Jak założyć firmę Ltd w Wielkiej Brytanii?

Czy zastanawiałeś się nad założeniem swojej własnej firmy, ale przeraziła Cię cała biurokracja z tym związana? No cóż.. zakładając firmę w Polsce trzeba się z tym liczyć. Na szczęście istnieje alternatywa dla osób chcących założyć swoją firmę. Założenie firmy zarejestrowanej na terenie Wielkiej Brytanii wcale nie jest tak trudne. Pomysł ten jest jeszcze bardziej kuszący, chociażby ze względu na bardzo korzystne przepisy prawa podatkowego i gospodarczego obowiązujące na terenie UK.
Jak zalozyc firmę w Anglii?

Firma w Anglii krok po kroku

Z punktu widzenia potencjalnego przedsiębiorcy, najkorzystniejszą formą działalności gospodarczej zarejestrowanej na terenie UK jest spółka Limited (LTD). Jest to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podobnie jak w przypadku spółki z o.o., finanse spółki Ltd są odrębne od finansów właściciela przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie ryzykuje on majątkiem własnym, lecz wyłącznie majątkiem spółki.

 

Wymagania niezbędne do założenia spółki Limited:

Procedury rejestracyjne spółki Ltd wymagają obecności w strukturach spółki Dyrektora, Udziałowca i ewentualnie Sekretarza

 • Dyrektor – minimum jeden, wiek niezbędny do uzyskania statusu dyrektora w spółce Ltd to 16 lat.
 • Sekretarz – jego obecność nie jest niezbędna w przypadku spółek Ltd, funkcji tej nie może pełnić dyrektor spółki.
 • Udziałowiec – może być nim osoba, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora.

Musisz się zastanowić także nad tym kto będzie dyrektorem w Twojej spółce, czy będziesz to Ty czy ktoś bliski, znajomy. Należy pamiętać, że to członkowie zarządu wybierają dyrektorów, którzy będą działać w imieniu spółki. Aby zostać dyrektorem w spółce trzeba mieć ukończone 16 lat. W spółce limited musi być co najmniej jeden dyrektor, który będzie osobą fizyczną. Spółka limited nie ma obowiązku posiadania sekretarza spółki.

 1. Kapitał zakładowy – w przypadku spółek Ltd nie jest wymagane aby był on wpłacany na konto spółki (tak, jak to ma miejsce w Polsce). Angielskie prawodawstwo gospodarcze wymaga zadeklarowania kapitału, który może wynieść nawet 1 funt. Standardowy kapitał wynosi 100 funtów, podzielony na 100 akcji po jednym funcie.
 2. Adres – spółka Ltd koniecznie musi mieć swoją siedzibę, ulokowaną rzecz jasna na terenie Wielkiej Brytanii. Nie może być do skrytka pocztowa, tzw. PO Box. Jeżeli nie posiada się własnego lokalu, najlepiej skorzystać z usług wirtualnego biura. Każda spółka powinna posiadać adres rejestracyjny dla swojej spółki. Adres rejestracyjny musi posiadać fizyczną lokalizację, gdzie będą przychodzić wszelkie zawiadomienia oraz listy dotyczące spółki. Adres ten nie musi być adresem, w którym będziesz świadczył usługi. Jeżeli nie posiadasz adresu na którym chciałbyś zarejestrować spółkę, możemy Ci użyczyć naszego adresu. Wszelka korespondencja, którą będzie otrzymywała Twoja spółka, będzie przesyłana bezpośrednio do Ciebie.
 3. Nazwa spółki – zanim formalnie będziesz chciał założyć firmę w Anglii musisz się zastanowić nad jej nazwą. Rząd brytyjski jest bardzo liberalny jeżeli chodzi o tę kwestię, jednakże musisz przestrzegać kilku zasad, a mianowicie:
  1. nazwa firmy nie może być obraźliwa, obsceniczna
  2. nie może obrażać angielskiej królowej ani w żaden sposób nie nawiązywać do rodziny królewskiej
  3. nie może zawierać “wrażliwych” słów lub wyrażeń zawartych w ustawie np. “British”, “Tribunal” czy “Institute”
  4. nie może namawiać do popełnienia przestępstwa
  5. nie może zawierać symboli oraz znaków interpunkcyjnych
  6. być podobna do już istniejącej nazwy np. ABC Ltd oraz Abc Company Ltd to dla Companies House ta sama nazwa.
  7. koniecznie musi kończyć się na Ltd bądź Limited.

