Jak rozliczyć dochód dyrektora spółki LTD – zasady, praktyka, przykłady

dyrektor spółki LTDPrzychody dyrektora spółki LTD rozlicza się według kilku jasnych zasad. W naszym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób zastosować je w praktyce oraz opisujemy strategię wynagrodzeń pozwalającą na optymalizację płaconych podatków. Odwołujemy się do przepisów obowiązujących w roku 2023/2024 i podajemy pomocne przykłady.

Czy dyrektor spółki LTD rozlicza podatek dochodowy?

W świetle prawa dyrektor spółki LTD, jeżeli otrzymuje wynagrodzenie, jest pracownikiem zatrudnionym przez spółkę, nawet jeśli firma prowadzona jest tylko przez jednego przedsiębiorcę. Jak to możliwe? Brytyjskie przepisy pozwalają na rejestrację spółki Limited przez jedną osobę, która posiada wszystkie udziały. Mało tego, może ona mianować się także dyrektorem swojego podmiotu i nie zatrudniać ani jednego pracownika (poza sobą). To jedna z różnic między polskimi a brytyjskimi realiami prowadzenia działalności (spółki), która sprawia, że bardzo wielu rezydentów innych krajów przenosi lub zakłada swoje biznesy właśnie w UK.

Zgodnie z powyższym dyrektor spółki Limited pobiera wynagrodzenie, od którego (po przekroczeniu pewnego limitu) musi zapłacić podatek dochodowy oraz – w niektórych przypadkach – składki na ubezpieczenia społeczne. W Wielkiej Brytanii dyrektor (będący jednocześnie udziałowcem) może wypłacać także dywidendy, które również podlegają opodatkowaniu, jednak na nieco odmiennych zasadach. Wszystkie kluczowe informacje znajdziesz poniżej.

Gdzie dyrektor brytyjskiej spółki może rozliczyć podatek?

W pierwszej kolejności dyrektor brytyjskiej spółki Ltd dochód z niej uzyskiwany powinien (jeśli jest taka konieczność) opodatkować w UK. Czy miejsce otrzymywania wynagrodzenia jest jedynym, gdzie należy go wykazać? Cytując klasyka: „to zależy” – i to nie od jednej rzeczy, a od wielu kwestii, które należy poruszyć, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma inną sytuację i nawet przyjmując jedne założenia, to od reguły mogą pojawić się wyjątki, dlatego jako rezydent innego kraju niż Wielka Brytania (czyli np. Polski) zarządzający brytyjską spółką możesz mieć wątpliwości, gdzie powinieneś rozliczyć się z tzw. fiskusem. Obecnie na to zagadnienie nie odpowie jedynie Konwencja o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią. Późniejsze aktualizacje przepisów chociażby przez konwencję MLI wprowadziły szereg zmian związanych z rozliczaniem należnego podatku.

Sposób obliczanego podatku, jego należność jak i faktyczną rezydencję najlepiej omówić ze specjalistami ds. opodatkowania i nie bazować jedynie na wiedzy pozyskanej z forów internetowych, grup dyskusyjnych czy stron www. Znaleźć tam można jedynie ogólne informacje, a nie indywidualną analizę Twojego przypadku.

W jaki sposób opodatkowany jest dochód dyrektora spółki LTD w UK?

Jednym z najważniejszych parametrów, o którym trzeba pamiętać, tworząc strategię wynagrodzeń, jest kwota wolna od podatku. W 2023/2024 roku wynosi ona £12 570 w skali roku. Po jej przekroczeniu, stawki podatku wyglądają następująco:

  • 20% od kwoty £12 571 do £50 270;
  • 40% od kwoty £50 271 do £125 140;
  • 45% od kwoty £125 140.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje wynagrodzenie zostało opodatkowane, Twój miesięczny dochód nie powinien przekroczyć £1 047,50.

Dyrektor spółki LTD, a National Insurance

£12 570 to także maksymalna kwota, którą możesz uzyskać w skali roku, by nie płacić ze swojego dyrektorskiego wynagrodzenia 12-procentowej składki na ubezpieczenie społeczne, czyli National Insurance. Przy takim dochodzie, Twój pracodawca (czyli Twoja własna firma) zapłaci jednak z tytułu NI 13,80% z Twojej pensji. Aby uniknąć również tego wydatku, Twoje średnie, miesięczne wynagrodzenie nie może przekraczać £758,33 – tj. £9 100 w skali roku.

Co z Employment Allowance?

Employment allowance to ulga dla pracodawców pozwalająca zmniejszyć składki na ubezpieczenie społeczne i wynosząca w 2023/2024 roku £5 000. Niestety, choć w świetle prawa pracy posiadasz zatrudnionego pracownika – siebie, to nie wystarczy. Aby skorzystać z employment allowance, musisz posiadać jeszcze co najmniej jedną zatrudnioną osobę.

Dodatkowe środki dla udziałowców — dywidendy

Kwota wypłaconych dywidend, od których nie trzeba w roku 2023/2024 płacić podatku uległa zmniejszeniu z £2 000 do £1 000, natomiast stawki podatku pozostały bez zmian.
Wynoszą one:

  • 8,75% od wypłaconych dywidend do uzyskania sumy £50 270 po dodaniu do siebie zarówno wynagrodzenia, jak i dywidend;
  • 33,75% od wypłaconych dywidend od sumy wynagrodzenia i dywidend na poziomie £50 271 do £150 000;
  • 39,35% od wypłaconych dywidend do uzyskania sumy wynagrodzenia i dywidendy wynoszącej £150 000.

Jeśli jako dyrektor zrezygnujesz z wynagrodzenia, a Twoim dochodem będą wyłącznie dywidendy, możesz wypłacić na swoje konto £13 570 i kwota ta nie będzie podlegała opodatkowaniu (to ok. £1 130,83 miesięcznie).

Najkorzystniejsze wynagrodzenie dyrektora spółki LTD

Jeżeli jako dyrektor spółki Limited chcesz zapłacić jak najniższą stawkę podatku, możesz w skali roku zarobić:

  • £9 100 – unikniesz wtedy zarówno podatku dochodowego, jak i składek na ubezpieczenia społeczne (NI) po stronie pracownika (12%) oraz pracodawcy (13,80%). Możesz też wypłacić sobie aż £41 170 w dywidendach i odprowadzić wyłącznie £3 211,25 podatku ze względu na pierwszy próg podatku od dywidend. Łącznie, na Twoje konto trafi przy takim scenariuszu £47 058,75
  • £13 570 w samych dywidendach – unikniesz tym samym jakiegokolwiek podatku.

Pamiętaj jednak, że optymalizacja podatkowa powinna być szyta na miarę, a zindywidualizowaną pomoc w tym zakresie uzyskasz w biurze księgowym, wyspecjalizowanym w zakresie obsługi spółek Limited. Eksperci wezmą pod uwagę charakterystykę Twojego biznesu, osiągane dochody i możliwe do uzyskania ulgi oraz zaproponują najkorzystniejszą finansowo strategię.

4.9/5 - (19 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button