Czym jest numer NIN?

national-insurance-numberNIP, a więc Numer Identyfikacji Podatkowej — ten termin znany jest wszystkim i nikomu nie trzeba wyjaśniać tego pojęcia. W Anglii jego odpowiednikiem jest NIN, z ang. National Insurance Number. O NIN postarać się powinni wszyscy, którzy mają zamiar legalnie pracować w Anglii lub prowadzić tam działalność gospodarczą.

Czym jest National Insurance Number?

NIN to indywidualnie przyznawany numer identyfikacji podatnika. Na podstawie tego numeru pracownik czy samozatrudniony w Wielkiej Brytanii zostaje zarejestrowany w systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznych. Posiadając numer NIN, podlegamy więc brytyjskiemu systemowi ubezpieczeń socjalnych, co pozwala nam ubiegać się o zasiłek czy skutkuje naliczeniem emerytury. Każdy numer NIN ma identyczną konstrukcję i składa się z dwóch liter na początku, sześciu cyfr w środku i jednej litery na końcu, np. AB123456C.

Dlaczego posiadanie NIN jest takie ważne?

Numer NIN niezbędny jest do tego, aby podjąć na terenie Wielkiej Brytanii legalną pracę z odprowadzaniem przez pracodawcę składek na konto ubezpieczeniowe. To samo tyczy się też przedsiębiorców, którzy mają tam firmy. Na bazie wpłacanych składek po latach naliczana jest emerytura. Przy okresie składkowym 35 lat emerytura wynosi obecnie 159,55 funtów tygodniowo. Tę wypłaca się nawet wtedy, kiedy emeryt nie mieszka już na terenie UK, a więc np. wrócił już do Polski.

Jednak o najbardziej podstawowe świadczenie (basic state pension) można ubiegać się, mając przepracowanych tylko 10 lat. Co ważniejsze nie musi to być kolejnych, nieprzerwanych 10 lat pracy. Na przepracowane lata kumulować się może kilka różnych okresów. To samo tyczy się wypłacania sobie pensji i opłacania przy tym składek, np. jako dyrektor spółki LTD. Wysokość świadczenia to wówczas 122,30 funtów tygodniowo. Poza tym, co jest szczególnie cenne, na mocy porozumienia Polski z Wielką Brytanią brakujące do emerytury lata przepracować można po ewentualnym powrocie do kraju.

Numer NIN niezbędny jest jednak nie tylko do naliczania składek. Poza tym należy go podać przy zakładaniu konta w banku, wnioskowaniu o zasiłek czy nawet kredyt studencki.

Jak uzyskać numer NIN?

Procedurę ubiegania się o numer NIN rozpocząć najlepiej od razu po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Niezbędna jest jednak do tego przynajmniej w stopniu komunikatywnym znajomość języka angielskiego. Konieczne podanie jest bowiem danych personalnych, narodowości, miejsca zamieszkania w UK, danych pracodawcy, okresu zatrudnienia i przebiegu kariery zawodowej w Anglii czy przewidywanego okres pobytu w Zjednoczonym Królestwie.

Wydaje się dość skomplikowane, prawda? Rozumiemy Polaków, którzy chcą ubiegać się o numer NIN, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać. Największe problemy mają tutaj ci, którzy nie potrafią komunikować się w języku angielskim. Dlatego nie zostawiamy Was w potrzebie i wyciągamy do Państwa pomocną dłoń. Zajmujemy się wszystkimi formalnościami i pomagamy uzyskać NIN.

Po podaniu wszystkich informacji oczekiwać należy na list, który będzie zawierał jego datę i miejsce spotkania z urzędnikiem. Zabrać należy na nie dokument tożsamości i dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz wskazane miejsce zamieszkania. W przypadku przedsiębiorców potrzebna będzie faktura. Wszystko poza dokumentem tożsamości musi być przetłumaczone na język angielski.

Przyznanie numeru NIN jest formalnością. Urzędnik wypełnia formularz i weryfikuje go z podanymi informacjami. Na NIN czeka się od 2 do 6 tygodni. Na adres zamieszkania przychodzi on pocztą. Warto wówczas sprawdzić dokładnie wszystkie znajdujące się dane, bo nawet niewielki błąd anuluje ważność tego numeru. Należy go również chronić, a w przypadku kradzieży fakt ten zgłosić do Urzędu ds. Ubezpieczeń Społecznych.

W TaxAngels umawiamy za Was spotkania i pomagamy w zdobyciu NIN. Z nim pracować czy prowadzić swoje firmy będziecie już w pełni legalnie i zaczniecie odkładać na zdecydowanie wyższą niż w Polsce brytyjską emeryturę.

5/5 - (5 votes)

Comments (2)

dzien dobry.

Jeżeli zarejestrowałem spółkę LTD to czy po numer NIN muszę jechać do Anglii osobiście ?

Panie Przemysławie,
osobista obecność w UK jest niezbędna do uzyskania NIN.
Pozdrawiamy

Comments are closed.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button