Zmiany, które czekają na przedsiębiorców w 2023 roku

firma w anglii w 2023Jeśli planujesz założyć działalność gospodarczą lub zastanawiasz się, czy warto przenieść swój biznes z kraju nad Wisłą do Wielkiej Brytanii, na pewno interesują Cię bieżące i nadchodzące zmiany, które szykują dla przedsiębiorców rządy obu krajów. Zarówno w Anglii, jak i w Polsce, firmy będą musiały dostosować się do nowych warunków, składek czy podatków. W artykule znajdziesz przegląd tych modyfikacji. Dzięki niemu możesz też oszacować, gdzie w 2023 roku bardziej opłaca się prowadzić działalność.

Polskie firmy – jakie zmiany w 2023 roku?

Nowy rok przyniósł w Polsce podwyżki podatkowe i płacowe, nowe obowiązki dla płatników składek oraz kolejną odsłonę programu Polski Ład.

 1. Podniesione zostały składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS).

W 2022 roku przedsiębiorcy odprowadzali do ZUS (wraz z ubezpieczeniem chorobowym) minimum 1211,28 zł. Do tego dochodziła także składka zdrowotna.

Od 2023 roku ta kwota to 1418,48 zł + składka zdrowotna uzależniona od wybranej formy opodatkowania.

 1. Podwyżce uległa płaca minimalna oraz stawka godzinowa.

1 stycznia 2023 r. to także dzień, w którym zaczęło obowiązywać nowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Kwota wzrosła z 3 010 zł brutto do 3 490 zł brutto. Stawka godzinowa dla zleceniobiorców zwiększyła się z kolei z poziomu 19,70 zł do 22,80 zł.

1 lipca 2023 r. przyniesie kolejne zmiany w tym zakresie. Najniższa płaca wzrośnie do kwoty 3 600 zł, natomiast stawka godzinowa wyniesie 23,50 zł.

 1. Na płatników składek został nałożony obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Każdy płatnik składek ma od 2023 roku obowiązek posiadania konta w PUE ZUS.

 1. Na komplementariuszy prowadzących spółki komandytowo-akcyjne został nałożony obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Od 2023 roku katalog rodzajów działalności gospodarczych, które podlegają oskładkowaniu, zasiliły spółki komandytowo-akcyjne.

 1. Weszły w życie kolejne reformy spod szyldu Polski Ład

W trzeciej już odsłonie rządowego programu, pod naciskiem przedsiębiorców zrezygnowano z zapisów nowelizacji z 29 października 2021 roku dotyczących CIT i ukrytej dywidendy. Określone nowymi przepisami dodatkowe kategorie świadczeń nie zostaną wyłączone z możliwości potraktowania jako koszty uzyskania przychodu.

Odroczono także wejście w życie kontrowersyjnego podatku minimalnego, ale tylko do końca 2023 roku. Zasady rozliczania go wciąż jednak ulegają modyfikacjom.

Zmiany w 2023, które obejmą firmy w UK

Wielka Brytania w 2023 roku podnosi minimalne wynagrodzenie, zmienia trzeci próg podatku dochodowego oraz modyfikuje kwotę wolną podatku od dywidend.

 • Od 1 kwietnia 2023 roku godzina pracy na Wyspach będzie kosztować minimum £10,42, czyli prawie 10% więcej niż obecnie. To decyzja podjęta pod wpływem rosnących kosztów utrzymania i wiążącego się z nimi kryzysu, jednak uderzająca w najmniejsze przedsiębiorstwa, dla których taka podwyżka może okazać się bardzo obciążająca względem budżetu.
 • Kwiecień 2023 roku to także czas zmiany trzeciego progu podatku dochodowego. 45% podatku będą musiały odprowadzić wszystkie osoby zarabiające więcej niż £125,140 (a nie, jak wcześniej – £150,000).

