Kwota wolna od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii

kwota wolna od podatkuAż do 8000 złotych wzrosła w 2018 roku wolna kwota od podatku w Polsce? Teoretycznie tak, praktycznie jednak im wyższy próg dochodowy przekraczasz, tym z niższej wolnej kwoty od podatku skorzystasz. Zupełnie inaczej wygląda to np. w Wielkiej Brytanii. Ile podatku odprowadzisz w Polsce, a ile w Wielkiej Brytanii?

Co to jest kwota wolna od podatku?

Osiąganie każdych, nawet minimalnych dochodów, skutkuje obowiązkiem rozliczenia się z urzędem skarbowym. Każdy podatnik ma prawo jednak skorzystać z tak zwanej wolnej kwoty od podatku, dzięki której suma odprowadzona do fiskusa będzie niższa albo nawet zerowa. Podniesiona w 2018 roku do 8000 złotych kwota wolna od podatku w Polsce, została utrzymana bez zmian również na rok 2019. Z tak „wysokiego” progu skorzystają jednak tylko osoby, które przez cały rok uzyskały dochód nieprzekraczający 8000 złotych (~667zł/miesięcznie). Ich podatek roczny wyniesie więc 0 złotych, ale tylko wtedy, gdy nie zarobili nic więcej przez cały rok. O tym progu mogą myśleć jedynie osoby pracujący dorywczo lub sezonowo.

Przy wyższych zarobkach wolna kwota od podatku obniża się do zaledwie 3091 złotych. Natomiast osoba zarabiająca powyżej 127 000 złotych w skali roku będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od całości zarobionej sumy.

Dla porównania kwota wolna od podatku w UK jest 20 razy większa niż w Polsce, i w 2019 roku wyniosła ponad 62.000 zł (12 500 GBP) i obowiązuje bez znaczenia na wysokość osiągniętych w danym roku dochodów. To oznacza, że osoby z wyższymi profitami, zapłacą podatek, ale dopiero od nadwyżki tej kwoty.

Dzień wolności podatkowej, czyli kiedy przestajesz pracować na państwo?

Wysokość podatków i świadczeń socjalno-emerytalnych potrafi dość skutecznie popsuć humor, zwłaszcza kiedy spoglądasz na konto bankowe i wydruk z kwoty brutto. Podatki to ta część wynagrodzenia, której nie widzisz na koncie, ponieważ oddajesz ją do budżetu państwa. Według centrum Adama Smitha aż 158 dni w 2019 roku przeciętny Polak przepracuje na same podatki. Centrum Adama Smitha od 1944 roku oblicza, ile przeciętna osoba musi pracować, żeby najpierw spłacić zobowiązania wobec państwa. W 2019 roku w Polsce dzień, w którym wreszcie będziesz pracować na siebie to 8 czerwca. Ten dzień określa się jako Dzień Wolności Podatkowej. Mimo, że kwota wolna od podatku nie uległa zmianie, to wg centrum Adama Smitha Polacy będą pracować o dwa dni więcej niż w roku poprzednim, co jest efektem zwiększonych wydatków państwa, a tym samym wzrostem ilości i wysokości podatków.
Trzeba jednak pamiętać, że dane te są uśrednione i zdecydowanie inny Dzień Wolności Podatkowej przypadnie osobie z wyższymi dochodami, a inny dla tej, osiągającej niższe wynagrodzenie w ciągu roku.

Kwota wolna od podatku w Polsce a Wielkiej Brytanii

Nie każdy podatnik w Polsce skorzysta z tej samej kwoty wolnej od podatku. Ważny jest bowiem osiągany próg dochodowy. Jak kształtuje się kwota wolna od podatku w Polsce, a jak w Wielkiej Brytanii?

Jak kształtowała się wolna kwota od podatku na przestrzeni ostatnich 10 lat w Polsce i Wielkiej Brytanii?

Polska od lat jest krajem zapewniającym podatnikom najniższą wolną kwotę od podatku. Obecnie nawet mieszkańcy Chorwacji czy Rumunii a nawet uznawana za słabo rozwinięty kraj Trzeciego Świata Botswana korzystają z wyższych ulg podatkowych.

Do 2016 roku kwota wolna od podatku w Polsce było kwotą stałą. Od 2017 roku ma charakter degresywny, a więc zmienia się w zależności od osiąganych dochodów. Bardzo wysokie dochody (od 2017 roku od 127 000 złotych) nie są objęte wolną kwotą od podatku.

Przez ostatnich 10 lat w Polsce kwota wolna od podatku w praktyce się nie zmieniła, bo osoby zarabiające „średnią krajową” nadal są objęte tym samym limitem, natomiast w Wielkiej Brytanii aż o 185%. Warto dodać, że rząd brytyjski już dziś na kolejne lata 2020 – 2023 zapowiedział następne podwyżki wolnej kwoty od podatku.
Według aktualnych prognoz w roku podatkowym 2021/2022 podatku unikną osoby osiągającej roczny dochód 12.760 GBP a w 2022/2023 13.030 GBP. W roku podatkowym 2020/2021 kwota wolna od podatku w UK pozostanie bez zmian w stosunku do roku 2019 i wyniesie 12.500 GBP.

Wielka Brytania wciąż jest najbardziej atrakcyjnym krajem pod względem możliwości zarobkowych. Jeśli zastanawiasz się, czy wciąż warto założyć firmę w Wielkiej Brytanii, to różnica między kwotą wolną od podatku w Polsce i Wielkiej Brytanii, z pewnością Cię do tego przekona. W 2019 roku wyniesie ona ponad 62.000 złotych w skali roku! Nasza Kancelaria może pomóc Ci sprawnie przejść cały proces związany z otwarciem i prowadzeniem firmy w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, czy rozwiązanie to jest dla Ciebie w artykule poświęconemu zagadnieniu możliwości prowadzenia spółki Ltd przez polskich rezydentów.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button