Kwota wolna od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii - TaxAngels

Kwota wolna od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii

kwota wolna od podatkuAż do 8000 złotych wzrosła w 2018 roku wolna kwota od podatku w Polsce? Teoretycznie tak, praktycznie jednak im wyższy próg dochodowy przekraczasz, tym z niższej wolnej kwoty od podatku skorzystasz. Zupełnie inaczej wygląda to np. w Wielkiej Brytanii. Ile podatku odprowadzisz w Polsce, a ile w Wielkiej Brytanii?

Co to jest kwota wolna od podatku?

Osiąganie każdych, nawet minimalnych dochodów, skutkuje obowiązkiem rozliczenia się z urzędem skarbowym. Każdy podatnik ma prawo jednak skorzystać z tak zwanej wolnej kwoty od podatku, dzięki której suma odprowadzona do fiskusa będzie niższa albo nawet zerowa. Podniesiona w 2018 roku do 8000 złotych kwota wolna od podatku w Polsce, została utrzymana bez zmian również na rok 2019. Z tak „wysokiego” progu skorzystają jednak tylko osoby, które przez cały rok uzyskały dochód nieprzekraczający 8000 złotych (~667zł/miesięcznie). Ich podatek roczny wyniesie więc 0 złotych, ale tylko wtedy, gdy nie zarobili nic więcej przez cały rok. O tym progu mogą myśleć jedynie osoby pracujący dorywczo lub sezonowo.

Przy wyższych zarobkach wolna kwota od podatku obniża się do zaledwie 3091 złotych. Natomiast osoba zarabiająca powyżej 127 000 złotych w skali roku będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od całości zarobionej sumy.

Dla porównania kwota wolna od podatku w UK jest 20 razy większa niż w Polsce, i w 2019 roku wyniosła ponad 62.000 zł (12 500 GBP) i obowiązuje bez znaczenia na wysokość osiągniętych w danym roku dochodów. To oznacza, że osoby z wyższymi profitami, zapłacą podatek, ale dopiero od nadwyżki tej kwoty.

Dzień wolności podatkowej, czyli kiedy przestajesz pracować na państwo?

Wysokość podatków i świadczeń socjalno-emerytalnych potrafi dość skutecznie popsuć humor, zwłaszcza kiedy spoglądasz na konto bankowe i wydruk z kwoty brutto. Podatki to ta część wynagrodzenia, której nie widzisz na koncie, ponieważ oddajesz ją do budżetu państwa. Według centrum Adama Smitha aż 158 dni w 2019 roku przeciętny Polak przepracuje na same podatki. Centrum Adama Smitha od 1944 roku oblicza, ile przeciętna osoba musi pracować, żeby najpierw spłacić zobowiązania wobec państwa. W 2019 roku w Polsce dzień, w którym wreszcie będziesz pracować na siebie to 8 czerwca. Ten dzień określa się jako Dzień Wolności Podatkowej. Mimo, że kwota wolna od podatku nie uległa zmianie, to wg centrum Adama Smitha Polacy będą pracować o dwa dni więcej niż w roku poprzednim, co jest efektem zwiększonych wydatków państwa, a tym samym wzrostem ilości i wysokości podatków.
Trzeba jednak pamiętać, że dane te są uśrednione i zdecydowanie inny Dzień Wolności Podatkowej przypadnie osobie z wyższymi dochodami, a inny dla tej, osiągającej niższe wynagrodzenie w ciągu roku.

Kwota wolna od podatku w Polsce a Wielkiej Brytanii

Nie każdy podatnik w Polsce skorzysta z tej samej kwoty wolnej od podatku. Ważny jest bowiem osiągany próg dochodowy. Jak kształtuje się kwota wolna od podatku w Polsce, a jak w Wielkiej Brytanii?

Jak kształtowała się wolna kwota od podatku na przestrzeni ostatnich 10 lat w Polsce i Wielkiej Brytanii?

Polska od lat jest krajem zapewniającym podatnikom najniższą wolną kwotę od podatku. Obecnie nawet mieszkańcy Chorwacji czy Rumunii a nawet uznawana za słabo rozwinięty kraj Trzeciego Świata Botswana korzystają z wyższych ulg podatkowych.

Do 2016 roku kwota wolna od podatku w Polsce było kwotą stałą. Od 2017 roku ma charakter degresywny, a więc zmienia się w zależności od osiąganych dochodów. Bardzo wysokie dochody (od 2017 roku od 127 000 złotych) nie są objęte wolną kwotą od podatku.

Przez ostatnich 10 lat w Polsce kwota wolna od podatku w praktyce się nie zmieniła, bo osoby zarabiające „średnią krajową” nadal są objęte tym samym limitem, natomiast w Wielkiej Brytanii aż o 185%. Warto dodać, że rząd brytyjski już dziś na kolejne lata 2020 – 2023 zapowiedział następne podwyżki wolnej kwoty od podatku.
Według aktualnych prognoz w roku podatkowym 2021/2022 podatku unikną osoby osiągającej roczny dochód 12.760 GBP a w 2022/2023 13.030 GBP. W roku podatkowym 2020/2021 kwota wolna od podatku w UK pozostanie bez zmian w stosunku do roku 2019 i wyniesie 12.500 GBP.

Wielka Brytania wciąż jest najbardziej atrakcyjnym krajem pod względem możliwości zarobkowych. Jeśli zastanawiasz się, czy wciąż warto założyć firmę w Wielkiej Brytanii, to różnica między kwotą wolną od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii, z pewnością Cię do tego przekona. W 2019 roku wyniesie ona ponad 62.000 złotych w skali roku! Nasza Kancelaria może pomóc Ci sprawnie przejść cały proces związany z otwarciem i prowadzeniem firmy w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, czy rozwiązanie to jest dla Ciebie w artykule poświęconemu zagadnieniu możliwości prowadzenia spółki Ltd przez polskich rezydentów.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Call Now Button