Korzyści prowadzenia spółki LTD w Wielkiej Brytanii

Czy prowadzenie biznesu może być tańsze? Aby zoptymalizować koszty, wielu polskich przedsiębiorców przeniosło firmę do Wielkiej Brytanii. Jakie korzyści płyną z prowadzenia tam spółki LTD? Ile czasu i pieniędzy można zaoszczędzić w porównaniu do biznesu prowadzonego na terenie Polski?

Kwestie formalne, czyli ile dni trwa założenie firmy Zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii prowadzenie działalności gospodarczej jest sformalizowane, co oznacza konieczność zarejestrowania firmy w urzędach. Ile czasu potrzebuje na to przyszły przedsiębiorca? Bank Światowy co roku publikuje raport „Doing Business”, w którym ocenia kraje pod względem ich przyjazności dla prowadzenia biznesu. W raporcie „Doing Business 2017” Polska znalazła się na 107 miejscu na świecie pod względem czasu potrzebnego na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Według ekspertów założenie takiej spółki trwa u nas 37 dni. Jak sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii? Ten kraj znalazła się na wysokim, bo 16 miejscu w ogólnoświatowym zestawieniu. Czas potrzebny na dopełnienie formalności w związku z otwarciem spółki LTD na terenie Wielkiej Brytanii wynosi zaledwie 4,5 dnia.

raport doing business

Prosta księgowość to oszczędność czasu

Założenie firmy w Wielkiej Brytanii trwa krócej niż w Polsce – przedsiębiorcą można stać się w ciągu kilku dni. Zazwyczaj czas ten nie przekracza dwóch dni. A to oznacza konkretne korzyści – im szybciej spółka zacznie działalność, tym szybciej wystawi faktury, a na firmowym koncie pojawią się pierwsze pieniądze. To jednak nie wszystko. Gdy mowa o oszczędności czasu, warto przyjrzeć się formalnościom związanym z prowadzeniem firmy. To nie przypadek, że Wielka Brytania jest tak wysoko w rankingu przygotowanym przez Bank Światowy. Przepisy obowiązujące przedsiębiorców i podmioty gospodarcze nie są skomplikowane, a formalności związane z prowadzeniem działalności zostały ograniczone do minimum. O wszelkich kontrolach urzędy mają obowiązek powiadamiać zainteresowanych odpowiednio wcześniej, a urzędnicy mają przede wszystkim pomagać i wyczerpująco odpowiadać na pytania podatników.

Ile można zaoszczędzić, prowadząc spółkę LTD w Wielkiej Brytanii?

Kwestie formalne to nie wszystko. Dla wielu przedsiębiorców znaczenie mają przede wszystkim koszty. Aby  sprawdzić korzyści finansowe związane z prowadzeniem spółki LTD w Wielkiej Brytanii w porównaniu do działalności prowadzonej na terenie Polski, należy uwzględnić:

  • wysokość składek na ubezpieczenia (zdrowotne, społeczne)

Jedną z barier rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są wysokie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które co miesiąc, niezależnie od uzyskanego dochodu, muszą odprowadzić przedsiębiorcy. Choć każda osoba zakładająca działalność może przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy skorzystać z preferencyjnej wysokości składek, to koszty i tak są spore.

W 2017 r. składki ZUS wynoszą miesięcznie odpowiednio: 1172,56 zł („duży ZUS”) i 487,90 zł („mały ZUS”).
Przedsiębiorca prowadzący firmę w Polsce, który przeniesie biznes do Wielkiej Brytanii i założy tam spółkę LTD, zyska najwięcej. Ile konkretnie? Podmiot
gospodarczy uzyskujący dochód w wysokości do 8164 GBP (czyli ponad 40 000 zł), niepłaci podatku, nie ma też obowiązku regulować składek na ubezpieczenia. Uzyskując wyższy dochód, składki są naliczane procentowo od uzyskanego dochodu. Dodatkową korzyścią płynącą z prowadzenia spółki LTD jest też możliwość nabycia w przyszłości prawa do brytyjskiej emerytury. Dyrektor spółki mieszkający poza Wielką Brytanią nabędzie prawo do tego świadczenia już po 10 latach prowadzenia działalności, pod warunkiem, że jego miesięczna pensja będzie wyższa niż 490 GBP, czyli ok. 2300 zł.

  •  podatki

Gdy mowa o korzyściach płynących z prowadzenia spółki LTD, to jedną z najczęściej podnoszonych kwestii jest wysokość kwoty wolnej od podatku. Dla spółki z o.o. zarejestrowanej na terenie Polski kwota ta wynosi 6000 zł. W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa – wynosi 11500 GBP, czyli ponad 57 000 zł. Od kwietnia 2018r. kwota ta ponownie wzrośnie o 350 GBP, do wartości 11850 GBP.

Tutaj możesz przeczytać nasz artykuł o tym jakie zmiany w podatkach czekają nas w tym roku –> kwota wolna od podatku zmiany w 2018 roku

Różnica jest też widoczna, gdy mowa o momencie zarejestrowania spółki jako płatnika VAT. W Polsce progiem jest kwota 200 000 zł, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest ona dwa razy wyższa – wynosi 400 000 zł. Także wysokość podatku VAT jest korzystniejsza w tym drugim państwa, bo stawka wynosi 20% (w Polsce podstawowa stawka VAT to 23%).

Spółka LTD nie musi posiadać kasy fiskalnej. Dlaczego? Bo w Wielkiej Brytanii nie ma podziału na paragony i faktury – firma wystawia jedynie te drugie. Dodatkową korzyścią jest brak konieczności odprowadzania zaliczek na podatek, co oznacza mniej formalności i tym samym oszczędność czasu.

firma w polsce i w uk

Komu szczególnie opłaca się założyć spółkę LTD?

Spółka LTD to konkretne korzyści – zarówno czasowe, jak i finansowe. Mimo wielu zalet, taka forma prowadzenia działalności gospodarczej nie sprawdzi się w przypadku wszystkich przedsiębiorców. O jakich mowa? Załóżmy, że spółka LTD zarejestrowana w Wielkiej Brytanii zajmuje się projektowaniem i produkcją mebli. Aby stoły, komody czy szafy mogły powstać, potrzebny jest warsztat. Wynajęcie w tym celu nieruchomości w Polsce oznacza konieczność zarejestrowania oddziału i płacenia podatków w Polsce i.

Kto zatem może zyskać najwięcej, zakładając spółkę LTD w Wielkiej Brytanii? Założenie spółki LTD opłaca się przede wszystkim osobom mogącym wykonywać swoją pracę praktycznie wszędzie.  Tak jest w przypadku choćby programistów czy grafików – im do pracy potrzebny jest jedynie komputer i połączenie internetowe – pracować mogą z dowolnego miejsca na ziemi.

[ssba-buttons]

4.4/5 - (10 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button