Zmiany w podatkach w 2023 roku w Wielkiej Brytanii

zmiany w UKWraz ze zwolnieniem Kwasi Kwartenga, na czele Ministerstwa Finansów stanął Jeremy Hunt. Nowy kanclerz zapowiedział zupełnie inne działania budżetowe niż jego poprzednik. Zawirowania na tle politycznym w pewnym sensie podważyły wiarygodność gospodarczą Wielkiej Brytanii, jednak nie na tyle, aby UK nawet w niewielkim stopniu przestało być potęgą w tym zakresie. To kraj nadal bardzo przyjazny przedsiębiorcom.

Zobacz, jakie zmiany w podatkach w 2023 roku w Wielkiej Brytanii przygotował rząd premiera Rishi Sunaka i w jaki sposób wpłynie to na prowadzenie biznesu na Wyspach.

Zmiany podatkowe na lata 2023/2024 w UK

Kolejny rok podatkowy przyniesie sporo zmian w regulacjach gospodarczych Wielkiej Brytanii – szerzej opisujemy je w artykule o zmianach czekających przedsiębiorców. Znajdziesz tam także modyfikacje, które czekają Polskie firmy w 2023 roku.
Poniżej skupimy się z kolei wyłącznie na zmieniających się w Zjednoczonym Królestwie podatkach.

  • Próg dodatkowej stawki podatku dochodowego zmniejszy się ze £150 000 do £125 140. Dochody powyżej tej kwoty zostaną opodatkowane 45% stawką.
  • Dividend Allowance, czyli dodatek dywidendowy pozwalający dotychczas na wypłacenie w tej formie pierwszych £2 000 bez podatku, zmniejszy się do £1 000 w 2023 roku oraz do £500 w roku 2024.
  • Zmniejszeniu ulegnie także kwota od zysków kapitałowych (cen papierów wartościowych posiadanych na giełdzie, kursów walut, cen nieruchomości lub innych aktywów) w ujęciu rocznym (Capital Gains Tax Annual Exempt Amount). Z dotychczasowych £12 300 do £6 000 w 2023 (w kolejnym roku do £3 000).
  • Stawka podatku korporacyjnego dla firm wykazujących zyski operacyjne powyżej £50 000 zostanie podniesiona do 25%. Poniżej tego progu, przedsiębiorstwa zapłacą tak jak dotychczas – 19%.

Kwasi Kwarteng – kontrowersyjne decyzje

Kwasi Kwarteng to były kanclerz skarbu w gabinecie premier Liz Truss. Oboje pełnili swoje funkcje stosunkowo krótko. Chcieli poprawić sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii, nie tylko nie zwiększając obciążeń podatkowych, ale również tnąc je i wycofując podwyżki z ostatnich lat. Niestety miało się to odbyć kosztem długu publicznego, co nie spotkało się ze zrozumieniem parlamentu oraz… większości kraju.

Dlaczego Wielka Brytania podnosi podatki?

Dług brytyjskiego rządu jest w tej chwili bliski zrównaniu się z obecnym PKB i wynosi prawie 2,5 miliarda funtów. Sytuacja, w której wartość wyprodukowanych w danym kraju towarów i usług w ujęciu rocznym jest podobna do wartości zadłużenia, jest oczywiście wysoce niekorzystna i w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do bankructwa państwa, jeśli nie podejmie ono zawczasu odpowiednich kroków.

Kanclerz Jeremy Hunt w przeciwieństwie do swojego poprzednika, chce zredukować dalsze zapożyczanie się Wielkiej Brytanii i wyrównać deficyty w dochodach rządu poprzez podwyższenie podatków i redukcję rządowych wydatków, aby nie powiększać krajowego zadłużenia.

4.9/5 - (12 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button