Różnice między spółką limited, a self employment

self employment czy spółka limitedBardzo wiele osób zgłasza się do nas z zapytaniem – jaka forma prowadzenia w Wielkiej Brytanii będzie dla nich najkorzystniejsza – spółka limited czy może self-employed?
W poniższym artykule omówimy każdy z nich, a także przytoczymy wady i zalety obu rozwiązań.

Spółka limited – nie tylko dla brytyjskich rezydentów

Spółka limited to odpowiednik polskiej spółki z o.o. Wymagany jest w niej kapitał początkowy, ale w przypadku zakładania firmy w uk może to być nawet jeden funt. Spółka limited musi posiadać co najmniej jednego udziałowca, a także jednego dyrektora, który ukończył 16 rok życia. Jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców.

Głównymi zaletami spółki limited są:

 • dyrektor oraz udziałowiec spółki nie muszą być rezydentami UK
 • odrębność majątku spółki od majątku udziałowców i dyrektorów
 • większy prestiż niż samo zatrudnienie ( self-employed)
 • większe możliwości optymalizacyjne
 • możliwość wypłacenia dywidendy ze spółki
 • wystarczy tylko jeden dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem (spółka jednoosobowa)

Spółka limited posiada jednak kilka wad:

 • skomplikowana księgowość – dużo bardziej rozbudowane przepisy niż w przypadku samo zatrudnienia. Wada ta nie występuje, jeżeli dyrektorzy spółki podejmą decyzję o bieżącej współpracy z księgowymi. Można ten problem rozwiązać wybierając księgowość w Tax Angels
 • sprawozdania finansowe spółki limited są publicznie dostępne na stronach Companies House

Dla kogo self employment?

Self employment z kolei jest odpowiednikiem polskiej działalności gospodarczej i dotyczy aktywności, którą właściciel wykonuje samodzielnie, niemalże własnymi rękami. Firma w takiej sytuacji nie posiada osobowości prawnej. Jest to najprostsza i najpopularniejsza forma prowadzenia działalności w Anglii. Jako Sole Trader mogą działać osoby pod warunkiem, że są rezydentami Wielkiej Brytanii oraz posiadają własny, brytyjski adres domowy.

Jeżeli nie mieszkasz na stałe w UK, to warto rozważyć założenie spółki Limited. 

Samozatrudnienie to zazwyczaj mała firma, ponieważ właściciel ma ograniczone środki finansowe i większość prywatnych pieniędzy inwestuje w swój rozwój.

Zaletami samo zatrudnienia w Wielkiej Brytanii są:

 • łatwość w założeniu działalności
 • niezależność w podejmowaniu decyzji
 • możliwość prowadzenia księgowości samemu

Natomiast jest także sporo wad takich jak:

 • właściciel firmy musi mieszkać/posiadać rezydencję w Wielkiej Brytanii, co wyklucza możliwość prowadzenia tego rodzaju działalności z jakiegokolwiek innego kraju.
 • właściciel firmy musi posiadać National Insurance Number, aby móc działać jako samozatrudniony
 • odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania biznesu
 • z powodu ograniczonych środków może być problem z rozwojem firmy
 • mniejsze możliwości optymalizacji podatkowej

Spółka limited czy self employment? Co wybrać?

Formę prowadzenia działalności należy dobrze przemyśleć i dopasować do własnych potrzeb. Dużą zaletą obu typów działalności jest wysoka kwota wolna od podatku (na rok 2018/2019 jest to aż 11850 GBP!) oraz niskie lub nawet zerowe składki społeczne w zależności od osiąganych dochodów.

Dużym plusem jest także częstotliwość rozliczania spółki oraz self employment, ponieważ po zakończonym roku spółki lub roku podatkowym właściciele mają aż 9 miesięcy na rozliczenie się z brytyjskim fiskusem, nie ma konieczności comiesięcznego wysyłania rozliczeń, co znacznie zmniejsza biurokrację związaną z prowadzeniem biznesu.

Jeżeli nie jesteś pewien, który model biznesowy pasuje do Ciebie lub masz pytania dotyczące prowadzenia biznesu w UK, skontaktuj się z naszymi konsultantami.

[ssba-buttons]

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button