Dlaczego firma w Anglii to idealne rozwiązanie dla startupów?

startupW ostatnich latach w Polsce możemy zaobserwować dużą zmienność prawa, które nie sprzyja prowadzeniu biznesu. Zakładając startup warto rozważyć zatem inne dostępne opcje, takie jak zarejestrowanie firmy w innym państwie. Wielka Brytania oferuje polskim przedsiębiorcom możliwość założenia spółki Limited Company prowadzonej z Polski. Aby zarejestrować spółkę LTD na Wyspach nie trzeba posiadać statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii, co więcej można to zrobić nie wychodząc z domu, wystarczy skorzystać z pomocy biura rachunkowego, eksperci Tax Angels dopełnią za Ciebie wszystkich formalności i pomogą dobrać najbardziej korzystne rozwiązania dla Twojego biznesu. Spółkę Limited Company rejestrujemy w Companies House (odpowiednik polskiego Krajowego Rejestru Sądowego). Potwierdzenie założenia firmy stanowi tzw. „Certificate of Incorporation”.

Osoby zakładające startup często wybierają spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na ograniczoną odpowiedzialność wspólników, niezwykle ważną w nowatorskich biznesach obarczonych dużym ryzykiem. Nie trzeba jednak zamykać się na oczywiste rozwiązania.

Przed rejestracją firmy w Polsce sprawdź czy Twój biznes może być prowadzony w ramach spółki Ltd w UK.

Wspólnicy i kapitał w spółce Limited

W spółce Limited Company wymagany jest jeden Dyrektor, który ukończył 16 rok życia oraz jeden Udziałowiec (obie funkcje może pełnić ta sama osoba). Oznacza to, że spółkę LTD można założyć samodzielnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby firma prowadzona była ze wspólnikiem lub wspólnikami. Funkcja Sekretarza w spółce LTD nie musi być obsadzona, ale trzeba pamiętać, że Sekretarzem nie może zostać mianowany Dyrektor spółki.

Spółka Limited posiada osobowość prawną, co oznacza że udziałowcy ponoszą odpowiedzialność finansową tylko do wysokości wniesionego wkładu. Nie ma określonej minimalnej kwoty kapitału założycielskiego, który jest deklarowany (nie musi być wpłacany na firmowy rachunek).

Zarejestrowanie startupu w Wielkiej Brytanii oznacza niskie koszty. Co więcej w przypadku, gdy firma nie będzie przynosić oczekiwanych zysków można ją w każdej chwili zamknąć, a wspólnicy nie będą odpowiadać za zobowiązania startupu własnym majątkiem.

Warto mieć na uwadze, że spółka w Anglii wiąże się z mniejszą ilością formalności niż w przypadku prowadzenia biznesu w Polsce. Przepisy mają na celu ułatwienie rozwoju przedsiębiorczości i skłonienie zarówno obywateli Wielkiej Brytanii jak i innych państw do zakładania firm na Wyspach, a tym samym pobudzenie gospodarki. Dodatkowo w razie kontroli podatkowej, brytyjscy urzędnicy nastawieni są bardziej przyjaźnie do przedsiębiorców, niż przy kontrolach przeprowadzanych przez polskie organy podatkowe. HMRC stanowiący odpowiednik polskiego urzędu skarbowego pilnuje aby przedsiębiorcy przestrzegali przepisów, jednocześnie nie zakłóca ich pracy. Spółki LTD działające zgodnie z prawem nie powinny obawiać się kontroli będącej jedynie formalnością.

Jakie korzyści niesie założenie firmy w Wielkiej Brytanii?

Rejestracja spółki Limited w Zjednoczonym Królestwie zazwyczaj wiąże się z niższymi podatkami i składkami na ubezpieczenia. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi aktualnie 11 850 funtów rocznie na osobę i jest siedem razy wyższa niż w Polsce. Osoby zarabiające mniej niż 11 850 funtów w skali roku nie płacą żadnego podatku, a po przekroczeniu tego progu opłacany jest podatek od nadwyżki ponad tą kwotę. Każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu biznes w Anglii przysługuje taka sama kwota wolna od podatku, nie jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów.

Osoby osiągające dochód pomiędzy 503 a 702 funtów miesięcznie nie muszą także regulować składek na ubezpieczenia. Dopiero po przekroczeniu tego progu dyrektorzy spółek LTD zobowiązani są do opłacania składek. Polacy którzy zarejestrowali firmy w Wielkiej Brytanii mogą również liczyć na brytyjską emeryturę, przyznawaną już po ukończeniu 68 lat (po przepracowaniu przynajmniej 35 lat). O podstawowe świadczenie można ubiegać się już po przepracowaniu 10 lat.

Punkt usługowy na terenie Polski i pracownicy

Trzeba pamiętać, że warunkiem rejestracji spółki Limited na Wyspach jest nie posiadanie punktu usługowego na terenie Polski. Nie ma natomiast przeciwwskazań aby zatrudniać pracowników wykonujących swoje obowiązki w Polsce, ale tylko w ramach umowy o dzieło lub na zasadzie samozatrudnienia. W celu oszczędzenia na podatkach i składkach, osoby świadczące dla nas określone czynności również mogą zarejestrować swoją firmę w Wielkiej Brytanii.

5/5 - (2 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button