Spółka LTD, a Sp. z o.o. – różnice i podobieństwa

Spółka LTD, a Sp. z o.o. Co wybrać i jak zarejestrować firmę w formie spółki?

Jakie korzyści zapewni Ci zarejestrowanie spółki LTD na terenie Wielkiej Brytanii, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie wybór spółki z o.o.? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Czas i proces rejestracji spółki.

Zarówno spółkę LTD, jak i spółkę z o.o. zarejestrujesz:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem profesjonalnego biura rachunkowego,
  • przez internet.

Zarówno spółkę LTD, jak i spółkę z o.o. zarejestrujesz w ciągu 24 godzin, jednakże w praktyce o ile w przypadku spółki LTD możesz już normalnie funkcjonować i 3 dni po dopełnieniu wszelkich formalności, wystawić pierwsze faktury, to w przypadku spółki z o.o.:

  • musisz wziąć pod uwagę okres oczekiwania na wpisanie spółki do rejestru sądowego (co może trwać nawet 7 dni) oraz potrzebę posiadania podpisu elektronicznego, jeśli spółkę z o.o. planujesz zgłosić online.
  • Zakończenie procesu rejestracji wydłuży się nawet o 3 tygodnie, ze względu na konieczność dostarczenia oryginalnej dokumentacji do wszystkich urzędów – ZUS, US czy urzędu statystycznego.

Dodatkowo, jeśli polską spółkę z o.o. rejestrujesz osobiście, to opłata sądowa wzrośnie do 500 złotych i konieczne będzie uiszczenie opłaty notarialnej w wysokości 250 złotych. Osobista rejestracja spółki z o.o. wymaga bowiem wizyty u notariusza.

Kapitał zakładowy i minimalna liczba członków zarządu

Rejestrowanie spółki z o.o. wiąże się z wniesieniem kapitału zakładowego o minimalnej wartości 5000 złotych. Bez znaczenia czy będą to środki trwałe czy finansowe, muszą zostać w pełni wniesione na samym początku, a więc jeszcze na etapie rejestracji. W przypadku LTD kwestia jest o wiele prostsza, ponieważ minimalny kapitał wynosi zaledwie 1 GBP.

Natomiast zarówno spółka LTD, jak i sp. z o.o. może być tworem jednoosobowym.

Do prowadzenia spółki LTD wystarczy bowiem jeden udziałowiec, który może pełnić automatycznie funkcję dyrektora spółki. Także spółkę z o.o. może zarejestrować tylko jedna osoba, wtedy zamiast spisania umowy między wspólnikami, konieczne będzie podpisanie jednostronnego oświadczenia woli. Taka konstrukcja jednak nie pozwoli uniknąć opłacania składek ZUS, gdyż urząd ten potraktuje taką spółkę jak jednoosobową działalność gospodarczą.

Prestiż i reputacja

Ugruntowana pozycja na rynku zwiększa prestiż i zaufanie innych kontrahentów, zwłaszcza większych korporacji. Jedną z zalet spółki LTD jest rozpoznawalność na całym świecie, a to zdecydowanie rozszerza możliwości współpracy i pozyskiwania intratnych kontraktów. Jeśli więc planujesz współpracować nie tylko z polskimi podmiotami, jak również brać udział w negocjacjach z większymi graczami na rynku, to spółka LTD zdecydowanie ułatwi Ci to zadanie.

Świadczenia społeczne

Jedną z zalet spółki z o.o. jest brak opłat świadczeń społecznych dla wspólników spółki i mianowanych członków zarządu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ważny jest również tutaj podział udziałów. Niewłaściwy podział udziałów sąd może potraktować jako próbę uniknięcia płacenia świadczeń socjalno – emerytalnych i nakazuje w przypadku wspólnika nakazuje rozliczania się na zasadach przewidzianych dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Konieczne będzie więc pełne odprowadzenie opłat na rzecz ZUSu.

Jak to wygląda w przypadku spółki LTD?

Świadczenia socjalno – emerytalne opłacą również dyrektorzy, zatrudnieni w takiej spółce. Tu jednak wszystko uzależnione jest od wysokości uzyskiwanego dochodu. Dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku w UK, gdy miesięczny dochód nie przekracza 732 funty, to dyrektor spółki LTD nie jest zobligowany do odprowadzenia składek. Wyższy dochód skutkuje płaceniem świadczeń, ale tylko od nadwyżki. Kwota wolna od składek i podatku przypada na każdego dyrektora, a więc nie jest ona uzależniona od dochodu spółki, a ilości osób w niej zasiadających.

Ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki

Zarówno spółka LTD jak spółka z o.o. posiada własną osobowość prawną, oznacza to że wspólnicy i udziałowcy za zobowiązania spółki odpowiadają tylko do wysokości wniesionego kapitału własnego. Wierzyciele nie mogą więc na poczet długów konfiskować majątku prywatnego ani właścicieli ani udziałowców spółki. Są jednak odstępstwa od tej reguły. W przypadku LTD prawo brytyjskie pozwala stronie poszkodowanej dochodzić pełnych roszczeń, jeśli doszło do oszustwa. Natomiast w przypadku spółki z o.o. prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki odpowiadają członkowie zarządu. Jeśli więc właściciel spółki z o.o. będzie również jedynym członkiem zarządu, to za zobowiązania finansowe odpowie także swoim prywatnym majątkiem.

4.7/5 - (15 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button