Jak założyć firmę Ltd w Wielkiej Brytanii? - TaxAngels

Jak założyć firmę Ltd w Wielkiej Brytanii?

Założenie firmy zarejestrowanej na terenie Wielkiej Brytanii wcale nie jest tak trudne. Pomysł ten jest jeszcze bardziej kuszący, chociażby ze…

Założenie firmy zarejestrowanej na terenie Wielkiej Brytanii wcale nie jest tak trudne. Pomysł ten jest jeszcze bardziej kuszący, chociażby ze względu na bardzo korzystne przepisy prawa podatkowego i gospodarczego obowiązujące na terenie UK.
Jak zalozyc firmę w Anglii?

Firma w Anglii krok po kroku

Z punktu widzenia potencjalnego przedsiębiorcy, najkorzystniejszą formą działalności gospodarczej zarejestrowanej na terenie UK jest spółka Limited (LTD). Jest to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podobnie jak w przypadku spółki z o.o., finanse spółki Ltd są odrębne od finansów właściciela przedsiębiorstwa. Oznacza to, że nie ryzykuje on majątkiem własnym, lecz wyłącznie majątkiem spółki.

 

Wymagania niezbędne do założenia spółki Limited:

 1. Procedury rejestracyjne spółki Ltd wymagają obecności w strukturach spółki Dyrektora, Udziałowca i ewentualnie Sekretarza
 2. – Dyrektor – minimum jeden, wiek niezbędny do uzyskania statusu dyrektora w spółce Ltd to 16 lat.
  – Sekretarz – jego obecność nie jest niezbędna w przypadku spółek Ltd, funkcji tej nie może pełnić dyrektor spółki.
  – Udziałowiec – może być nim osoba, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora.

 3. Kapitał zakładowy – w przypadku spółek Ltd nie jest wymagane aby był on wpłacany na konto spółki (tak, jak to ma miejsce w Polsce). Angielskie prawodawstwo gospodarcze wymaga zadeklarowania kapitału, który może wynieść nawet 1 funt. Standardowy kapitał wynosi 100 funtów, podzielony na 100 akcji po jednym funcie.
 4. Adres – spółka Ltd koniecznie musi mieć swoją siedzibę, ulokowaną rzecz jasna na terenie Wielkiej Brytanii. Nie może być do skrytka pocztowa, tzw. PO Box. Jeżeli nie posiada się własnego lokalu, najlepiej skorzystać z usług wirtualnego biura.
 5. Nazwa spółki – koniecznie musi kończyć się na Ltd bądź Limited.

 

Jak założyć firmę zarejestrowaną na terenie Wielkiej Brytanii?

Założenie spółki limited może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszym z nich (a zarazem najwygodniejszym) jest skorzystanie z usług zewnętrznego agenta. Jest nim podmiot, który nie tylko powołuje do życia naszą spółkę, ale może też realizować szereg czynności, związanych np. z korespondencją pomiędzy naszą spółką, a brytyjskimi urzędami. Jeżeli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania możesz wybrać usługi TaxAngels, chętnie pomożemy na każdym etapie prowadzenia firmy w Anglii.

Druga metoda jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga realizacji określonych czynności bezpośrednio na miejscu, tj. na terenie Wielkiej Brytanii.

 1. Złożenie w Companies House (odpowiednik naszego rejestru sądowego) wypełnionego wniosku o rejestrację spółki, aktu założycielskiego, którego sygnatariusze wyrażają chęć założenia spółki i statutu przedsiębiorstwa (umowy pomiędzy założycielami spółki a jej udziałowcami).
 2. Jeśli sygnatariusze pragnący powołać do życia spółkę ltd spełnią wszystkie wymagania formalne związane z założeniem spółki, ich przedsiębiorstwo zostanie wprowadzone do rejestru firm. Z kolei nazwa spółki Ltd będzie odtąd widnieć w krajowym Indeksie Nazw Spółek. W tym momencie nowa spółka otrzyma również swój własny numer (Company Number) i odpowiedni certyfikat potwierdzający rejestrację.
 3. Po zarejestrowaniu spółki, Companies House ma obowiązek przekazać wszystkie istotne informacje na jej temat do brytyjskiego Urzędu Skarbowego (HMRC).
 4. W ciągu kilku tygodni od zarejestrowania spółki, na brytyjski adres siedziby naszej firmy, HMRC wyśle dokumenty umożliwiające jej rozliczenie po roku obrotowym spółki.
 5. Obowiązkiem nowej spółki Ltd a konkretnie jej właściciela, jest dopilnowanie wykonania rozliczenia rocznego firmy, a następnie wysłanie go do urzędu skarbowego. W całym tym procesie może uczestniczyć również autoryzowany księgowy. Wykonanie tej czynności jest wymagane. Nie dopilnowanie terminowego rozliczenia może spowodować nałożeniem kar na Twoją firmę sięgającą od kilkuset do nawet kilku tysięcy funtów.

 

Ważne! Brytyjskie prawodawstwo uwzględnia możliwość prowadzenia tak zwanej “spółki uśpionej” (Dormant Company). Również i w tym przypadku należy dokonać rejestracji w HMRC, oraz wykonać dla niej rozliczenie roczne.

 

Proces powoływania do życia spółki Ltd jest znacznie prostszy, niż w przypadku jej polskiego odpowiednika.

 

Korzyści wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki limited.

 1. Wysoka kwota wolna od podatku sięgająca 11 500 funtów rocznie
 2. Podatek dochodowy w wysokości 19 procent (zależny od wysokości dochodu)
 3. Obowiązkowa rejestracja VAT jedynie w przypadku przekroczenia progu rocznych obrotów w wysokości 85 tysięcy funtów.
 4. Możliwość zatrudnienia pracowników ( B2B – Business to business lub umowa o dzieło)
 5. Możliwość otwarcia oddziału spółki w dowolnym miejscu na terenie całej Unii Europejskiej
 6. Spółka Ltd jest jedną z najbardziej prestiżowych form działalności gospodarczej, która jest respektowana na całym świecie
 7. Na terenie UK funkcjonuje jedno z najbardziej korzystnych praw podatkowych na terenie UE (z punktu widzenia przedsiębiorcy).

[ssba-buttons]

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Call Now Button
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.