Shelf Company, a gotowa spółka LTD w UK – czym są “spółki szelfowe”?

Shelf CompanyOsoby poszukujące w Internecie informacji o rejestracji i prowadzeniu spółki LTD z pewnością natknęły się na możliwość zakupu tak zwanej spółki szelfowej, znanej bliżej jako Shelf Company. Pośrednicy zajmujący się sprzedażą gotowej, brytyjskiej działalności gospodarczej kuszą przede wszystkim nagromadzeniem zalet wynikających z „przyjścia na gotowe” przy minimalnym zaangażowaniu we wszelkie kwestie formalnościowe związane z samym założeniem firmy na terenie UK. Postanowiliśmy odkryć przed Wami „szelfowe” karty i kompleksowo omówić ten temat, wchodząc w szczegóły dotyczące nabycia gotowej spółki „Shelf Company”. Nie zapomnimy również o najważniejszej kwestii – czy taki biznesowy krok w ogóle się opłaca?

Czym jest Shelf Company?

Jak już wspomnieliśmy, największą zaletą z perspektywy osób zainteresowanych zakupem brytyjskiego odpowiednika polskiej spółki z o.o. czyli spółki Ltd „Shelf Company”, jest możliwość ominięcia procesu rejestracji firmy w brytyjskiej rzeczywistości biznesowej. Choć założenie spółki Limited i tak jest zadaniem, w którym nierzadko kłopotliwa biurokracja została ograniczona do minimum, to strony internetowe, które oferują swoim klientów wybranie z wirtualnej półki gotowej firmy, szczycą się przede wszystkim sporą oszczędnością czasu, a także brakiem konieczności oczekiwania na wszelkie obowiązkowe procesy rejestracyjne czy podatkowe.

Mimo tego, że powyższy argument jest wykorzystywany nieco na wyrost, to trzeba przyznać, że to rozwiązanie może mieć jeden, za to dość znaczący atut – jest nim możliwość budowania marki z ugruntowaną pozycją na rynku. Podczas zakupu spółki, możemy zapoznać się z jej specyfikacją, w której znaleźć będzie można datę rejestracji działalności. Ta informacja, a właściwie wiążące się z nią możliwości przydadzą się szczególnie tym przedsiębiorcom, którym zależy na działaniach marketingowych opartych na wieloletniej tradycji czy też wypracowanym przez lata doświadczeniu.

Jak przebiega proces zakupu gotowej spółki Ltd „szelfowej” i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Zakup Shelf Company zasadniczo niczym nie różni się od typowych zakupów internetowych – wystarczy z oferty danego pośrednika wybrać interesującą nas formę działalności gospodarczej, za pomocą formularzu online złożyć zamówienie, nie zapominając oczywiście o umieszczeniu w nim danych przyszłego dyrektora firmy, a także ewentualnych akcjonariuszy. Wszystkie te kroki doprowadzą do transferu udziałów oraz zmiany struktury firmy, a tym samym po zaledwie 24 godzinach pozwolą nam cieszyć się nowym biznesem.

Jeżeli chodzi o kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę w procesie wyboru odpowiedniej spółki szelfowej, to z pewnością na prowadzenie wysuwa się wspomniany przed chwilą wiek zarejestrowanej wcześniej działalności. Obligatoryjnie należy sprawdzić również specyfikację tak zwanych wartości dodanych, a także brytyjskiego adresu siedziby firmy czy szczegółów związanych z bieżącym prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz sprawozdań finansowych.

Warto przyjrzeć się bliżej jeszcze jednemu ułatwieniu wynikającemu z zakupu spółki szelfowej – jest nim przypisany do spółki aktywny numer konta bankowego. Przyszli właściciele biznesów, którzy chcą rozwijać się pod kątem branży handlowej, powinni również zainteresować się tym, czy dana Shelf Company jest zarejestrowana w brytyjskim systemie VAT.

Kluczowym jednak czynnikiem przy wyborze spółki szelfowej jest dogłębna analiza pod kątem tego, czy dana działalność posiada historię handlową oraz jakie są jej ewentualne losy. Bezpiecznie jest zdecydować się na wariant, który nigdy nie uczestniczył w żadnych transakcjach czy relacjach biznesowych. Jeszcze bezpieczniej jest jednak powierzyć research osobom, które, dzięki swojemu doświadczeniu w kwestii brytyjskich działalności gospodarczych, będą wiedziały, na co dokładnie zwrócić uwagę i gdzie szukać poszczególnych informacji. Nieskromnie zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem: https://www.taxangels.pl/kontakt/.

„Porozmawiajmy” o pieniądzach – koszty związane z zakupem Shelf Company

Pięknie już było, przyszła pora na zejście na ziemię, szczególnie w kontekście finansowym. O tyle, o ile sama rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzi dopełnienie formalności w Companies House i brytyjskim urzędzie skarbowym HMRC, to koszt rzędu 100 funtów, czyli około 550 złotych, o tyle zafundowanie sobie minimalnego nakładu pracy poprzez zakup Shelf Company w optymistycznym wariancie kosztuje od 300 do nawet 5000 funtów, a więc ponad 25 tysięcy złotych.

Trzeba przyznać, że, choć z założenia osoby decydujące się na prowadzenie biznesu w ramach spółki LTD nie muszą dysponować kapitałem, to sprawa robi się o wiele bardziej skomplikowana, jeżeli początkujący przedsiębiorca chce zdecydować się właśnie na Shelf Company. To jednak nie koniec bolesnego lądowania, wszak 300 funtów to dopiero cena początkowa. Wraz z wiekiem firmy rośnie również jej koszt, do którego przyczyniają się również inne wartości dodane, na przykład rejestracja w brytyjskim systemie podatku od towarów i usług. Ostateczny koszt zakupu spółek szelfowych może sięgnąć nawet 5000 funtów.

Shelf Company – nie mówimy „tak”, nie mówimy „nie”

Kwestia tego, czy zakup gotowej spółki Ltd jest dobrym pomysłem, czy też niepotrzebnym wydatkiem, zależy od indywidualnych preferencji. Kiedy koszty nie grają roli, gra ją za to czas, a nie bez znaczenia jest również budowanie marki silnie zakorzenionej w realia rynkowe, Shelf Company może być optymalną alternatywą dla klasycznej rejestracji działalności.

Warto jednak pochylić się na chwilę nad aspektem czysto psychologicznym – czy takie rozwiązanie nie uderza w jakiś sposób w ambicje przyszłego biznesmena? „Przyjście na gotowe” jest z pewnością niezwykle wygodne, rodzi się jednak pytanie, czy będzie również satysfakcjonujące w przyszłości? Z tym dylematem każdy potencjalny właściciel firmy musi uporać się samodzielnie. Dyskretnie jednak przypominamy, że rejestracja spółki LTD, nawet po Brexicie, także zajmuje około 24 godzin, kosztuje kilkudziesięciokrotnie mniej i od początku jest wyłącznie własnością jej założyciela.
Chcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
4.7/5 - (8 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button