Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii i Polsce

Wielka Brytania jest krajem, gdzie Polacy wciąż najchętniej rejestrują swoje firmy. Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się systemowi podatkowemu w UK, a także niemal zerowej biurokracji, by wniosek nasunął się sam.

W 2019 roku założenie firmy w Anglii będzie jeszcze korzystniejsze, ponieważ kolejny raz rząd brytyjski podniósł wolną kwotę od podatku. Również inaczej regulowane są świadczenia socjalne i emerytalne. To oznacza, że nawet przy małych biznesach, w kieszeni przedsiębiorcy zostaje więcej pieniędzy. Gdzie dokładnie są różnice?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Polsce i w Wielkiej Brytanii?

kwota wolna od podatkuWysokość kwoty wolnej od podatków zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców ma bardzo duże znaczenie. Od tej kwoty uzależnione jest bowiem, ile za dany rok odprowadzimy podatków do urzędu skarbowego, a tym samym, ile pozostanie nam w kieszeni pieniędzy. Jeśli zestawić kwotę wolną od podatku w Polsce, która najczęściej jest stosowana przy rozliczaniu PIT  – 3091 zł z 62 500 zł (£12.500) w Wielkiej Brytanii, to różnica w jej wysokości jest ponad 20-krotna! Wystarczy bowiem rozłożyć np. 13000 złotych na 12 miesięcy, by szybko zorientować się, że właściwie nawet przy bardzo niskich dochodach w Polsce (1083zł miesięcznie), podatek trzeba będzie odprowadzić. Nic dziwnego, że Polacy każdego roku chętnie otwierają spółki Limited w Wielkiej Brytanii.

Mało tego, wolna kwota od podatku w Polsce maleje wraz ze wzrostem zarobków. Jak?

  • dochód do 8000 zł – kwota całkowicie wolna od podatku,
  • dochód między 8000 a 13000 zł  – kwota wolna od podatku jest degresywna i zmniejsza się z 8000 zł do 3091 zł,
  • dochód pomiędzy 13 001 a 85 528 zł – kwota wolna od podatku – 3091 zł
  • dochód pomiędzy 85 529 a 127 000 zł – kwota wolna od podatku maleje od 3091 zł do zera,
  • przy dochodzie powyżej 127 000 zł trzeba w pełni zapłacić podatek dochodowy.

Prowadzenie firmy w postaci spółki  zarówno w Polsce (sp. z o.o.), jak i w Wielkiej Brytanii (Ltd) wiąże się jednak z płaceniem podatku dochodowego. Spółek więc wolna kwota od podatku nie dotyczy. Czy zatem zmienia  to poziom atrakcyjności zakładania spółki na wyspach brytyjskich? Wcale nie! System podatkowy w Wielkiej Brytanii jest bowiem tak skonstruowany, że i przedsiębiorcy korzystają z kwoty wolnej od podatku, a także przy mniejszych progach zarobkowych, mogą zaoszczędzić na uiszczaniu świadczeń socjalnych.

Dochód spółki Limited, a zatrudnienie w niej dyrektorów zarządzających.

Rejestrując spółkę Limited w Wielkiej Brytanii warto korzystać z fachowego doradztwa. Choć system rozliczania się z urzędem skarbowym jest bardzo klarowny, to jednak trzeba znać zasady, by we właściwy sposób rozliczyć firmę. Na gruncie finansowo – podatkowym dla przedsiębiorcy ważne jest, że:

  • każda spółka Limited jest własnością udziałowców, a zarządzana jest przez poszczególnych dyrektorów,
  • w każdym przedsiębiorstwie można zatrudnić dyrektorów, a przynajmniej jeden z nich musi być osobą fizyczną,
  • dywidendy są inaczej opodatkowane niż wypłacane wynagrodzenie,
  • dyrektorem spółki może być jednocześnie udziałowiec (spółka jednoosobowa).

Oznacza to w praktyce, że z dochodu firmy jeszcze przed opodatkowaniem, można wygenerować pensje dla dyrektorów.

Od wypłacanych pensji można uwzględnić kwotę wolną od podatku. Jeśli dochód dyrektora nie przekroczy £12.500 rocznie, to nie będzie konieczności rozliczania się z podatku z urzędem skarbowym. Trzeba jednak pamiętać, że wypłaty dla dyrektorów muszą być równomiernie rozłożone w skali roku. Jeśli więc chcemy zysk firmy przesunąć na wynagrodzenia i jednocześnie uniknąć z tego tytułu odprowadzania podatków od spółki, to w 2019 roku miesięczna wypłata dla dyrektora powinna oscylować na poziomie £1041. Ponadto przy pensjach dla dyrektorów i dla pracodawcy można skorzystać z ulgi na świadczenia społeczne. Przy zarobkach niższych niż 8632 funtów rocznie (czyli ponad 43 000 zł) nie trzeba uiszczać składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli kwota wynagrodzenia wzrośnie do owych £12500 na rok, to świadczenia społeczne należy już uregulować w kwocie około £675 na rok.

Można jednak zatrzymać się na kwocie £8632 (ponad 43 tys. złotych), a resztę wypłacić w postaci dywidend, jeśli dyrektor jest również udziałowcem firmy. Jeśli bowiem wysokość dywidendy mieści się w progu do £2000, a łączny dochód (pensja + dywidenda) nie przekroczą progu wolnej kwoty od podatku, czyli £12.500 na rok, to dyrektor nadal uniknie płacenia podatku dochodowego. Trzeba jednak pamiętać, że dywidenda nie stanowi kosztu spółki i podlega opodatkowaniu w wysokości 19%.

Uwaga, dyrektor może być również właścicielem spółki.

Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, to jedna z ważniejszych i najbardziej korzystnych zasad prowadzenia spółki Limited. Właściciel bowiem może zarejestrować siebie jako dyrektora spółki, a tym samym ma prawo wypłacać sobie zarówno miesięczne wynagrodzenie, jak i roczne dywidendy. Dzięki temu, że Polska i Wielka Brytania podpisały umowę o wykluczeniu podwójnego opodatkowania, nie ma konieczności rozliczania się już z polskim urzędem skarbowym. Nie trzeba być więc rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, by nie płacić podatku w Polsce. Wyjątkiem może być kwestia osiągania zysków z dywidend i sytuacja, kiedy właściciel firmy w Wielkiej Brytanii osiąga również dochód w Polsce.

Jak więc rozsądnie zarządzać dochodami?

Dla przedsiębiorcy ważne jest, iż jeśli dochód firmy zostanie podzielony na pensje dla dyrektorów, przy założeniu, że pojedyncza pensja nie przekroczy £12.500 na rok, to dochody te będą całkowicie zwolnione z podatku.

Dla przykładu firma, która zatrudnia więc trzech dyrektorów, może rocznie uzyskiwać przychód w wysokości ponad 180 000 złotych (£37.500) na rok bez konieczności uiszczania podatku dochodowego.

To oznacza, że przedsiębiorca powinien przez cały rok analizować dochody i tak planować wysokość pensji, dywidend i zgłaszanego dochodu firmy, by zawsze mieścić się w jak najniższych progach podatkowych. W Wielkiej Brytanii jest to dużo łatwiejsze niż w Polsce, przez co prowadzenie firmy tam przekłada się na wyższe zyski dla polskiego przedsiębiorcy.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button