Jak legalnie pracować w UK po Brexicie?

Każdy Polak, którego pobyt nie jest w tej chwili zalegalizowany w Wielkiej Brytanii, ze względu na Brexit będzie musiał podjąć nieco więcej kroków, by wyjechać do Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej i pracować tam w pełni legalnie. Dla emigrantów, którzy zdecydowali się na wyjazd przed końcem 2020 roku, procedury były dużo bardziej uproszczone. Niemniej Zjednoczone Królestwo to wciąż popularny wśród naszych rodaków kierunek – ze swojej strony podpowiadamy, z jakimi formalnościami wiąże się taki wyjazd i jak legalnie pracować w UK po Brexicie.

Praca w UK po Brexicie – najważniejsze zmiany

Ze względu na Brexit, Anglia przestała być topowym kierunkiem migracji zarobkowej Polaków, jednak nadal jest pod tym względem atrakcyjnym celem podróży i wielu naszych rodaków decyduje się na opuszczenie swojego kraju właśnie na rzecz Wielkiej Brytanii. To, o czym muszą pamiętać to:

 1. Punktowy system imigracyjny (UK’s points-based immigration system) – to system, który klasyfikuje osoby ubiegające się o wizę w oparciu o rodzaj posiadanych kompetencji zawodowych, a nie kraj pochodzenia. Premiuje specjalistów w danej dziedzinie, utrudniając jednocześnie przyjazd osobom nisko wykwalifikowanym.
 2. Obowiązek wizowy – niemal każdy rodzaj wyjazdu zarobkowego wiąże się z koniecznością ubiegania się o wizę. Wnioski składa się na rządowej stronie UK. Trzeba dołączyć do nich również szereg dokumentów.

Wizy do Anglii

O wizę możemy zacząć się ubiegać już na około 3 miesiące przed datą wyjazdu. Pamiętajmy, że czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 3 tygodnie, zaplanujmy więc cały proces z wyprzedzeniem.

Musimy przede wszystkim zebrać potrzebną dokumentację. Mowa o:

 • Certyfikacie potwierdzającym chęć brytyjskiego podmiotu do zatrudnienia osoby ubiegającej się o wizę — Certficate of sponsorship;
 • Dokumencie potwierdzającym znajomość języka angielskiego wraz z uwzględnieniem poziomu biegłości;
 • Paszport biometryczny / paszport z miejscem na wizę;

Aby starać się o wizę potrzebny będzie również adres mailowy.

Wielka Brytania przewidziała kilkanaście rodzajów wiz dla obcokrajowców, którzy chcą podjąć legalne zatrudnienie w Anglii. Zależą one zarówno od długości planowanego pobytu, jak i umiejętności i wykształcenia potencjalnego imigranta.

Najpopularniejsze z nich, to:

 1. Skilled Worker Visa — najpopularniejsza, dla wykwalifikowanych pracowników, obejmująca kilkaset zawodów. Jest wydawana na 5 lat.
 2. Health And Care Worker Visa — dla pracowników ochrony zdrowia i wykonawców zawodów opiekuńczych.
 3. Global Talents Visa — dla osób z wyjątkowymi kwalifikacjami, pracujących w dziedzinie badań, sztuki i kultury oraz technologii cyfrowej. By uzyskać tego typu pozwolenie na przyjazd i pracę, nie potrzebujemy dostarczyć wystawionego z góry przyobiecania zatrudnienia przez brytyjskiego przedsiębiorcę.
 4. Temporary Seasonal Worker Visa — dla pracowników sezonowych, którzy planują pobyt w UK nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Kiedy nie trzeba wizy do UK?

Wizy nie są nam potrzebne, jeżeli wyjeżdżamy do UK na nie dłużej niż 6 miesięcy, w jednym z trzech poniższych celów:

 • Turystycznym;
 • By odwiedzić rodzinę lub znajomych;
 • Służbowym, w formie spotkania, udziału w konferencji czy delegacji.

Jak otrzymać wizę?

By otrzymać wizę, należy:

 1. Zdać egzamin z języka angielskiego, dzięki któremu uzyskamy pisemne potwierdzenie, na jakim poziomie potrafimy porozumiewać się tym językiem;
 2. Złożyć wniosek na rządowej stronie www;
 3. Zapłacić za wydanie wizy. Każdy rodzaj takiego dokumentu wiąże się z innymi opłatami. Możesz sprawdzić je tutaj.

Najdłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii na podstawie wizy może trwać 5 lat. Po tym czasie jesteśmy w stanie ubiegać się prawo do stałego osiedlenia.

Stałe osiedlenie w UK po Brexicie

Stałe osiedlenie, czyli inaczej Settled Status uzyskuje się na podstawie wniosku. Składamy go również online. Od wniosku wizowego różni go fakt, że jest zupełnie darmowy. Po przebywaniu na terenie UK ze statusem osiedlonego przez 12 miesięcy możemy ubiegać się o nadanie brytyjskiego obywatelstwa.

Wizy a firma w Anglii

Kwestia wiz zupełnie nie musi nas dotyczyć jeśli np. prowadzimy zarejestrowaną w Zjednoczonym Królestwie spółkę Limited, czyli firmę z własną osobowością prawną. Posiadając własną firmę, możemy pracować na rzecz brytyjskiego kontrahenta nie tylko bez specjalnego pozwolenia, ale nawet bez wyjazdu do Anglii.

Na biznesmenach zza granicy prowadzących tego typu działalność, Brexit nie odcisnął się w praktycznie żadnym stopniu.

Przyjazne urzędy – nawet po Brexicie

Mimo Brexitu urzędy pozostają profesjonalnie nastawione do wszystkich, również zagranicznych petentów. Otwartość urzędników oraz przyjazne kontrole skarbowe, które mają za zadanie pomóc, a nie ukarać, to wizytówka Wielkiej Brytanii. To bowiem kraj, który rozumie, jak ważne jest stwarzanie sprzyjających warunków rozwoju dla inwestorów i umacnianie tym samym całej gospodarki.

Średnie podatki i wysoka kwota wolna

Wbrew powszechnej opinii, podatki w Anglii nie są wcale najniższe w Europie – raczej plasują się w połowie rankingu. To, co sprawia, że są korzystne, to z jednej strony stabilne przepisy prawne w oparciu, o które je płacimy, a z drugiej – szeroki wachlarz ulg i odpisów. Prawo w UK pozwala także na nisko opodatkowane wypłaty wynagrodzenia, np. w formie dywidendy oraz przewiduje naprawdę wysoką kwotę wolną od podatku, która z roku na rok rośnie.

Dla porównania: Kwota wolna od podatku w Polsce to w tej chwili 30 000 zł. W UK jest to natomiast prawie 65 tysięcy zł.

Zmiany po Brexicie dla firm

Jedyne firmy, które mocniej odczują fakt „wyjścia” Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, są podmioty, które prowadzą handel transgraniczny. Zasady dotyczące importu i eksportu uległy bowiem znacznym zmianom.

Pojawiły się całkiem nowe:

 • Ustalenia polityki celnej;
 • Opłaty, które trzeba regulować;
 • Deklaracje i wnioski, które należy składać.

Na szczęście każda modyfikacja prawna odbywa się stopniowo, na przestrzeni lat lub miesięcy. Dzięki takiej rezerwie czasowej wszyscy przedsiębiorcy mają odpowiednio długi okres na łagodne wprowadzenie zmian, czy konsultacje ze swoim biurem księgowym.

4.8/5 - (5 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button