swojemu księgowemu kwotę wynagrodzenia jaką chcesz wypłacić, a jako potwierdzenie wysłania Twojego zgłoszenia, księgowy powinien Ci przesłać tzw. Payslip, czyli odcinek wypłaty. Otrzymanie takiego dokumentu jest bardzo ważne i zawsze musisz pamiętać, aby ten dokument zwrotnie do Ciebie trafił. Jest to także dokument kosztowy, który podczas rozliczenia rocznego obniży podatek spółki, ponieważ wypłata wynagrodzenia dyrektora jest kosztem dla niej. W przypadku wypłaty wynagrodzenia w zakresie 513 – 719 GBP nie zostają naliczone składki ani podatek. Jest to najbardziej optymalna i korzystna wysokość wypłaty wynagrodzeń dla dyrektora spółki.

Wyższe progi dochodowe

Kolejnym progiem wypłaty wynagrodzenia jest kwota 720 – 1041 GBP miesięcznie. Wypłata wynagrodzenia w tym zakresie jest oczywiście zaliczana jako miesiąc emerytalny, natomiast wiąże się z naliczeniem składek. Nie są to duże kwoty, ponieważ w przypadku wypłaty 800 GBP (czyli ok. 3900zł), łączne składki wyniosą Cię ok. 53 GBP, czyli zaledwie 250zł. W porównaniu do ZUS-u w Polsce, gdzie planowana jest podwyżka do 1500zł opłat miesięcznie w roku 2020, kwota ta jest znikoma. Podatek w takiej sytuacji w dalszym ciągu nie zostanie naliczony.
Kwoty wypłat powyżej 1042 GBP, czyli ok. 5000zł spowodują naliczenie składek, a także podatku. Obecna stawka podatku dla zarobków powyżej 12.500 GBP rocznie wynosi 20%.

Dywidenda

Drugim sposobem wypłaty środków ze spółki jest dywidenda. Należy jednak pamiętać, że dywidenda nie jest kosztem dla spółki. Na rok 2019/2020 HMRC (brytyjski urząd skarbowy) ogłosił, że dywidenda do 2000 GBP jest zwolniona z podatku. Nie ma też konieczności jej zgłaszać do urzędu – Ty jako dyrektor musisz powiadomić swojego księgowego o chęci wypłaty dywidendy. Zostaniesz wtedy poinstruowany jakie dokumenty będziesz musiał wypełnić, ale bez obaw – nie ma tego dużo, zaledwie dwa dokumenty i księgowy na pewno Ci w tym pomoże. Dywidendę można wypłacić w dowolnym momencie w ciągu roku, należy zwrócić jednak uwagę, aby całkowita wypłata dywidend nie przekroczyła zysku na koniec roku podatkowego. Dywidendy są także wypłacane po uregulowaniu zobowiązania podatkowego, czyli w przypadku wygenerowania zysku w wysokości £500, z czego podatek wynosi £100, to maksymalna kwota, którą można wypłacić jako dywidendę ze spółki to £400.

Kilometrówka

Trzecim sposobem wypłaty środków ze spółki jest kilometrówka. Jeżeli używasz swojego prywatnego samochodu do celów służbowych, to rozwiązanie jest dla Ciebie. Za każdą przejechaną mile (1,6 kilometra) możesz otrzymać zwrot ze spółki wynoszący 0,45 GBP. W przypadku przekroczenia limitu rocznego dla jednego dyrektora, który wynosi 10000mil, należy zmienić stawkę z 0,45 GBP na 0,25 GBP. Nie możesz jednak rozliczać kosztów tj. naprawa samochodu czy ubezpieczenie. Więcej na temat kilometrówki przeczytasz w naszym artykule Kilometrówka jako koszt dla spółki.

Delegacja

Czwartym sposobem wypłaty środków ze spółki jest delegacja. W przypadku podróży służbowej możesz rozliczyć koszty z nią związane. Brytyjski urząd skarbowy ustalił stawkę za jeden dzień delegacji dla każdego Państwa na świecie. Jeżeli odbyłeś podróż służbową do Niemiec, która trwała 5 dni, za każdy dzień możesz otrzymać 72 euro zwrotu, czyli w sumie 360 euro. Dodatkowo do tego możesz rozliczyć fakturę za nocleg, która powinna być wystawiona na dane Twojej spółki.

Formularze zarówno kilometrówki (milówki), jak i delegacji możesz otrzymać od swojego księgowego, który po uzupełnieniu przez Ciebie danych, powinien je jeszcze zweryfikować czy wszystkie niezbędne informacje zostały tam zawarte. Jeżeli posiadasz księgowość spółki limited w Tax Angels od swojego księgowego dostaniesz inteligentny formularz, który skróci czas poświęcony na ich wypełnienie do minimum.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button