Podatki i koszty firmy w Anglii i Polsce – porównanie

koszty firmy w ukNa pewno znasz popularny cytat Benjamina Franklina i wiesz, że podatki są jedną z dwóch pewnych rzeczy na świecie. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z wydatkami oraz odprowadzaniem odpowiednich kwot na rzecz Państwa. Istnieją jednak kraje przyjazne przedsiębiorcom, posiadające przejrzyste przepisy prawne i rozliczające się z właścicielami firm czy spółek w sposób, który jest dla nich korzystniejszy.

Takim miejscem jest na przykład Wielka Brytania. Przeczytaj, na czym polegają różnice w podatkach i kosztach firmy otwartej na Wyspach i tej założonej w Polsce.

Podatki w Anglii i w Polsce – VAT

Rejestracja do VAT po osiągnięciu odpowiedniego obrotu rocznego jest obowiązkowa zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. W Anglii kwota ta jest jednak ponad dwukrotnie wyższa niż w Polsce, gdzie tzw. VAT-owcem musi stać się każdy, kto przekroczył próg 200 000 zł. W Wielkiej Brytanii limit działań bez VAT wynosi 85 000 GBP, czyli ponad 460 000 zł.

Podatek dochodowy – różnice między Anglią a Polską

Standardowy podatek CIT dla spółek z o.o. to 19%, czyli dokładnie tyle samo, ile wynosi opodatkowanie spółek LTD podatkiem CT (corporation tax).

W Polsce pojawił się jednak wraz z Polskim Ładem (plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii Covid-19 z 2022 roku) również podatek minimalny od przychodów spółek, który nakłada na firmy obowiązek zapłaty świadczenia na rzecz Skarbu Państwa nawet w przypadku wykazania straty lub dochodu operacyjnego niższego niż 1%. Takie działanie nie ma miejsca w Wielkiej Brytanii.

Polska i angielska kwota wolna od podatku

Zaledwie 30 000 zł — to limit dla polskiego podatnika w kwestii zwolnienia z podatku. Oczywiście tylko, jeśli rozlicza się na zasadach ogólnych, posiadających dwa progi podatkowe. Kwota wolna nie obejmuje podatku liniowego, ryczałtu czy karty podatkowej.

Wielka Brytania posiada natomiast tylko jedną formę opodatkowania, a podatek płaci się dopiero po uzyskaniu kwoty wyższej niż 12 570 GBP (czyli obecnie, w drugiej połowie 2022 roku — ponad 70 300 zł).

Ubezpieczenia zdrowotne i społeczne – ile zapłacisz w Anglii a ile w Polsce?

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest w UK obowiązkowe. A przynajmniej nie dla każdego. Zapłacisz je, na przykład będąc dyrektorem spółki LTD, jeśli wypłacisz sobie powyżej 737 GBP miesięcznie. Wartość ubezpieczenia zostanie wtedy naliczona procentowo od Twoich zarobków.

W Polsce kwestia składek do ZUS prezentuje się dużo mniej korzystnie. Składka zdrowotna nie może zostać odliczona od podatku, a po wykorzystaniu ulgi na start i/lub czasu preferencyjnych składek (maksymalnie 30 miesięcy, które jednak nie dotyczą ubezpieczenia zdrowotnego, a jedynie składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej, która jest dobrowolna) miesięczna płatność na rzecz Zakładu Ubezpieczeń to minimum 1395,13 zł + składka zdrowotna uzależniona od Twojego dochodu.

Polska i Anglia – ulgi dla przedsiębiorców

Przykładem ulgi, z której mogą skorzystać w Polsce spółki z o.o., jest ryczałt od przychodów zwany estońskim CIT, czyli zapłata podatku dochodowego jedynie w momencie wypłaty zysków. Jest to jednak ulga pełna pułapek, ponieważ wprowadza pojęcie ukrytych zysków (czyli dodatkowych świadczeń na rzecz udziałowców lub podmiotów powiązanych z udziałowcami).

Najbardziej charakterystyczną ulgą dla spółek w Wielkiej Brytanii jest natomiast Employment Allowance, która pozwala zaoszczędzić nawet 5 000 funtów, jednak aby z niej skorzystać, należy zatrudniać więcej niż jednego pracownika/dyrektora.

Firma w Anglii czy w Polsce — kilka słów na koniec

Choć dużo wyższa kwota wolna od podatku, brak obowiązkowych składek do podmiotu takiego jak ZUS i klarowność oraz stabilność przepisów sprawiają, że Wielka Brytania wydaje się rajem dla wszystkich przedsiębiorców, decyzja o przeniesieniu firmy lub rejestracji swojej spółki za granicą musi być dogłębnie przemyślana i poparta analizą danych dotyczących własnego przedsiębiorstwa.

Optymalizacja podatkowa i rozwój są w zasięgu ręki (czy też w zasięgu urządzenia z dostępem do sieci, przy pomocy którego można zarejestrować firmę w Anglii), ale aby cały proces przebiegł zgodnie z planem, konieczna jest wiedza z zakresu księgowości i prawa gospodarczego danego kraju. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie podatków i prawa.

4.9/5 - (26 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button