Czym jest raj podatkowy?

raj podatkowyKażdy przedsiębiorca podejmuje starania mające na celu zminimalizowanie zobowiązań podatkowych. Niektórzy z nich w poszukiwaniu optymalizacji, przenoszą swoją działalność do raju podatkowego. Czy jest to legalne i jakie ryzyko z sobą pociąga? Czym są raje podatkowe?

Raj podatkowy.

Zgodnie z definicją, raj podatkowy, to państwo, które celowo tak kształtuje swoje prawo, by osiągać jak najwyższy wzrost gospodarczy, a obywatele mieli możliwość podnoszenia stopy życiowej. Dlatego nie narzucają podatków lub są one na niskim poziomie. Nie ma jednolitej definicji raju podatkowego, gdyż dla każdego państwa, można znaleźć inne, w którym obciążenia podatkowe lub przepisy prawne będą bardziej korzystne.

Raje podatkowe dla Polaków.

Rozporządzenie Ministra Finansów określa listę krajów, które prowadzą konkurencyjną politykę podatkową, będącą szkodliwą dla naszego państw w zakresie PIT i CIT. Na liście znajdziemy takie państwa jak: Andora, Monako, Lichtenstein. Poza Europą znalazły się na niej Barbados, Seszele, Bahamy, Malediwy.

Uchylanie się od opodatkowania.

Przeciętny obywatel postrzega raj podatkowy, jako miejsce zajmujące się praniem brudnych pieniędzy i oszustwem podatkowym. Niektóre z państw uznanych za raj podatkowy, mają mało przejrzyste przepisy i nie wymagają prowadzenia działalności na swoim terenie. Celowe przeniesienie siedziby firmy do innego państwa w celu uchylania się przed opodatkowaniem, jest przestępstwem. Jest traktowane, jako zamierzone wprowadzanie organów podatkowych w błąd i działanie na szkodę państwa.

Unikanie opodatkowania.

Unikanie opodatkowania, jest zupełnie różne od uchylania się od opodatkowania. Jest to sposób na optymalizację podatkową. Jest całkowicie legalne i ma na celu wykorzystanie legalnych przepisów prawnych, do zmniejszenia obciążeń finansowych. Każdy przedsiębiorca ma prawo do poszukiwania legalnych sposobów, zmniejszających obciążenia fiskalne.

Z jakim ryzykiem wiąże się korzystanie z rajów podatkowych?

Polska ustawa o PIT określa obowiązek podatkowy, jako ograniczony i nieograniczony. Obowiązek nieograniczony, to konieczność opodatkowania wszystkich uzyskiwanych dochodów, bez względu na ich źródło. Jeżeli obywatel posiada ośrodek interesów życiowych na terenie kraju, ma obowiązek opodatkowania całości dochodów w naszym kraju. Obowiązek ograniczony, występuje w przypadku osiągania przychodów z działalności poza terenem kraju, w państwie, z którym Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Legalny raj podatkowy dla Polaków.

Założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii, jest legalnym sposobem na optymalizację opodatkowania. Przedsiębiorca spotyka się tu z przyjaznym prawem i jasnymi przepisami podatkowymi. Wysoka kwota wolna od podatku, niskie składki ubezpieczeniowe, minimum biurokracji, sprzyjają prowadzeniu firmy. Zbliżający się brexit, to między innymi opuszczenie unii celnej i strefy wolnego rynku UE. Dzięki temu, UK będzie miało możliwość samodzielnego regulowania zasad gospodarczych, bez przestrzegania ograniczeń narzuconych przez unię. Skorzystają na tym przedsiębiorcy prowadzący działalność na wyspach. Anglia będzie mogła zaoferować im bardzo korzystne warunki podatkowe. Chcąc pobudzić gospodarkę, będzie musiała przyciągnąć do siebie przedsiębiorców. Aby tak się stało, konieczne będą kolejne udogodnienia dla biznesu.

[ssba-buttons]

4.9/5 - (8 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button