Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii

f6acb9ad-bebb-4bf3-8d8c-ae5a7a810901

Rząd brytyjski ogłosił nowy budżet, który zakłada, że kwota wolna od podatku zwiększy się w roku 2017 w stosunku do roku 2015 o 900 funtów (ok. 5000 złotych).

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 10600 funtów i od 6 kwietnia 2016r. zwiększy się ona do 11000 funtów, czyli o 400 funtów.

Oznacza to, że wiele osób pracujących w Wielkiej Brytanii może nie zapłacić żadnego podatku od swoich zarobków.

Rząd brytyjski zmienił także progi podatkowe i tym sposobem drugi próg podatkowy będzie się zaczynał od 43 tys. funtów.

To jeszcze nie wszystko. Kolejnym celem nowego budżetu Wielkiej Brytanii jest obniżenie podatku dochodowego. Szacuje się, że podatek ten zostanie obniżony do 17% do 2020 roku. Obecnie podatek dochodowy wynosi 20%.

Kwota wolna od podatku ma na celu rozwój przedsiębiorstw oraz pobudzenie gospodarki. Wiele państw, które wprowadziły wysokie kwoty wolne od podatku zdają sobie sprawę z tego, że każdy biznes tworzy się stopniowo i wiele firm w pierwszych latach potrzebuje większego kapitału na inwestycje. Nie ma więc sensu utrudniać działania firm, tylko warto zachęcać je do rozwoju.

Poniżej przedstawione zostało porównanie kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii i Polsce (w GBP):

wykres

Dla porównania w Polsce kwota wolna od podatku od ośmiu lat wynosi 3091 PLN (czyli ok. 562 funtów) i jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Niestety zbyt niska kwota wolna od podatku w Polsce niweczy wiele pomysłów na biznes już na etapie planowania. Młodzi przedsiębiorcy, którzy nie posiadają zbyt dużego kapitału początkowego, boją się wejść samodzielnie na rynek pracy. Brak doświadczenia, niejasne i skomplikowane procedury, duża biurokracja w połączeniu z niepewnością finansową sprawiają, że łatwiej jest podjąć decyzję o wyjeździe z kraju niż założyć ze znajomymi firmę.

[ssba-buttons]

4.9/5 - (10 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button