Co musisz sprawdzić wybierając księgowego w UK?

Wiele osób, które się do nas zgłasza jest zła, wręcz rozżalona, ponieważ księgowość z której do tej pory korzystali nie…

Jak wybrac odpowiednią księgowośćWiele osób, które się do nas zgłasza jest zła, wręcz rozżalona, ponieważ księgowość z której do tej pory korzystali nie rozliczyła ich na czas i przez to mają duże problemy i kary finansowe. Jak temu zaradzić? Po pierwsze należy dokładnie sprawdzić czy nasz księgowy w ogóle może prowadzić usługi księgowe w Wielkiej Brytanii, czyli jest zautoryzowany jako agent podatkowy.

Istnieje kilka głównych czynników, które należy sprawdzić przez podpisaniem umowy księgowej. Sprawdź czy Twój księgowy posiada:

  1. Rejestrację w ICO
  2. Certyfikat Anti-Money Laundering
  3. Certyfikat AAT/CIMA/ACCA
  4. Status agenta podatkowego w HMRC
  5. Obowiązkowe ubezpieczenie

Poniżej po kolei wyjaśnię każdy z tych punktów, abyś wiedział dokładnie o co zapytać swoje przyszłe lub obecne biuro księgowe.

Rejestracja w ICO

Jest to obowiązkowa rejestracja dla osób, które przechowują dane osobowe swoich klientów. ICO jest niezależnych organem utworzonym w celu zachowania praw informacyjnych. Odpowiednikiem w Polsce tej instytucji jest GIODO.

Aby sprawdzić czy Twoje biuro księgowe jest zarejestrowane w ICO, wejdź na stronę: https://ico.org.uk/esdwebpages/search i wpisz dane potencjalnego lub obecnego biura księgowego. Jeżeli wyszukiwarka nie znajdzie Twojego biura to znaczy, że nie jest ono zarejestrowane i już tutaj powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Certyfikat Anti-Money Laundering

Certyfikat Ani-Money Laundering powinna posiadać każda firma, która świadczy m.in. usługi księgowe, a także usług finansowe dla swoich klientów. Certyfikat ten poświadcza, że dana firma zna ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy jakim jest np. zagrożenie terrorystyczne. Poproś swojego księgowego o przedstawienie tego dokumentu.

Certyfikat AAT/ACCA/CIMA

AAT, ACCA oraz CIMA są to organizacje, które zrzeszają księgowych w danych Państwie oraz na świecie. W Wielkiej Brytanii najbardziej rozpoznawalną instytucją jest AAT. Posiadanie przez Twojego księgowego jednego z wyżej wymienionych certyfikatów daje Ci dużą gwarancję, że Twoje rozliczenie jest wykonywane zgodnie z wymaganiami prawno-księgowymi w Wielkiej Brytanii. Księgowość dla spółki limited oznacza prowadzenie pełnych ksiąg, a wyniki finansowe są udostępnianie publicznie, więc nie może być w nich żadnego błędu. Ponadto podczas kontroli z urzędu (które zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak są) może zostać naliczona kara.

Status agenta podatkowego w HMRC

HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) to po prostu brytyjski urząd skarbowy. Każdy agent podatkowy w HMRC ma przypisany specjalny kod, który go identyfikuje. Do każdej czynności takich jak rozliczenie spółki, prowadzenia kadr pracowników czy też złożenie deklaracji VAT, które agent może wykonać w Twoim imieniu zostaje nadany inny kod. Jest to szczególnie ważne w przypadku rozliczeń. Jeżeli Twoje biuro księgowego nie posiada statusu agenta podatkowego w HMRC to nie może on działać w Twoim imieniu i w przypadku, gdy trzeba będzie np. zadzwonić do urzędu, Twój księgowy nie dostanie żadnej informacji na temat sytuacji Twojej spółki.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Każda firma księgowa w Wielkiej Brytanii, która działa w imieniu swoich klientów musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli Professional indemnity insurance. Jest to ubezpieczenie na wypadek popełnionych błędów w rozliczeniach klientów, złe doradztwo itp.

Wiele firm takiego ubezpieczenia nie posiada i w związku z tym, w przypadku gdy będziesz chciał uzyskać odszkodowanie od firmy, która nie rozliczyła Cię na czas, możesz zostać odprawiony z kwitkiem.

Jeżeli masz problem ze swoim obecnym księgowym i nie wiesz co możesz zrobić w tej sytuacji, skontaktuj się z nami i uzyskaj potrzebną pomoc!

[ssba-buttons]

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Call Now Button