Brytyjska emerytura – komu przysługuje?

emeryturaOsoby pracujące w Wielkiej Brytanii lub planujące prowadzić tam działalność gospodarczą, z pewnością interesuje, jakie warunki muszą spełnić, by uzyskać angielską emeryturę. Pojawiają się obawy, czy Brexit nie zmieni nabytych uprawnień? Umowa wyjścia z Unią Europejską gwarantuje zachowanie zobowiązań, wynikających z umowy koordynacji świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać brytyjską emeryturę?

Podstawowe świadczenia emerytalne.

W Wielkiej Brytanii podstawowym świadczeniem jest New State Pension. Kobiety, które urodziły się po 6 kwietnia 1953 i mężczyźni urodzeni po 6 kwietnia 1951 roku, obowiązują nowe zasady przyznawania świadczeń. Weszły one w życie 6 kwietnia 2016 roku. Osoby urodzone wcześniej, obowiązują stare zasady emerytalne (Basic State Pension & Additional State Pension). Obecnie podstawowa emerytura wynosi około 48,23 GBP/tygodniowo (964 zł miesięcznie) i każdego roku jej wysokość jest waloryzowana. Prawo do niej nabywa się już po 10 latach pracy. Czas pracy w UK nie musi być ciągły. Warunkiem jest osiąganie zarobków Lower Earnings Limit, czyli 512 GBP, od których zaczynają obowiązywać świadczenia socjalne. Po przepracowaniu 35 lat, uzyskuje się prawo do maksymalnej emerytury. Według nowych przepisów, będzie to 168,80 GBP tygodniowo, czyli około 3300 zł miesięcznie. Otrzymywanie emerytury brytyjskiej nie odbiera prawa do dalszego zarobkowania. Daje jednak możliwość do odroczenia pobierania świadczenia, co w konsekwencji pozwoli je dodatkowo zwiększyć. Do 10 lat pracy zalicza się czas, w którym pracowało się w UK, prowadziło działalność, pobierało świadczenia dla osób bezrobotnych, chorobowe, opiekuńcze, rodzicielskie oraz opłacało się dobrowolną składkę National Insurance.

Wiek emerytalny.

Aby uzyskać prawo do emerytury na wyspach, obecnie konieczne jest osiągnięcie wieku 65 lat. Prawo nie ogranicza wieku, w którym można przejść na emeryturę. Można to zrobić później. Każdy może pracować tak długo jak chce. Według nowych zasad, wiek emerytalny, ma wzrastać, aż do osiągnięcia 68 lat. Będzie to wprowadzane stopniowo. W roku 2020 każda osoba przechodząca na emeryturę, będzie musiała mieć minimum 66 lat, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Roczniki urodzone po 6 marca 1961 roku, które będą przechodziły na emeryturę po 2020 roku, będą musiały osiągnąć wiek 67 lat. Następne pokolenie urodzone po 6 kwietnia 1978 roku, prawo do świadczenia, uzyska w wieku 68 lat.

Emerytura dla dyrektora spółki LTD.

Maksymalna wysokość nowej emerytury dla dyrektora spółki LTD, to około 168 funtów tygodniowo. Daje to miesięcznie niemal 700 funtów. Aby otrzymać pełną emeryturę państwową, trzeba mieć 35 lat pracy i wiek 68 lat. Osoby, które prowadziły spółkę przez 10 lat i odprowadzały składki, otrzymają proporcjonalnie mniej, czyli 10/35 pełnej emerytury. New State Pension przysługuje już po przepracowaniu 10 lat podatkowych. Polscy przedsiębiorcy, prowadzący spółkę LTD, będą musieli zdecydować, czy emeryturę chcą pobierać w Polsce, czy na wyspach. Decyzja należy do podatnika. Zazwyczaj wysokość świadczeń jest bardziej atrakcyjna w UK. Nawet, jeżeli przedsiębiorca zakończy działalność spółki w czasie krótszym niż 10 lat, może pobierać emeryturę w Anglii, pod warunkiem, że pozostałe konieczne do jej naliczenia lata przepracuje w kraju, który zawarł social security agreement z UK. Oznacza to, że nawet pracując w Polsce po zakończeniu prowadzenia spółki LTD, można ubiegać się o emeryturę brytyjską. Nasz kraj jest jednym z państw, które podpisało umowę security agreement z UK.

5/5 - (2 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button