Co musisz sprawdzić wybierając księgowego w UK?

Jak wybrac odpowiednią księgowośćWiele osób, które się do nas zgłasza jest zła, wręcz rozżalona, ponieważ księgowość z której do tej pory korzystali nie rozliczyła ich na czas i przez to mają duże problemy i kary finansowe. Jak temu zaradzić? Po pierwsze należy dokładnie sprawdzić czy nasz księgowy w ogóle może prowadzić usługi księgowe w Wielkiej Brytanii, czyli jest zautoryzowany jako agent podatkowy.

Istnieje kilka głównych czynników, które należy sprawdzić przez podpisaniem umowy księgowej. Sprawdź czy Twój księgowy posiada:

  1. Rejestrację w ICO
  2. Certyfikat Anti-Money Laundering
  3. Certyfikat AAT/CIMA/ACCA
  4. Status agenta podatkowego w HMRC
  5. Obowiązkowe ubezpieczenie

Poniżej po kolei wyjaśnię każdy z tych punktów, abyś wiedział dokładnie o co zapytać swoje przyszłe lub obecne biuro księgowe.

Rejestracja w ICO

Jest to obowiązkowa rejestracja dla osób, które przechowują dane osobowe swoich klientów. ICO jest niezależnych organem utworzonym w celu zachowania praw informacyjnych. Odpowiednikiem w Polsce tej instytucji jest GIODO.

Aby sprawdzić czy Twoje biuro księgowe jest zarejestrowane w ICO, wejdź na stronę: https://ico.org.uk/esdwebpages/search i wpisz dane potencjalnego lub obecnego biura księgowego. Jeżeli wyszukiwarka nie znajdzie Twojego biura to znaczy, że nie jest ono zarejestrowane i już tutaj powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Certyfikat Anti-Money Laundering

Certyfikat Ani-Money Laundering powinna posiadać każda firma, która świadczy m.in. usługi księgowe, a także usług finansowe dla swoich klientów. Certyfikat ten poświadcza, że dana firma zna ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy jakim jest np. zagrożenie terrorystyczne. Poproś swojego księgowego o przedstawienie tego dokumentu.

Certyfikat AAT/ACCA/CIMA

AAT, ACCA oraz CIMA są to organizacje, które zrzeszają księgowych w danych Państwie oraz na świecie. W Wielkiej Brytanii najbardziej rozpoznawalną instytucją jest AAT. Posiadanie przez Twojego księgowego jednego z wyżej wymienionych certyfikatów daje Ci dużą gwarancję, że Twoje rozliczenie jest wykonywane zgodnie z wymaganiami prawno-księgowymi w Wielkiej Brytanii. Księgowość dla spółki limited oznacza prowadzenie pełnych ksiąg, a wyniki finansowe są udostępnianie publicznie, więc nie może być w nich żadnego błędu. Ponadto podczas kontroli z urzędu (które zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak są) może zostać naliczona kara.

Status agenta podatkowego w HMRC

HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) to po prostu brytyjski urząd skarbowy. Każdy agent podatkowy w HMRC ma przypisany specjalny kod, który go identyfikuje. Do każdej czynności takich jak rozliczenie spółki, prowadzenia kadr pracowników czy też złożenie deklaracji VAT, które agent może wykonać w Twoim imieniu zostaje nadany inny kod. Jest to szczególnie ważne w przypadku rozliczeń. Jeżeli Twoje biuro księgowego nie posiada statusu agenta podatkowego w HMRC to nie może on działać w Twoim imieniu i w przypadku, gdy trzeba będzie np. zadzwonić do urzędu, Twój księgowy nie dostanie żadnej informacji na temat sytuacji Twojej spółki.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Każda firma księgowa w Wielkiej Brytanii, która działa w imieniu swoich klientów musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli Professional indemnity insurance. Jest to ubezpieczenie na wypadek popełnionych błędów w rozliczeniach klientów, złe doradztwo itp.

Wiele firm takiego ubezpieczenia nie posiada i w związku z tym, w przypadku gdy będziesz chciał uzyskać odszkodowanie od firmy, która nie rozliczyła Cię na czas, możesz zostać odprawiony z kwitkiem.

Jeżeli masz problem ze swoim obecnym księgowym i nie wiesz co możesz zrobić w tej sytuacji, skontaktuj się z nami i uzyskaj potrzebną pomoc!

[ssba-buttons]

4.9/5 - (21 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button