Jesteś freelancerem? Wybierz firmę w Anglii?

firma w angliiParadoksem pandemii COVID-19 na świecie jest to, że poza licznymi negatywnymi aspektami, można w niej znaleźć również kilka istotnych plusów. Jednym z nich jest niesamowity wręcz rozwój popularności pracy zdalnej, którą wcześniej w krajach takich jak Polska, traktowano nieco pobłażliwie. Freelancerzy oraz osoby wykonujące swoje obowiązki zawodowe we własnych domach nie odczuły tak skutków lockdownów jak przedstawiciele innych branż. Ponadto wiele firm przerzuciło się na model zdalny (bądź hybrydowy) z którego nie zrezygnowały nawet po pandemii. Świat zareagował na te zmiany i wprowadził liczne udogodnienia dla freelancerów oraz osób pracujących zdalnie. A jednym z państw oferujących najlepsze warunki dla takiej działalności jest Wielka Brytania.

Specyfika pracy freelancera

Freelancer to najprościej mówiąc osoba działająca na własną rękę, która nie pracuje na etacie i która zwykle jest specjalistą w danej dziedzinie. Osoba ta nie ma szefa nad sobą, sama ustala godziny swojej pracy i jest w stanie wykonywać obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Na tą formę pracy decydują się zwykle graficy, tłumacze, programiści, pisarze, redaktorzy itd. Należy jednak pamiętać, że freelancer sam odpowiada nie tylko za swoje zawodowe obowiązki, ale również za płacenie podatków, odprowadzenie składek zdrowotnych itd. Jest on pracownikiem, szefem i księgowym jednocześnie. Ponadto osoby pracujące w wolnym zawodzie, nie mają tak zabezpieczonej prawnie przyszłości jak ludzie zatrudnieni na etacie. Mimo to jednak, coraz więcej specjalistów decyduje się na pracę jako wolny strzelec. Otwierają swoją działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzenie firmy jednoosobowej jest łatwe, przyjemne i atrakcyjne pod kątem podatków. Jeżeli więc działasz jako freelancer, to Wielka Brytania jest państwem, które wychodzi naprzeciw potrzebom freelancerów.

Spółka LTD – firma w Anglii bez konieczności bycia rezydentem tego kraju

Spółkę LTD w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Płn.) zasadniczo może założyć niemal każdy, kto ukończył 16 rok życia (zasady zakładania spółki LTD szerzej opisaliśmy w innym wpisie) i osoba ta nie musi być rezydentem Wielkiej Brytanii. Wielu polskich przedsiębiorców, decyduje się na założenie spółki LTD, głównie ze względu na przyjazny system podatkowy, który pozwala osobom zarabiającym mniejsze kwoty (ok. 2500zł), ale też nieco więcej (około 5500 zł) miesięcznie na rozliczanie się w bardzo preferencyjny sposób (brak podatków i składek społeczno-zdrowotnych). Ponadto tacy przedsiębiorcy mają również pomniejszone składki na świadczenia socjalne, przez co LTD jest dobrym wyborem zarówno dla początkujących przedsiębiorców jak i dla bardziej aktywnych freelancerów. Firma może bowiem mieć siedzibę w Anglii, ale jej właściciel, może prowadzić interesy poza jej granicami np. w Polsce. Forma opodatkowania w Wielkiej Brytanii niesie za sobą liczne profity, a do najważniejszych należy zaliczyć między innymi:

  • Kwotę wolną od podatku, która wynosi 12 570 funtów rocznie (w przeliczeniu na złotówki jest to ponad 62 tysiące złotych przy obecnym kursie walutowym);
  • Brytyjską emeryturę;
  • Łatwe przepisy podatkowe;

Przeczytaj także artykuł: Czy firma w Anglii jest dla mnie?

Czy założenie spółki LTD jest trudne?

Spółkę LTD można założyć na kilka różnych sposobów. Po pierwsze można zrobić to osobiście, po drugie można wykorzystać profesjonalne biuro rachunkowe, trzecia metoda zaś, to rejestracja spółki przez Internet. Ostatnie z rozwiązań jest korzystne dla osób, które nie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Nie muszą one bowiem wychodzić z domu, żeby założyć spółkę, z której to działalności, będą rozliczać się na terenie państwa brytyjskiego. Ponadto, firma może funkcjonować praktycznie od razu, zaraz po dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności. Jeżeli więc chcesz założyć spółkę LTD to powinieneś się z nami skontaktować. Nasi specjaliści, pomogą ci w ustaleniu szczegółów i założeniu spółki LTD w UK.

Jaki kapitał zakładowy jest potrzebny do założenia spółki LTD?

Zasadniczo do założenia spółki LTD wymagany jest kapitał zakładowy w wysokości 1 funta brytyjskiego. Ponadto, spółka LTD może być również podmiotem jednoosobowym. Innymi słowy do jej prowadzenia wystarczy jeden udziałowiec, który może być jednocześnie dyrektorem spółki. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla freelancerów, którzy zwykle pracują na własną rękę.

Korzyści wynikające z prowadzenia spółki LTD

Polski system podatkowy stał się na tyle nieatrakcyjny dla przedsiębiorców, że przenoszenie firmy za granicę do innych państw stało się wręcz normą. Zalety spółki LTD, to:

  • Liczne korzyści podatkowe – wynagrodzenie dyrektora spółki jest traktowane jako jej koszty. Ponadto, jeżeli wypłacasz ok.700 funtów miesięcznie (czyli ok. 3500 zł), to za tą wypłatę w UK nie zapłacisz podatków ani składek. Ponadto, jeżeli spółka LTD ma kilku dyrektorów, to kwotę tą można pomnożyć.
  • Prowadzenie spółki LTD jest łatwe i szybkie – wbrew obiegowej opinii założenie spółki LTD trwa zaledwie od jednego do dwóch dni. Ponadto, system podatkowy w Wielkiej Brytanii jest przystępny i łatwy do zrozumienia dla każdego. Wprawdzie prowadzenie spółki (jak każdej innej firmy), wiąże się z księgowością, ale tym zadaniem może zająć się specjalista, a ty możesz skupić się na swoich zadaniach.
  • Firmę można prowadzić skąd chcesz – najważniejszą zaletą spółki LTD, która sprawia, że jest ona tak dobrym wyborem dla freelancerów jest to, że firmę możesz prowadzić, gdzie chcesz, a jednocześnie firmowe podatki będziesz rozliczał w Wielkiej Brytanii. Nie musisz bowiem być brytyjskim rezydentem. Freelancerzy (tłumacze, programiści, graficy itd.) zwykle pracują na własnym sprzęcie w swoim domu. Mogą więc założyć spółkę LTD, bez konieczności wynajmowania biura i spokojnie nadal prowadzić swoje interesy, jednocześnie mocno ograniczając podatki i inne daniny.

Rejestracja spółki LTD pozwoli osobie pracującej zdalnie, która do tej pory działała na nieatrakcyjnych umowach zlecenie itp. na otwarcie swojego własnego biznesu. Jeżeli chcesz założyć spółkę LTD to skontaktuj się z nami. Zajmiemy się dla ciebie wszystkimi formalności.

4.9/5 - (13 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button