Zmiany dla polskich przedsiębiorców w 2024 roku

firma w angliiW prowadzeniu biznesu w Polsce jedyną stałą jest… zmiana. W 2024 roku przedsiębiorców z działalnością gospodarczą zarejestrowaną w Polsce czeka ich całkiem sporo w związku z licznymi zmianami przepisów. Właściciele firm nie są pozytywnie nastawieni do wielu z nich i dlatego decydują się na przeniesienie spółki do Anglii czy innego kraju.

Poniżej wypisujemy potwierdzone w tej chwili modyfikacje prawne związane z prowadzeniem firmy, abyś mógł się zastanowić, czy to (również dla Ciebie) najwyższy czas na przeniesienie działalności za granicę.

Podatek minimalny

Minimalny podatek dochodowy CIT jest pokłosiem reformy podatkowej Polski Ład. Nowy rodzaj daniny dla fiskusa wchodzi w życie od 2024 roku, a więc pierwsze płatności, firmy uregulują w 2025 roku.
W jakiej sytuacji?

Kiedy wykażą:

  • Straty podatkowe;
  • Nie większy niż 2-procentowy próg rentowności, czyli udział dochodów we wszystkich przychodach.

Według niektórych podatek minimalny w niesprawiedliwy sposób może uderzać w przedsiębiorców, którzy obracają towarem wartym miliony, ale ich końcowe zyski nie przekraczają 1%, dlatego coraz więcej tego typu biznesów przenosi się do Wielkiej Brytanii. Nie tylko nie występuje tam podatek minimalny, ale też istnieje sporo narzędzi, które pozwalają maksymalnie optymalizować wynagrodzenie dyrektora spółki LTD, dzięki czemu w kieszeni właścicieli firm zarejestrowanych w UK zostaje więcej środków.

Podatek od plastiku

Osoby prowadzące działalność handlową i gastronomiczną, od 1 stycznia 2024 roku zgodnie z Dyrektywą SUP zapłacą tzw. podatek od plastiku. To zła wiadomość głównie dla końcowych użytkowników produktów, którzy za zakupy będą płacić więcej. Przedsiębiorcy będą bowiem nakładać dodatkową opłatę na konsumentów/firmy, którzy/które zakupią napoje bądź żywność w opakowaniach jednorazowych lub pojemnikach z tworzyw sztucznych.

Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur to kolejna zmiana budząca wiele obaw. Wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku i obejmie obowiązkowe wystawianie ustandaryzowanych faktur wyłącznie w Krajowym Systemie oraz zakaz wystawiania faktur papierowych czy elektronicznych w dowolnych programach. Przedsiębiorcy i księgowi będą zmuszeni dostosować swoje oprogramowanie do aktualnych przepisów pod groźbą kar pieniężnych.

Porównując nowe, polskie realia do sytuacji w UK, warto wspomnieć, że brytyjskie spółki również czekają pewne modyfikacje w zakresie współpracy z urzędem – Companies House. Wszystko za sprawą ustawy o przestępczości gospodarczej i przejrzystości korporacyjnej. Sytuacja w Wielkiej Brytanii dotyczy jednak wyłącznie dokumentów związanych z zakładaniem spółki oraz składaniem corocznych sprawozdań.

Wiążąca Informacja Stawkowa wyłącznie elektronicznie

W przypadku wątpliwości co do właściwej klasyfikacji towarów lub usług oraz stawek VAT przy ich sprzedaży przedsiębiorca może złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) w Krajowej Informacji Skarbowej. W tej chwili można to jednak zrobić wyłącznie online.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Jeżeli prowadzisz firmę w Polsce, nieważne jaką formę opodatkowania wybrałeś – w 2024 roku zapłacisz wyższą składkę zdrowotną. Będzie to minimum 9% minimalnego wynagrodzenia, które uległo w tym roku znacznemu podwyższeniu (i czeka nas jeszcze jedna zmiana w tym zakresie) – 381,78 zł.

Natomiast w związku z tym, że wzrostowi ulega także prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne (będące podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne), więcej zapłacisz również do ZUS:

  • 916,35 zł – składka emerytalna;
  • 375,55 zł – składka rentowa;
  • 115,01 zł – składka chorobowa;
  • 78,40 zł – składka wypadkowa;
  • 115,01 zł — składka na Fundusz Pracy.

Zmiany te sprawią najprawdopodobniej, że jeszcze bardziej wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy chcą legalnie uniknąć zapłaty składek ZUS. Co to oznacza? Zwrot w stronę zakładania spółek – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W niektórych krajach (należy do nich m.in. UK) spółkę podobną do podmiotu z o.o. można założyć w 24-48 godzin i to w pełni zdalnie.

Wzrost podatków i opłat lokalnych

Ostatnia zmiana, która może zainteresować przedsiębiorców, to wzrost podatków lokalnych nawet o 15%. Mowa o podatkach od nieruchomości. Te, dotyczące nieruchomości wykorzystywanych do celów gospodarczych, mogą wynieść nawet 33,10 zł za metr kwadratowy.

Progi podatkowe, ulgi i kwota wolna od podatku -bez zmian

Niestety te zmiany, na które wszyscy czekali (m.in. ze względu na obietnice wyborcze), nie dojdą do skutku. Zamrożona na poziomie 30 000 zł pozostaje np. kwota wolna od podatku. Dla porównania: kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii, to ok. 63 400 zł – to kolejny powód, dla którego Zjednoczone Królestwo jest chętnie wybieranym kierunkiem pod kątem rejestracji działalności gospodarczej. Szczególnie że do założenia spółki Limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) można być polskim rezydentem.

Jeśli rozważasz przeniesienie swojego biznesu do UK, warto skonsultować się z wykwalifikowanym biurem księgowym, które specjalizuje się w obsłudze takich podmiotów. Eksperci podpowiedzą, jaka forma prowadzenia działalności będzie najlepsza oraz przeanalizują Twój przypadek indywidualnie, dobierając najlepsze strategie optymalizacji podatkowej.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button