 

Jak założyć firmę zarejestrowaną na terenie Wielkiej Brytanii?

Założenie spółki limited może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszym z nich (a zarazem najwygodniejszym) jest skorzystanie z usług zewnętrznego agenta. Jest nim podmiot, który nie tylko powołuje do życia naszą spółkę, ale może też realizować szereg czynności, związanych np. z korespondencją pomiędzy naszą spółką, a brytyjskimi urzędami. Jeżeli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania możesz wybrać usługi TaxAngels, chętnie pomożemy na każdym etapie prowadzenia firmy w Anglii.

Druga metoda jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga realizacji określonych czynności bezpośrednio na miejscu, tj. na terenie Wielkiej Brytanii.

 1. Złożenie w Companies House (odpowiednik naszego rejestru sądowego) wypełnionego wniosku o rejestrację spółki, aktu założycielskiego, którego sygnatariusze wyrażają chęć założenia spółki i statutu przedsiębiorstwa (umowy pomiędzy założycielami spółki a jej udziałowcami).
 2. Jeśli sygnatariusze pragnący powołać do życia spółkę ltd spełnią wszystkie wymagania formalne związane z założeniem spółki, ich przedsiębiorstwo zostanie wprowadzone do rejestru firm. Z kolei nazwa spółki Ltd będzie odtąd widnieć w krajowym Indeksie Nazw Spółek. W tym momencie nowa spółka otrzyma również swój własny numer (Company Number) i odpowiedni certyfikat potwierdzający rejestrację.
 3. Po zarejestrowaniu spółki, Companies House ma obowiązek przekazać wszystkie istotne informacje na jej temat do brytyjskiego Urzędu Skarbowego (HMRC).
 4. W ciągu kilku tygodni od zarejestrowania spółki, na brytyjski adres siedziby naszej firmy, HMRC wyśle dokumenty umożliwiające jej rozliczenie po roku obrotowym spółki.
 5. Obowiązkiem nowej spółki Ltd a konkretnie jej właściciela, jest dopilnowanie wykonania rozliczenia rocznego firmy, a następnie wysłanie go do urzędu skarbowego. W całym tym procesie może uczestniczyć również autoryzowany księgowy. Wykonanie tej czynności jest wymagane. Nie dopilnowanie terminowego rozliczenia może spowodować nałożeniem kar na Twoją firmę sięgającą od kilkuset do nawet kilku tysięcy funtów.

Sam proces rejestracji spółki lepiej zlecić komuś, kto ma już doświadczenie w zakładaniu spółek limited. Zakładając samemu spółkę, pierwszy raz łatwo się pomylić i przez to mieć niepotrzebne problemy. Tax Angels Group oferuje różne zakresy rejestracji spółki, które może indywidualnie dopasować do potrzeb klienta, dzięki czemu nie musisz się niczym przejmować. Proces rejestracji spółki trwa ok. 24 godzin. Po otrzymaniu informacji od nas, że spółka jest założona możesz już wystawić pierwszą fakturę! Proste?

Ważne! Brytyjskie prawodawstwo uwzględnia możliwość prowadzenia tak zwanej “spółki uśpionej” (Dormant Company). Również i w tym przypadku należy dokonać rejestracji w HMRC, oraz wykonać dla niej rozliczenie roczne.

 

Proces powoływania do życia spółki Ltd jest znacznie prostszy, niż w przypadku jej polskiego odpowiednika.

 

Korzyści wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki limited.

 1. Wysoka kwota wolna od podatku sięgająca 11 500 funtów rocznie
 2. Podatek dochodowy w wysokości 19 procent (zależny od wysokości dochodu)
 3. Obowiązkowa rejestracja VAT jedynie w przypadku przekroczenia progu rocznych obrotów w wysokości 85 tysięcy funtów.
 4. Możliwość zatrudnienia pracowników ( B2B – Business to business lub umowa o dzieło)
 5. Możliwość otwarcia oddziału spółki w dowolnym miejscu na terenie całej Unii Europejskiej
 6. Spółka Ltd jest jedną z najbardziej prestiżowych form działalności gospodarczej, która jest respektowana na całym świecie
 7. Na terenie UK funkcjonuje jedno z najbardziej korzystnych praw podatkowych na terenie UE (z punktu widzenia przedsiębiorcy).
4.7/5 - (26 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button