Kwota wolna od opisywanego tu podatku dochodowego pozostanie z kolei zamrożona na obecnym poziomie aż do 2028 roku. Mowa o £12,570.

Przez kolejne 5 lat nie zmieni się także próg konieczny do rejestracji formy do VAT – jest to £85,000 rocznie.

Ważna zmiana w podatku od dywidend

Stawki podatku od dywidend nie zostaną w 2023 roku zmodyfikowane, jednak kwota wolna zmniejszy się z £2 000 do £1 000.

Mimo tej 50% zmiany wyprowadzenie zysków z firmy w formie dywidendy pozostaje najniżej opodatkowaną formą wypłaty i najczęściej jest niezwykle opłacalne.

Ubezpieczenia społeczne w UK w 2023 roku

W przeciwieństwie do nowych zasad w RP Wielka Brytania nie podnosi składek na ubezpieczenia społeczne. Rok podatkowy 2023/2024 nie przyniesie w tej kwestii żadnych zmian, a więc stawki pozostaną na poziomie 12% (składki pracownicze) i 13,8% (składki pracodawców).

Dodatkowe 1,25% płacone przez przedsiębiorców w 2022 roku zostaje zniesione.

Prowadzenie działalności w 2023 roku — w Polsce czy Anglii?

Istnieją rodzaje działalności gospodarczej, które zdecydowanie opłaca się przenieść do Wielkiej Brytanii i biznesy, w przypadku których nie jest to zalecane, lub nie ma takiej możliwości ze względu na regulacje prawne.

Brak jednoznacznej i uniwersalnej dla każdego przedsiębiorcy odpowiedzi, na pytanie, czy powinien prowadzić firmę w Polsce, czy w Anglii oznacza, że podjęcie decyzji należy poprzedzić indywidualną analizą i szczegółową konsultacją z wykwalifikowanym doradcą.

Można zrobić to samodzielnie, lub skorzystać z usług profesjonalistów. Wyspecjalizowane w obsłudze brytyjskich podmiotów biura księgowe na pewno nie pominą żadnej istotnej kwestii, a ostateczną rekomendację na temat miejsca prowadzenia działalności oprą na twardych danych.

Zespół księgowych może pomóc także w wyborze odpowiedniej formy prawnej dla firmy, jeśli zdecydujesz się na rejestrację w UK. Będziesz miał do wyboru szeroką gamę, jednak najpopularniejsze opcje to:

 • self-employed (angielski odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej),
 • spółka LTD (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Forma prowadzenia działalności powinna być dopasowana do jej specyfiki, przewidywanych lub obecnych obrotów oraz przepisów prawa, które w pewnych sytuacjach wykluczają self-employed lub założenie jakiegokolwiek biznesu za granicą.

Firma w Anglii – nie dla każdego

Jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy wybieraniu formy prawnej swojego biznesu jest posiadanie statusu rezydenta:

 • wymagane, by móc prowadzić self-employed,
 • niekonieczne, by zarejestrować spółkę Limited, która może być zarządzana z innego kraju np. z Polski.

Istnieją także przypadki, w których założenie przedsiębiorstwa w UK będzie zupełnie niemożliwe. Mowa o podmiotach, które:

 • świadczą usługi lub sprzedają towary w fizycznej placówce, czyli stacjonarnie na terenie Polski;
 • zatrudniają pracowników na umowę o pracę lub zlecenie.

W praktyce oznacza to, że jeśli jesteś stroną w umowie dotyczącej świadczenia dla Ciebie pracy lub zlecenia, albo Twoja działalność wymaga stacjonarnego lokalu, gabinetu czy warsztatu, rejestracja firmy w Anglii będzie niemożliwa.

Jeśli jednak przykładowo:

 • jesteś freelancerem,
 • działasz online,
 • świadczysz usługi „na odległość” np. doradcze,

najprawdopodobniej nic nie stanie na przeszkodzie, byś zarejestrował swoją działalność poza granicami RP.

5/5 - (11 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button