Zagraniczna spółka LTD, a komornik w Polsce.

egzekucje komornicze wielka brytaniaEgzekucje komornicze mają dla Polaków zdecydowanie bardzo pejoratywny wydźwięk. W przypadku długów komornik potrafi zabrać ostatnią parę butów, nawet jeśli dłużnik wykazuje szczerą chęć polubownego zwrócenia należności. Jak to wygląda w Anglii i co grozi dłużnikowi, posiadającemu konto i długi w Polsce?

Firma w Anglii, a komornik w Polsce – jakie kroki może podjąć komornik wobec zagranicznej spółki Ltd?

Zdecydowanie każde zadłużenie należy spłacać. Niezależnie czy dłużnik mieszka na terenie Polski czy Anglii, dług rzadko ulega przedawnieniu, a informacje o zadłużeniu mogą skutecznie obniżać wiarygodność finansową.
Nie mniej jednak komornik w Anglii ma zdecydowanie bardziej ograniczone prawa niż jego polski odpowiednik.
Przede wszystkim w przypadku wspólników spółki LTD egzekucja nie będzie możliwa zarówno z konta firmowego, jak i majątku, jeśli dłużnikiem jest tylko jeden ze wspólników, a nie sama spółka. Podobnie jest w przypadku majątku firmy – samochodami, laptopami itd.

Komornik ma prawo natomiast do egzekucji komorniczej z udziałów i zysków dłużnika. Jednak również i tutaj nie odbywa się to na takich zasadach jak w Polsce.

Uwaga! Spółka LTD, podobnie jak i jej członkowie zarządu nie skorzystają z upadłości konsumenckiej.

Europejski nakaz zapłaty – czyli kiedy długi i Anglię zostawiasz daleko za sobą

Na początku warto zaznaczyć, że zakres działania każdego komornika określony jest terytorialnie, gdyż zgodnie z art. 11104 polskiego k.p.c. „każdy komornik działa wyłącznie w granicach swojego państwa”. Komornik z Polski może więc egzekwować długi tylko na terenie Polski, a komornik w Wielkiej Brytanii ma prawo zająć jedynie konto brytyjskie i majątek zgromadzony na terenie Wielkiej Brytanii.

To jednak nie oznacza, że jeśli nie uregulujesz należności w Wielkiej Brytanii, to po wyjeździe do Polski, będziesz z tego zwolniony – i odwrotnie. Procedura wymaga skorzystania z pomocy sądowej, jest długotrwała i kosztowna. Wierzyciel może ubiegać się o odzyskanie długu również wtedy, gdy dłużnik posiada konto za granicą.

Polska i Wielka Brytania podpisały porozumienie co do egzekwowania długów, a odzyskanie długu poza granicami kraju, jest możliwe z Europejskim Nakazem Zapłaty. Jego uzyskanie nie jest jednak w praktyce aż takie łatwe, dlatego droga do odzyskania tych wierzytelności jest zdecydowanie dłuższa i bardziej wyboista, a przy mniejszych kwotach kompletnie nieopłacalna.

Europejski Nakaz Zapłaty musi zostać wydany przez właściwy sąd. Procedura zostanie jednak dopiero rozpoczęta na wyraźne żądanie dłużnika. Jeśli więc brytyjski wierzyciel chce odzyskać należności, to musi się osobiście zwrócić z takim roszczeniem do polskiego sądu.

Czy komornik ma prawo zająć firmowe konto bankowe w UK?

Na początku trzeba odróżnić sądowy nakaz egzekucyjny od europejskiego nakazu zapłaty. Sądowy nakaz egzekucyjny uprawnia komornika do działania na terenie kraju, w którym nakaz został wydany. Polski komornik może więc egzekwować długi na terenie Polski i nie może prosić brytyjskiego komornika o pomoc w przypadku odzyskiwania długów na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli brytyjski wierzyciel chce odzyskać długi na terenie Polski, to musi otrzymać od polskiego sądu europejski nakaz zapłaty, a dopiero potem zaangażować w egzekucję długów polskiego komornika.

Brytyjskie konto, ale polskie długi. Co wtedy?

Brytyjski komornik może egzekwować polskie długi z brytyjskiego konta, ale tylko na podstawie angielskiego tytułu egzekucyjnego. Trzeba jednak pamiętać, iż orzeczenie sądu nie musi być zgodne z roszczeniami powoda. To często odstrasza wierzycieli. Aby odszukać konto dłużnika, polski komornik korzysta z informacyjnego systemu bankowego Ognivo. W systemie tym istnieją wyłącznie polskie banki. Odnalezienie dłużnika czy ustalenie jego sytuacji majątkowej wiąże się często z kosztownym wynajęciem kancelarii prawniczej. Jeśli natomiast sąd nie przychyli się do wystawienia nakazu zapłaty, to wierzyciel nie odzyska swoich pieniędzy. Poniesione koszty spotęgują więc tylko wartość nieodzyskanego długu.

Jak założyć spółkę Ltd wraz z zagranicznym kontem bankowym? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zabezpieczyć Twoje aktywa!

Jakie prawa przysługują brytyjskiemu komornikowi?

Niezależnie od tego, czy komornik zamierza odwiedzić Cię w domu, czy zająć Twoje konto bankowe musi Cię o tym poinformować.
– Zajęcie konta musi być poprzedzane wezwaniem dłużnika do sądu,
– w przypadku próby zajęcia majątku, komornik musi poinformować pisemnie, że w ciągu najbliższych dni zamelduje się u dłużnika (nie ma obowiązku podać jednak konkretnej daty).
Dłużnik może odsprzedać swój dług firmie windykacyjnej. Ta może zająć nawet konto bankowe, ale tylko w konkretnych sytuacjach i także ma obowiązek o tym informować dłużnika.

Może warto podjąć próbę spłaty długów?

Spłatę wierzytelności możesz w Wielkiej Brytanii rozłożyć na dogodne raty. Skorzystasz z takich udogodnień, jak:
– IVA – porozumienie pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, zatwierdzone przez sąd okręgowy. Sąd reguluje wysokość spłat, tak by wierzyciel odzyskiwał należność, a dłużnik miał przestrzeń do normalnej egzystencji. To jednak niestety nie jest tanie rozwiązanie, wiąże się z opłatami w wysokości 4000 – 5000 GBP.
– program oddłużeniowy Debt Management Plan. To dobra alternatywa na samodzielne porozumienie się z dłużnikami i wynegocjowanie np. zwolnienia ze spłacenia kar umownych czy odsetek.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button