Firma za granicą – gdzie założyć firmę?

Gdzie założyć firmęProwadzenie firmy jest ekscytujące, ale często wiąże się z wieloma problemami. Biurokracja, wysokie podatki, niesprzyjające i skomplikowane prawo oraz wysokie obciążenia fiskalne to najczęstsze powody zakładania firmy za granicą. Gdzie warunki dla biznesu są obecnie najbardziej sprzyjające? W podjęciu decyzji pomóc może raport Doing Business.

Gdzie najlepiej zarejestrować swoją firmę?

Każdego roku Grupa Banku Światowego opracowuje i publikuje raport Doing Business. Jest to szczegółowa analiza kosztów, wymagań i procedur wpływających na łatwość prowadzenia prywatnego biznesu we wszystkich krajach. Jego celem jest pomiar całkowitych kosztów (nie tylko tych finansowych) ponoszonych przez firmy. Częścią raportu jest ranking krajów, które promują reformy i sprzyjają działalności gospodarczej. Im wyższa pozycja w rankingu, tym prostsze regulacje prawne dla przedsiębiorstw i ochrona praw własności. Chociaż najczęściej to bogatsze państwa zajmują wyższą pozycję w rankingu, to nie zawsze jest to regułą. Obejmuje on aż 190 krajów i pokazuje ich pozycję w latach 2006-2020. Chociaż nie ocenia konkurencyjności, to przybliża ramy prawne dotyczące sektora prywatnego w danym kraju.

Na pierwszym miejscu znajduje się Nowa Zelandia, która od początku rankingu nie spada poniżej trzeciej pozycji. Wielka Brytania z pozycji 9 awansowała na 8. Polska, która przez ostatnie pięć lat poprawiała swoją pozycję, tym razem odnotowuje wyraźny spadek. Z pozycji 33 spadła na 40. Wyprzedzają ją nie tylko państwa Europy Zachodniej, czy Stany Zjednoczone, ale także Rosja, Chiny, Rwanda, Azerbejdżan i Kazachstan. Raport daje wyraźne wskazówki, który kraj zapewnia środowisko prawne sprzyjające rozwojowi sektora prywatnego. Im niższa pozycja, tym większe trudności z rozpoczęciem działalności, większe koszty prowadzenia, większe podatki i bardziej skomplikowane prawo podatkowe. Wskazuje też państwom, które aspekty powinny ulec reformom.

Czy warto założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Jak wskazuje raport Doing Business, Wielka Brytania poprawiła swoją pozycję z ubiegłego roku. Wbrew obawom Brexit nie wpływa negatywnie na działanie biznesu. Rejestracja firmy w Anglii i Szkocji w dalszym ciągu jest atrakcyjna i w wielu aspektach korzystniejsza od innych miejsc ulokowania swojego biznesu. Regulacje prawne i podatkowe sprzyjają rozwojowi. Uproszczone procedury i niskie koszty prowadzenia firmy sprawiają, że dla przedsiębiorców jest to jeden z najbardziej konkurencyjnych krajów Europy. Dodatkową zaletą jest to, że spółkę LTD można prowadzić, nie będąc rezydentem tego kraju. Dla wielu Polaków jest to doskonały sposób na prowadzenie działalności. Zwłaszcza że spółka LTD zwiększa prestiż firmy. Wysoka kwota wolna od podatku to w Wielkiej Brytanii ponad 62 000 zł rocznie. Biorąc pod uwagę możliwość uniknięcia wysokich składek ZUS i wysokich podatków oraz brak biurokracji, jest to kraj sprzyjający rozwojowi firmy. Więcej informacji na temat korzyści z założenia firmy w Anglii znaleźć można w artykule na naszym blogu: Zalety Spółki Limited- 6 powodów, dla których warto ją założyć.

Zapowiadane zmiany dla przedsiębiorców w UK w 2020 roku

Brytyjski rząd zapowiedział zmiany w kwocie wolnej od podatku, które będą wprowadzane sukcesywnie. W latach 2021-2022 wzrośnie ona do 12760 funtów. W kolejnych latach 2022-2023 osiągnie 13030 funtów, by wzrosnąć do 13310 funtów w 2023 do 2024. Dla wielu firm będzie to zachęta do rozwoju. Planowana jest także obniżka podatku płaconego przez spółki Ltd do 17%. Wejdzie ona w życie od kwietnia 2020 roku i będzie najniższą stawką w krajach grupy G20. Ma ona na celu przyciągnięcie nowego biznesu na wyspy i zachęcenia przedsiębiorców do rejestrowania firm w UK. Podniesione mają zostać także progi podatkowe. Aby zatrzymać odpływ przedsiębiorców obawiających się Brexitu i przyciągnąć nowych, brytyjska gospodarka ma być konkurencyjna i atrakcyjna dla małych i średnich przedsiębiorców. Na temat warunków, jakie trzeba spełnić, by móc skorzystać z zapowiadanych na wyspach korzyści dla biznesu mówi artykuł: Prowadzenie firmy w Anglii z Polski.

Chociaż Wielka Brytania nie zajmuje pierwszej pozycji w rankingu Doing Business, nie ulega wątpliwości, że warto wziąć ją pod uwagę, decydując się na założenie firmy za granicą. Dla Polaków pod wieloma względami będzie ona bardziej atrakcyjna od państw znajdujących się wyżej w rankingu.

4.7/5 - (4 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button