Jak zachować płynność finansową?

płynność finansowaProwadzenie firmy nie jest łatwe, szczególnie z punktu widzenia zarządzania kapitałem i dbania o zapewnienie płynności finansowej. Przejściowe problemy finansowe zdarzają się niemal w każdym przedsiębiorstwie. Jak sobie z nimi radzić? W jaki sposób zachować lub przywrócić płynność finansową?

Dlaczego tracimy płynność finansową?

Utrata płynności finansowej nie oznacza jeszcze bankructwa, ale bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich działań możliwie szybko. W przeciwnym wypadku problemy finansowe mogą narastać, a im dłużej nasze koszty przewyższają przychody, tym trudniej jest znaleźć rozwiązanie i przywrócić rentowność przedsiębiorstwa.

Pierwszym krokiem do odzyskania płynności finansowej jest przede wszystkim szczegółowa analiza przyczyn obecnej sytuacji. Należy ustalić kiedy pojawiły się problemy finansowe oraz z czego wynikają. Utrata płynności finansowej zazwyczaj ma miejsce, gdy nasi klienci nie płacą za faktury lub płacą z opóźnieniem, gdy nie mamy wystarczającej liczby klientów lub zbyt niskie ceny . Przychody nie pokrywają wówczas bieżących zobowiązań. Może się też zdarzyć, że problemy finansowe wynikają z nieudanych inwestycji, w takiej sytuacji czasem konieczna jest sprzedaż akcji, udziałów, środków trwałych itp. Rzeczowa ocena aktualnej sytuacji firmy jest kluczem do odzyskania płynności finansowej.

Windykacja należności

Prowadzenie firmy to nie tylko świadczenie usług czy sprzedaż towarów, pozyskiwanie klientów, dbanie o dobre relacje biznesowe itp., ale przede wszystkim umiejętność ściągania należności od kontrahentów. Przedsiębiorcy mający problem z tym aspektem prowadzenia biznesu nie osiągną sukcesu, gdyż bez zapłaty za wykonane usługi/sprzedane towary nie będą w stanie dalej funkcjonować na rynku. Często wystarczy wysłanie do kontrahenta przypomnienia o nieuregulowanej należności lub wezwania do zapłaty, jednak nie zawsze proces odzyskiwania długów jest taki prosty. Jeżeli nie udaje się polubownie ściągnąć należności należy podjąć bardziej radykalne kroki, niestety wiążące się również z wyższymi kosztami.

W razie, gdy posiadamy coraz więcej faktur przychodowych z przedłużonym terminem płatności, a lista zadłużonych klientów się wydłuża i sam dług rośnie, warto rozważyć skorzystanie z pomocy firmy windykacyjnej. Taka inwestycja często się opłaca, a przedsiębiorcy zyskują czas na zajęcie się swoim biznesem zamiast pilnować czy faktury zostały opłacone.

Podjęcie kroków ku ściągnięciu zaległych należności to dobra droga prowadząca do odzyskania płynności finansowej, jednak trzeba mieć na uwadze że nawet zatrudnienie profesjonalnej firmy windykacyjnej nie gwarantuje nam, że te należności zostaną szybko uregulowane. Odzyskanie długów to często proces długotrwały, w najcięższych przypadkach należy skierować sprawę do sądu, oczekiwać na wyrok, a później na egzekucję komorniczą. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i rozważyć inne, szybsze sposoby pozyskania środków niezbędnych do regulowania bieżących wydatków.

Kontrola wydatków i racjonalne planowanie

Kluczem do zachowania płynności finansowej w firmie jest kontrolowanie wydatków, czyli stałe bieżące ocenianie czy w danym momencie stać nas na dany zakup. Po otrzymaniu zapłaty za wykonane usługi czy sprzedane towary możemy przeliczyć ile zostanie nam gotówki po opłaceniu podatków, składek i innych stałych zobowiązań. W ten sposób łatwiej będzie nam zaplanować wydatki na najbliższy okres i podjąć decyzję, które z nich możemy przesunąć na później.

Wydłużony termin płatności za faktury kosztowe

W razie trudniejszego okresu finansowego w działalności warto negocjować dłuższy termin zapłaty z kontrahentami, od których nabywamy towary czy usługi. Współpracując z daną firmą od dłuższego czasu nie powinniśmy mieć problemu, aby jednorazowo umówić się na wydłużenie terminu płatności. Terminowe opłacanie faktur jest podstawą dobrych relacji w biznesie, dlatego jeżeli wiemy że w danym momencie trudno nam będzie dotrzymać zwyczajowego terminu zapłaty stosowanego we wcześniejszych transakcjach, warto poinformować o tym od razu kontrahenta i poprosić, aby dokument został wystawiony z wydłużonym terminem płatności. Dzięki temu firma, z którą współpracujemy będzie wiedzieć, że pomimo chwilowych trudności finansowych jesteśmy uczciwym i rzetelnym partnerem, a zatem warto utrzymywać z nami relacje biznesowe. Wypracowanie na rynku pozycji wiarygodnego kontrahenta nie jest łatwe, a nieterminowe opłacanie faktur kosztowych działa na naszą niekorzyść, dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby firma przetrwała wiele lat, należy unikać nieterminowości nie tylko wykonując zlecenia czy dostarczając towary do odbiorcy, ale również opłacając swoje zobowiązania.

Kredyt, limit na koncie, karta kredytowa a może faktoring?

Jeżeli natomiast wszystkie powyższe sposoby na przywrócenie płynności finansowej nie są wystarczające i w dalszym ciągu brakuje nam pieniędzy na bieżące wydatki, warto rozważyć opcję pozyskania pieniędzy z banku lub innych instytucji finansowych. W pierwszej kolejności polecamy sprawdzenie ofert kart kredytowych lub uruchomienia limitu odnawialnego na rachunku bankowym. W ten sposób mamy dostęp do dodatkowych środków w razie potrzeby, ale nie musimy z nich korzystać na co dzień. Co więcej, decydując się na kartę kredytową zyskujemy dość długi nieoprocentowany okres spłaty, ale tylko w odniesieniu do transakcji bezgotówkowych. Inne opcje pozyskania dodatkowej gotówki to oczywiście pożyczka lub coraz modniejszy w ostatnich latach faktoring, dzięki któremu otrzymujemy środki za wystawione faktury przychodowe bez zbędnej zwłoki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ofertami różnych banków czy instytucji finansowych lub skorzystać z usług doradcy finansowego, który dobierze najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.

Jak widzimy przejściowe trudności finansowe nie oznaczają jeszcze konieczności zawieszenia czy likwidacji biznesu, aby poradzić sobie z problemami z płynnością finansową trzeba szybko podjąć odpowiednie kroki i odpowiednio planować swoje wydatki.

 

5/5 - (1 vote)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button