Ustawa o przestępczości gospodarczej i przejrzystości korporacyjnej (ECCTA) jest już od 26 października 2023 roku aktem prawnym obowiązującym w Wielkiej Brytanii. To bardzo istotne zmiany z punktu widzenia właścicieli brytyjskich spółek, jednak przedsiębiorcy mogą spodziewać się realnych zmian dopiero w 2024 roku.
Spis treści
Co to jest The Economic Crime and Corporate Transparency Bill?
The Economic Crime and Corporate Transparency Bill (ECCTA) to anglojęzyczna nazwa ustawy o przestępczości gospodarczej i przejrzystości korporacyjnej, której nadrzędnym celem jest zapobieganie nadużyciom i przestępczości gospodarczej w UK. Akt prawny nadaje urzędowi Companies House (to agencja rządowa rejestrująca spółki kapitałowe) większe uprawnienia, dzięki którym rejestr spółek będzie bardziej wiarygodny, a nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych – sprawnie wychwytywane i karane.
ECCTA jest odpowiedzią na 190 miliardów funtów, które według szacunków sprzed kilku lat, co roku znika z brytyjskiego budżetu przez przestępstwa gospodarcze. Według specjalistów ustawa powinna ograniczyć tę kwotę, znacznie utrudniając oszustwa. Zarówno wśród właścicieli, jak i pracowników spółek.
Ustawa o przestępczości gospodarczej i przejrzystości korporacyjnej — czy zmiany weszły już w życie?
Na stronach Companies House możemy przeczytać, że rejestr zamierza wprowadzać zmiany stopniowo. Treść oświadczenia jest publicznie dostępna.
Zgodnie z artykułem, przedsiębiorcy odczują pierwsze modyfikacje początkiem 2024 roku i będą to:
- Wymóg składania oświadczenia (przez każde przedsiębiorstwo) dotyczącego zamiaru działania zgodnie z prawem;
- Rozszerzone uprawnienia Companies House w zakresie weryfikacji danych zawartych w rejestrze;
- Wzmożone kontrole nazw spółek;
- Zmiana zasad dotyczących adresów, pod którymi rejestrowane są firmy;
- Konieczność podawania do wiadomości Companies House dedykowanego firmie adresu e-mail;
- Możliwość dodawania specjalnych adnotacji do niezweryfikowanych, problematycznych danych z rejestru;
- Usuwanie niedokładnych danych;
- Współpraca z innymi departamentami i organami ścigania w zakresie wyłapywania nieprawidłowości.
Jesteś dyrektorem spółki? Przygotuj się na pewne modyfikacje.
Jeśli jesteś właścicielem firmy zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii lub dopiero planujesz założenie spółki Ltd, pewnie zastanawiasz się, co powyższe zmiany oznaczają dla Ciebie w praktyce.
Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie tych modyfikacji:
- Nie założysz już spółki na dowolne dane, bez żadnej weryfikacji – choć dotychczas spółkę można było zarejestrować w Companies House bez dogłębnej weryfikacji, taka praktyka dobiega końca. Wkrótce rejestr przeprowadzi też analizę tożsamości wszystkich istniejących dyrektorów oraz osób na stanowiskach zarządczych (PSC).
- Nie złożysz rozliczenia przy pomocy strony www należącej do Companies House – składanie sprawozdań samodzielnie przez stronę www lub w formie papierowej nie będzie możliwe. Rozliczenie będzie mogło być wysłane wyłącznie przez wyspecjalizowane oprogramowania księgowe, wymuszając na przedsiębiorcach zakup specjalnego programu lub korzystanie z usług biura księgowego.
- Confirmation Statement zostanie poszerzone o dodatkowe informacje, które będziesz musiał podać – będziesz zobowiązany do corocznego potwierdzania adresu e-mail spółki oraz jej działania zgodnie z prawem.
- Companies House zyska więcej uprawnień – rejestr spółek będzie miał więcej narzędzi, by weryfikować wprowadzane do niego dane oraz faktyczną działalność firm.
Czy nadal opłaca się zakładać spółkę w Wielkiej Brytanii?
Anglia bez wątpienia nadal pozostaje krajem bardzo przyjaznym przedsiębiorcom. Swoim stabilnym prawem gospodarczym oraz wysoką kwotą wolną od podatku wciąż będzie przyciągać biznesmenów z całego świata. Jeśli zastanawiasz się nad rozwojem finansowym swojej firmy i szukasz prestiżowego miejsca na rejestrację działalności, warto byś rozważył ten kierunek.
Musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie każdy biznes da się przenieść lub zarejestrować w UK. Aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku będzie to optymalne rozwiązanie, zalecamy konsultację z wykwalifikowanymi doradcami – np. biurem księgowym, które specjalizuje się w obsłudze brytyjskich podmiotów. Specjaliści na pewno wezmą pod uwagę wszystkie istotne kwestie – prawne oraz podatkowe i zarekomendują korzystne działania. Jeśli rejestracja działalności na Wyspach faktycznie będzie dla Ciebie opłacalna, eksperci podpowiedzą też, czy warto wybrać self-employed (jednoosobową działalność gospodarczą), spółkę LTD (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) czy jeszcze inną formę gospodarczą.
Chcesz zarejestrować firmę w UK? Masz pytania?
Zapytaj eksperta