Bardzo wiele osób zgłasza się do nas z zapytaniem – jaka forma prowadzenia w Wielkiej Brytanii będzie dla nich najkorzystniejsza – spółka limited czy może self-employed?
W poniższym artykule omówimy każdy z nich, a także przytoczymy wady i zalety obu rozwiązań.
Spółka limited – nie tylko dla brytyjskich rezydentów
Spółka limited to odpowiednik polskiej spółki z o.o. Wymagany jest w niej kapitał początkowy, ale w przypadku zakładania firmy w uk może to być nawet jeden funt. Spółka limited musi posiadać co najmniej jednego udziałowca, a także jednego dyrektora, który ukończył 16 rok życia. Jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców.
Głównymi zaletami spółki limited są:
- dyrektor oraz udziałowiec spółki nie muszą być rezydentami UK
- odrębność majątku spółki od majątku udziałowców i dyrektorów
- większy prestiż niż samo zatrudnienie ( self-employed)
- większe możliwości optymalizacyjne
- możliwość wypłacenia dywidendy ze spółki
- wystarczy tylko jeden dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem (spółka jednoosobowa)
Spółka limited posiada jednak kilka wad:
- skomplikowana księgowość – dużo bardziej rozbudowane przepisy niż w przypadku samo zatrudnienia. Wada ta nie występuje, jeżeli dyrektorzy spółki podejmą decyzję o bieżącej współpracy z księgowymi. Można ten problem rozwiązać wybierając księgowość w Tax Angels
- sprawozdania finansowe spółki limited są publicznie dostępne na stronach Companies House
Dla kogo self employment?
Self employment z kolei jest odpowiednikiem polskiej działalności gospodarczej i dotyczy aktywności, którą właściciel wykonuje samodzielnie, niemalże własnymi rękami. Firma w takiej sytuacji nie posiada osobowości prawnej. Jest to najprostsza i najpopularniejsza forma prowadzenia działalności w Anglii. Jako Sole Trader mogą działać osoby pod warunkiem, że są rezydentami Wielkiej Brytanii oraz posiadają własny, brytyjski adres domowy.
Jeżeli nie mieszkasz na stałe w UK, to warto rozważyć założenie spółki Limited.
Samozatrudnienie to zazwyczaj mała firma, ponieważ właściciel ma ograniczone środki finansowe i większość prywatnych pieniędzy inwestuje w swój rozwój.
Zaletami samo zatrudnienia w Wielkiej Brytanii są:
- łatwość w założeniu działalności
- niezależność w podejmowaniu decyzji
- możliwość prowadzenia księgowości samemu
Natomiast jest także sporo wad takich jak:
- właściciel firmy musi mieszkać/posiadać rezydencję w Wielkiej Brytanii, co wyklucza możliwość prowadzenia tego rodzaju działalności z jakiegokolwiek innego kraju.
- właściciel firmy musi posiadać National Insurance Number, aby móc działać jako samozatrudniony
- odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania biznesu
- z powodu ograniczonych środków może być problem z rozwojem firmy
- mniejsze możliwości optymalizacji podatkowej
Spółka limited czy self employment? Co wybrać?
Formę prowadzenia działalności należy dobrze przemyśleć i dopasować do własnych potrzeb. Dużą zaletą obu typów działalności jest wysoka kwota wolna od podatku (na rok 2018/2019 jest to aż 11850 GBP!) oraz niskie lub nawet zerowe składki społeczne w zależności od osiąganych dochodów.
Dużym plusem jest także częstotliwość rozliczania spółki oraz self employment, ponieważ po zakończonym roku spółki lub roku podatkowym właściciele mają aż 9 miesięcy na rozliczenie się z brytyjskim fiskusem, nie ma konieczności comiesięcznego wysyłania rozliczeń, co znacznie zmniejsza biurokrację związaną z prowadzeniem biznesu.
Jeżeli nie jesteś pewien, który model biznesowy pasuje do Ciebie lub masz pytania dotyczące prowadzenia biznesu w UK, skontaktuj się z naszymi konsultantami.
[ssba-buttons]