Jak legalnie nie płacić ZUS-u? Na przykład założyć spółkę.

jak nie płacić zusCzy wiesz, że sposobem na uniknięcie ZUS-u może być założenie spółki? Biznesmeni w Polsce najczęściej wybierają tę, z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma ona jednak swoje wady. A w związku z tym, że podejmując decyzję dotyczącą formy prowadzenia działalności, wcale nie trzeba zamykać się wyłącznie na polskie przepisy gospodarcze, poniżej opisujemy także spółkę Limited (LTD).

Z odrobiną pomocy specjalistów jesteś w stanie przenieść swoją firmę do Anglii i działać pod szyldem z LTD w nazwie. Nie tylko nie zapłacisz wtedy ZUS, ale i ograniczysz daniny dla fiskusa oraz będziesz miał do dyspozycji dużo wyższą kwotę wolną od podatku. Sprawdź szczegóły.

Kto musi płacić ZUS?

Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ominą nikogo, kto jest m.in.:

 • Przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG (chyba że jednocześnie pracuje na etacie i występuje tzw. zbieg ubezpieczeń);
 • Wspólnikiem spółki cywilnej, jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
 • Akcjonariuszem prostej spółki akcyjnej, który wnosi do spółki wkład, w postaci świadczenia pracy lub usług;
 • Twórcą;
 • Artystą;
 • Wspólnikiem JEDNOOSOBOWEJ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jeżeli posiadasz przynajmniej jednego wspólnika, „ZUS-owski obowiązek” przestaje Cię dotyczyć.

Składki, które należy odprowadzać, nie należą do najniższych i w ostatnich latach stale rosną.

Ile wynosi ZUS w Polsce?

Przedsiębiorca, który nie korzysta z żadnych ulg (takich jak ulga na start czy mały ZUS) i płaci również składkę na ubezpieczenie chorobowe, wyda:

 • 1 418,48 zł miesięcznie w roku 2023;
 • 1 594,19 zł miesięcznie w roku 2024.

Powyższe kwoty nie obejmują ubezpieczenia zdrowotnego, które wylicza się w tej chwili na podstawie przychodu firmy.

Kto nie musi płacić ZUS-u?

Najpopularniejsze podmioty rejestrowane przez polskich przedsiębiorców, którzy nie chcą odprowadzać z wynagrodzenia należności na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to:

 • Spółka z o.o. posiadająca przynajmniej dwóch założycieli.
  To w dużym uproszczeniu spółka handlowa, której wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania wobec wierzycieli prywatnym majątkiem.
 • Spółka LTD, nawet jeśli założyła ją wyłącznie jedna osoba.

Jest brytyjskim odpowiednikiem spółki z o.o., jednak jej funkcjonowaniu towarzyszą nieco inne, bardziej przyjazne przedsiębiorcom zasady.

W jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółkę z o.o. rejestruje się w tej chwili na dwa sposoby:

 1. Osobiście, w formie aktu notarialnego;
 2. Online, na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości – S24.

Należy jednak pamiętać, że założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwe wyłącznie przy wniesieniu kapitału o minimalnej wartości 5 000 zł oraz na podstawie aktu założycielskiego/umowy spółki, sporządzonych w formie aktu notarialnego. Do takiego dokumentu należy skompletować szereg załączników, których nie udostępnia ministerstwo czy KRS – trzeba sporządzić je samodzielnie.

Mowa o:

 • Oświadczeniu, czy spółka w myśl Ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców jest cudzoziemcem;
 • Oświadczeniu o tym, kto jest osobą powołaną do reprezentowania spółki wraz ze zgodą pełnomocnika na reprezentację;
 • Liście wszystkich osób uprawnionych do reprezentowania spółki wraz z ich adresami korespondencyjnymi.

Choć nazwa tej formy działalności sugeruje, że aby ją założyć, konieczny jest wspólnik, nie jest to prawdą. Aby uniknąć obowiązku odprowadzania składek na ZUS, potrzebnych jest jednak faktycznie minimum dwóch właścicieli firmy.

Spółka z o.o. – minusy

Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, warto zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie się z tym wiążą:

 • Konieczność posiadania kapitału zakładowego o minimalnej wartości 5 000 zł;
 • Sporo kosztownych formalności na drodze do rejestracji swojej firmy;
 • Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, który sprawia, że prowadzenie spółki jest stosunkowo drogie;
 • W wielu przypadkach – podwójne opodatkowanie zysku spółki.

Porównując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do brytyjskiej spółki Limited, wnioski w wielu przypadkach przemawiają na korzyść tej drugiej. Nic więc dziwnego, że spółkę Limited wybiera coraz większa rzesza przedsiębiorców.

W jaki sposób założyć spółkę LTD?

Aby zarejestrować spółkę Limited w Wielkiej Brytanii nie będzie potrzebny ani notariusz, ani wysoki wkład własny (który notabene wystarczy zadeklarować — nie trzeba nigdzie wpłacać fizycznej gotówki).

Z kolei wymagania, które należy spełnić, by wystartować ze spółką LTD, to:

 • Minimum jeden dyrektor i udziałowiec – obie funkcje może pełnić jedna i ta sama osoba;
 • Posiadanie angielskiej siedziby firmy – wiele biur obsługujących brytyjskie spółki oferuje usługę udostępnienia adresu w Londynie lub innym mieście Zjednoczonego Królestwa, pod którym można zarejestrować dany podmiot.

Cały proces zakładania przedsiębiorstwa w UK może odbyć się w 100% online i trwa od 24 do 48 godzin. Polega na wypełnieniu i odesłaniu odpowiednich formularzy. Najlepiej za drobną opłatą powierzyć go specjalistom z biura księgowego.

Spółka zarejestrowana w Anglii, prowadzona w Polsce

Firma z LTD w nazwie może być założona przez jednego właściciela (nie jest potrzebny żaden wspólnik), który nie musi być ani rezydentem, ani obywatelem UK. Realizując taki układ, warto jednak mieć swojego zewnętrznego agenta — biuro księgowe dopilnuje wszystkich formalności i zajmie się korespondowaniem z brytyjskimi urzędami. Na przykład odbierze wysłane w ciągu kilku tygodni dokumenty, które służą do rozliczenia firmy po zamknięciu roku obrotowego.

Choć księgowość spółki LTD jest nieporównywalnie prostsza od tej, którą należy prowadzić w spółce z o.o., zewnętrzny specjalista będzie w stanie trzymać rękę na księgowym pulsie w sposób profesjonalny i zdejmie Ci z barków dodatkowy obowiązek, żebyś mógł zająć się tym, w czym jesteś dobry – prowadzeniem działalności.

Dodatkowe korzyści z założenia spółki Limited

Brytyjska spółka Ltd jest rozpoznawalna na całym świecie i świadczy o wiarygodności oraz prestiżu działalności, a ponadto:

 • Wiąże się z bieżącą księgowością;
 • Obsługują ją przyjazne urzędy działające w pełni online;
 • Czerpane zyski są zwolnione z podatku do kwoty wolnej wynoszącej ponad 62 000 zł;
 • Przedsiębiorcom prowadzącym taką działalność należą się różne rodzaje ulg podatkowych.
4.8/5 - (6 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button