Jak obniżyć podatek na koniec roku obrotowego?

Wraz z kończącym się rokiem często analizujemy minione wydarzenia oraz planujemy przyszłość. Każdy odpowiedzialny przedsiębiorca powinien na bieżąco oceniać swoją sytuację biznesową i wyciągać wnioski, a koniec roku jest dobrym momentem na zbiorcze podsumowanie naszych działań. W Polsce rok obrotowy zazwyczaj zbiega się z rokiem kalendarzowym. Osoby posiadające spółkę LTD w Wielkiej Brytanii swój rok obrotowy kończą po 12-stu miesiącach od daty rejestracji firmy, ale już teraz warto zastanowić się jak obniżyć podatek na koniec roku finansowego.

 

Koszty uzyskania przychodów w spółce LTD

Przed zakończeniem roku obrotowego w naszej spółce Limited powinniśmy oszacować wartość podatku do zapłaty. Jeżeli zrobimy to przed końcem ostatniego miesiąca roku finansowego, mamy szansę podjąć działania dzięki którym nasz podatek będzie niższy lub nie zapłacimy go wcale. Możemy wówczas odpowiednio zainwestować środki pieniężne i i rozliczyć wydatki związane z firmą jeszcze przed zakończeniem roku obrotowego.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności i branży, w której działamy koszty uzyskania przychodów różnią się. Jest jednak katalog wydatków uznawanych za koszty firmowe niezależnie od charakteru firmy. Należy do nich między innymi sprzęt komputerowy, telefon, księgowość spółki czy opłaty za serwery i domeny.

 

Nowy telefon komórkowy i komputer

Każdy Dyrektor spółki Limited bezsprzecznie potrzebuje telefonu i komputera (laptopa lub komputera stacjonarnego) do prowadzenia firmy. Dzięki temu może kontaktować się ze swoimi kontrahentami, zamieszczać ogłoszenia, zdobywać nowe zlecenia oraz załatwiać sprawy urzędowe.

W razie oszacowania wysokiego podatku do zapłaty przy kończącym się roku obrotowym, warto rozważyć zakup nowego, lepszego sprzętu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ujmowanie w kosztach wydatków związanych z telefonem zarejestrowanym w Polsce może wzbudzić wątpliwości brytyjskich urzędników. Firmowy numer poza granicami Wielkiej Brytanii wskazywać może bowiem istnienie fizycznej placówki spółki LTD w Polsce, co wyklucza rejestrację firmy w Anglii.

Uwaga!

Rozliczenie całości wydatków związanych z telefonem jest możliwe tylko wtedy, gdy umowa z operatorem jest zawarta na dane spółki Limited i urządzenie również zostało kupione na firmę. W przeciwnym wypadku (umowa zawarta na dane Dyrektora jako osoby prywatnej) możliwe będzie ujęcie tylko części wydatków w kosztach firmowych. Konieczne wówczas jest określenie proporcji użycia sprzętu dla celów firmowych względem jego użycia dla celów osobistych.

 

Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe

Osobom wykonującym zawody takie jak programista, grafik czy projektant potrzebny jest nie tylko wysokiej klasy sprzęt komputerowy, ale również specjalistyczne oprogramowanie. Zakup nowoczesnego oprogramowania ułatwiającego pracę, a często również podwyższającego jakość świadczonych przez nas usług stanowi koszt uzyskania przychodów. Taka inwestycja może sprawdzić, że nie tylko zapłacimy niższy podatek, ale również zwiększymy swoje przyszłe przychody.

 

Zagubione faktury

Przed zakończeniem roku obrotowego osoba prowadząca spółkę LTD powinna skrupulatnie sprawdzić czy wszystkie wydatki związane z prowadzoną firmą zostały rozliczone. Może się bowiem zdarzyć, że faktura na określony zakup omyłkowo nie została wysłana, z różnych przyczyn nie dotarła lub zaginęła. W takim wypadku należy skontaktować się z kontrahentem i poprosić o ponowną wysyłkę dokumentu w celu ujęcia wydatku w kosztach firmowych, a tym samym obniżenia podatku do zapłaty.

 

Do kiedy spółka LTD ma obowiązek złożyć rozliczenie?

Osoby posiadające spółki Limited mają obowiązek dostarczyć roczne sprawozdanie finansowe obejmujące osiągnięte przychody, poniesione koszty i wypracowany zysk. Na tej podstawie obliczany jest podatek do zapłaty, tzw. Corporation Tax. W przypadku spółki LTD zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii stawka podatku dochodowego wynosi 19%.

Spółka Limited musi rozliczyć się z urzędem do 9 miesięcy licząc od zakończeniu roku obrotowego. Roczne sprawozdanie finansowe przesłać należy do HM Revenue and Customs, stanowiącego odpowiednik urzędu skarbowego w Polsce.

[ssba-buttons]

5/5 - (2 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button