Kontrola skarbowa w Polsce i w UK — porównanie

kontrola skarbowaZarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe, mające na celu sprawdzić, czy przedsiębiorcy wywiązują się ze swoich obowiązków wobec fiskusa. W kraju nad Wisłą takie postępowanie przebiega jednak w atmosferze niepewności oraz obawy, że zwykła pomyłka zostanie zinterpretowana jako celowe łamanie prawa. Dodajmy do tego niejasne i pozostawiające pole do indywidualnej interpretacji przepisy, a uzyskamy odpowiedź, skąd tak wysoki poziom stresu, kiedy do drzwi firmy puka „skarbówka”. Z artykułu dowiesz się, jak taki proces wygląda z perspektywy osoby prowadzącej biznes na Wyspach i jak brytyjska kontrola wypada na tle polskiego postępowania.

Kontrola skarbowa w Polsce — krótka charakterystyka

W Polsce osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą spotkać się z kontrolą podatkową lub celno-skarbową. Ta druga uznawana jest za wszczynaną w przypadkach podejrzenia poważnych wykroczeń i może być niezapowiedziana – w przeciwieństwie do kontroli podatkowej, która z reguły odbywa się po wcześniejszym zawiadomieniu podatnika, między 7, a 30 dniem po otrzymaniu przez niego wiadomości. Prawa polskich przedsiębiorców w zakresie terminu przeprowadzenia kontroli:

 • Jeżeli postępowanie kontrolne nie zostanie rozpoczęte w ciągu 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia, kolejny termin rozpoczęcia kontroli wymaga dodatkowego powiadomienia.
 • Czynności mogą rozpocząć się wcześniej niż w terminie 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia wyłącznie, jeśli wyrazisz na to zgodę.

Istnieje jednak sporo wyjątków, w przypadku, których kontrola nie wymaga wcześniejszego pisma zawiadamiającego. Na przykład:

 • kiedy kontrolowany ma już na swoim koncie prawomocny wyrok za przestępstwo skarbowe,
 • kiedy czynności dotyczą niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej.

Postępowanie sprawdzające kontroler przeprowadza w siedzibie firmy (ewentualnie również w dodatkowych miejscach, które są ściśle powiązane z prowadzoną działalnością). Oznacza to, że jeżeli Twoje przedsiębiorstwo jest zarejestrowane z domowym adresem, urzędnik będzie przeprowadzał kontrolę w Twoim lokalu mieszkalnym.

Powody przeprowadzenia kontroli w Polsce

Przed rozpoczęciem czynności, kontrolujący musi przedstawić Ci upoważnienie do przeprowadzenia postępowania, jednak nigdy nie zawiera ono przyczyny kontroli. Mówi się, że tzw. wizyta skarbówki najczęściej czeka przedsiębiorców, którzy:

 • występują o zwrot VAT-u,
 • w zeznaniach podatkowych wykazują wyłącznie straty,
 • mają nieproporcjonalnie niskie dochody przy jednoczesnej bardzo dużej kwocie kosztów.

A co zwraca uwagę brytyjskich urzędników?

W UK urząd co roku typuje firmy do losowych kontroli. Mniejsza część wylosowanych przedsiębiorstw to działalności mieszczące się w uśrednionych normach, większa część to biznesy, które zapłaciły w danym roku niższe niż wyliczona średnia podatki.

W Wielkiej Brytanii możesz mieć więc do czynienia z pewnym rutynowym sprawdzeniem Twoich dokumentów księgowych i bardzo prawdopodobne jest przeprowadzenie takiej kontroli w formie zdalnej kontroli wraz z przekazaniem wymaganych dokumentów spółki. Innym powodem czekających Cię czynności sprawdzających może być także:

 • spóźnienie w złożeniu deklaracji podatkowej,
 • pomyłka w zeznaniu podatkowym,
 • duża różnica w deklarowanych na zeznaniu kwotach (względem poprzednich lat),
 • nagły wzrost kosztów lub nieuzasadniony sytuacją rynkową spadek przychodów.

Przeczytaj, co Cię czeka, jeśli jako angielski przedsiębiorca zostałeś wytypowany do kontroli skarbowej.

Kontrola HMRC w UK – jak wygląda?

Atmosfera postępowania sprawdzającego w Wielkiej Brytanii jest nieporównywalnie przyjemniejsza niż podczas czynności przeprowadzanych w Polsce. Urzędnik w miły lub co najmniej neutralny sposób postara się po prostu ustalić, czy dokumenty złożone do urzędu przyczyniają się do naliczenia prawidłowego podatku. Kontrolowany nie ma tu wrażenia, że popełnił przestępstwo, a przydzielony mu urzędnik jedynie stara się dowieść, że okrada państwo.
Przed przeprowadzeniem kontroli urząd HMRC przesyła przedsiębiorcy stosowne pismo, w którym:

 • zawiadamia o nadchodzących czynnościach,
 • informuje jakiego roku podatkowego będą dotyczyć,
 • podpowiada jakie dokumenty należy przygotować.

Na zgromadzenie wszystkich potrzebnych informacji masz najczęściej 30 dni, ale co do zasady nie ma problemu z wydłużeniem tego terminu (w uzasadnionych przypadkach). Najczęstsze kwestie sprawdzane na spotkaniu osobistym lub zdalnie to:

 • dokumentacja związana z zatrudnianiem pracowników,
 • podróże służbowe,
 • rozliczenia kosztów pracy z domu,
 • faktury kosztowe i sprzedażowe,
 • dokumentacja VAT,
 • raporty fiskalne.

Jeżeli korzystasz z usług biura księgowego, przekaż mu pełnomocnictwo do reprezentowania Cię podczas postępowania, a nie będziesz musiał w żaden sposób zaprzątać sobie głowy działaniami kontrolnymi ze strony HMRC.

“Chcę przenieść i zarejestrować firmę w Anglii”

Różnice w kontroli skarbowej w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Wielka Brytania to kraj, który wygrywa rankingi miejsc przyjaznych przedsiębiorcom i kontrola skarbowa również to odzwierciedla. Urzędnicy są w UK po to, by wspierać osoby prowadzące działalność. Obie grupy zawodowe grają do tzw. wspólnej bramki – biznesy prowadzone z sukcesem to w końcu rozwój gospodarki i zwiększający się dochód do skarbu państwa.

Otoczka wokół polskiej kontroli skarbowej jest skrajnie inna. Kontrolujący i kontrolowani wydają się stać po przeciwnych stronach barykady, a same czynności sprawiają wrażenie bycia przeprowadzanymi tylko po to, by udowodnić złamanie prawa i zakończyć się karą. Jedną z największych różnić jest też czas kontroli.

Ile trwa kontrola skarbowa w UK, a ile w Polsce?

Czas trwania kontroli podatkowej może w Polsce wynosić w skali roku nawet 48 dni roboczych. Dodatkowo może zostać zablokowane konto bankowe kontrolowanej firmy. Tak długie postępowanie nie ma miejsca w Wielkiej Brytanii. Polskie czynności wyjaśniające potrafią też przedłużać się w nieuzasadniony sposób – chyba każda osoba mieszkająca w kraju nad Wisłą spotkała się w swoim życiu z opieszałością tutejszych urzędów oraz nadmierną biurokracją. W przypadku kontroli mówimy o podobnej sytuacji.

Brytyjski fiskus jest z kolei pełen szacunku do czasu pracy przedsiębiorców i zdaje sobie sprawę, że zakłócanie ciągłości wykonywania obowiązków nie wpływa korzystnie na biznesy, a te — mają cieszyć się jego pełnym wsparciem.

4.6/5 - (11 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button