Czy księgowość firmy w Wielkiej Brytanii jest skomplikowana?

księgowość firmyKsięgowość w Wielkiej Brytanii uchodzi za jedną z najbardziej przyjaznych, jednak to wciąż szereg obowiązków, o których dopełnieniu należy bezwzględnie pamiętać. To, co m.in. przemawia za tezą, że działania księgowe na Wyspach nie są skomplikowane, to fakt, że część przedsiębiorców decyduje się na wykonywanie ich we własnym zakresie. Powszechniejszą praktyką jest jednak powierzanie księgowości wyspecjalizowanym firmom.

Sprawdź, na czym polegają czynności księgowe w UK. To wiedza potrzebna każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy rozlicza się sam, czy zleca to księgowym.

Księgowość spółki Limited

Spółka Limited (LTD) to najpowszechniejsza forma prawna rejestrowania działalności w Wielkiej Brytanii przez Polaków. Wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorców z Polski i nie wymaga przeprowadzki właściciela do Wielkiej Brytanii.
Wymaga pewnych działań księgowych, jednak w zestawieniu z krajem nad Wisłą, trzeba przyznać, że jej prowadzenie jest prostsze, a tamtejsze urzędy życzliwsze i przede wszystkim bardziej dostępne – każdą sprawę można załatwić w pełni zdalnie.”

Księgowość spółki Limited można opisać w 3 punktach jako czynności:

 • Związane ze sporządzaniem rocznych sprawozdań z działalności firmy;
 • Wynikające z zatrudniania pracowników;
 • Związane z podatkami.

Poniżej możesz przeczytać bardziej szczegółowe informacje na temat wszystkich obowiązków księgowych.

Bilans roczny – co to jest Annual Accounts?

Annual Accounts (inaczej Annual Report lub Statutory Accounts) to sprawozdanie składane do Companies House przez dyrektora spółki. Pierwszy bilans Annual Accounts można złożyć dopiero po 21 miesiącach od startu działań gospodarczych firmy, a kolejne każdorazowo po zakończeniu roku finansowego, który jednak można skrócić lub wydłużyć składając stosowny wniosek.

W skład sprawozdania Annual Report wchodzą następujące dokumenty:

 • Bilans zysków i strat (Profit and Lost, P&L);
 • Zestawienie środków trwałych, obrotowych i zobowiązań (Balance sheet).

Jak widzisz ten roczny raport nie jest rozliczeniem podatkowym, choć może być pomocny przy rozliczaniu się z brytyjskim urzędem skarbowym. Nie oznacza to jednak, że to mało ważny dokument. Wręcz przeciwnie, spóźnienia w złożeniu go, wiążą się z bardzo wysokimi grzywnami, a brak dopełnienia tego obowiązku skutkuje nawet wykreśleniem spółki z rejestru i konfiskatą jej majątku.

Składanie Confirmation Statement

Confirmation Statement jest corocznym sprawozdaniem, które spółka LTD musi złożyć do Companies House. 12-miesięczny okres to maksimum, które może obejmować ten dokument, jednak w razie istotnych zmian należy złożyć go wcześniej (i jest to możliwe wielokrotnie w ciągu roku).

Confirmation Statement dotyczy aktualizacji informacji na temat osób zarządzających spółką oraz tego, jaki rodzaj działalności jest przez nią wykonywany.

W sprawozdaniu zamieszcza się:

 • adres rejestracyjny spółki,
 • dane dyrektorów, sekretarzy i udziałowców,
 • adres przechowywania dokumentacji firmowej,
 • informacje dotyczące kapitału zakładowego i udziałów,
 • kody zawierające informacje o rodzaju prowadzonej działalności (SIC Code).

Deklaracja podatkowa w UK

Składanie deklaracji podatkowej to obowiązek, o którym słyszał chyba każdy przedsiębiorca, tak samo jak o konieczności zapłaty wynikającej z niej kwoty podatku. W Wielkiej Brytanii, w przypadku spółki LTD jest to Corporation Tax. Należność wobec Skarbu Państwa musi zostać uregulowana do 9 miesięcy po zakończeniu roku księgowego.

Deklarację podatkową składa się na odpowiednim formularzu do Her Majesty’s Revenue & Customs (HMRC), czyli brytyjskiego fiskusa.

Rozliczanie pracowników w Wielkiej Brytanii – co to jest PAYE, payroll i payslip?

Jeśli spółka Limited zatrudnia pracowników (a ma do tego pełne prawo) ściąganie należnych składek oraz podatku dochodowego odbywa się najczęściej poprzez Pay As You Earn (PAYE), czyli system pozwalający na pobieranie przez HMRC odpowiednich kwot bezpośrednio z wypłaty zatrudnionych. Składki należy odprowadzić do 22 dnia każdego miesiąca.

Zadania księgowe związane z prowadzeniem kadr to tzw. Payroll, czyli rozliczenia kadrowo-płacowe między pracodawcą, a pracownikiem, który otrzymuje od firmy, w której jest zatrudniony payslip – odcinek płacowy ze wszystkimi informacjami dotyczącymi wynagrodzenia oraz odprowadzonych kwot.

Prowadzenie księgowości firmy w Wielkiej Brytanii samodzielnie

Wszystkie z opisanych wyżej działań księgowych po uprzednim przeszkoleniu możesz wykonywać samodzielnie. Jeśli masz na to zasoby czasowe, jednocześnie prowadząc biznes, nic nie stoi na przeszkodzie byś sam zajmował się wszystkimi czynnościami należącymi standardowo do księgowego. Na pewno nie spotkasz się z nieżyczliwym zachowaniem urzędników, którzy zawsze zachowują profesjonalizm i najwyższą jakość obsługi oraz chętnie służą pomocą.

Księgowość to jednak obszar, w którym łatwo o pomyłkę, szczególnie w przypadku osoby niedoświadczonej, a każdy błąd czy niedotrzymanie terminu – kosztuje. By uniknąć kary, niestety nie można powołać się na niewiedzę. Jeżeli więc zdecydujesz się na powierzenie księgowości swojej firmy specjaliście, przeczytaj kilka wskazówek: na czym należy się skupić szukając biura księgowego do współpracy.

Dobry księgowy w UK – na co zwrócić uwagę?

W większości istniejących na rynku biur księgowych wyspecjalizowanych w obsłudze brytyjskich spółek LTD spotkasz się z profesjonalną, godną zaufania obsługą. By zwiększyć swoje szanse na współpracę z naprawdę fachowym księgowym, zwróć uwagę czy:

 • posiada status agenta podatkowego w HMRC,
 • jest zarejestrowany w ICO
 • może pochwalić się certyfikatami Anti-Money Laundering oraz AAT/CIMA/ACCA
 • opłaca biznesowe ubezpieczenie obowiązkowe Professional indemnity insurance.
4.9/5 - (12 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button