Kwota wolna od podatku i zmiany w 2018 roku

Brytyjski rząd ustalił budżet na najbliższe miesiące. Wiele zmian jest pozytywnych i ma na celu poprawę jakości życia osób mieszkających i pracujących na Wyspach. Szczegóły poniżej – zapraszamy!

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku (Personal Allowance) to wysokość dochodu podatnika, poniżej którego nie trzeba opłacać podatku dochodowego. Oznacza to, że u osób osiągających dochód poniżej tej kwoty w ogóle nie powstaje zobowiązanie podatkowe w danym roku. Ideą kwoty wolnej od podatku jest to, aby pozostawała ona na poziomie pozwalającym na swobodne utrzymanie się. Państwo nie powinno bowiem wymagać płacenia podatku dochodowego od osób osiągających dochody niewystarczające do przeżycia w danym kraju.

Kwota wolna od podatku na Wyspach z roku na rok wzrasta, tak stanie się również i teraz. Wraz z 1 kwietnia 2018 roku kwota wolna od podatku zostanie podniesiona i wynosić będzie 11 850 funtów.

 

National Living Wage i National Minimum Wage

Wartość płac minimalnych w Wielkiej Brytanii uzależniona jest od wieku pracowników. Przepisy określają dwa różne terminy związane z tematem minimalnego wynagrodzenia, a mianowicie National Living Wage i National Minimum Wage.

National Living Wage (minimum płacowe lub minimum egzystencji) oznacza minimalną stawkę, za którą osoba pracująca i mieszkająca w Anglii może godnie żyć. National Minimum Wage to natomiast ustawowe minimum płacowe, czyli najniższe wynagrodzenie jakie może otrzymywać osoba zatrudniona za wykonaną pracę.

Zarówno National Living Wage jak i National Minimum Wage od kwietnia 2018 roku zostaną podwyższone. National Living Wage dla osób w wieku powyżej 25 lat wzrośnie z 7,50 funtów za godzinę do 7,83 funtów za godzinę. National Minimum Wage od kwienia 2018 roku wynosić będzie odpowiednio:

  • 7,38 funtów za godzinę dla osób w wieku 21-24 lat,
  • 5,90 funtów za godzinę dla osób w wieku 18-20 lat,
  • 4,20 funtów za godzinę dla osób w wieku 16 i 17-lat,
  • 3,70 funtów dla praktykantów.
Płace dla pozostałych osób pozostaną bez zmian.

Podatek paliwowy

Podatek paliwowy to danina, z którą muszą się liczyć kierowcy w Wielkiej Brytanii. Sumując VAT i opłatę paliwową Anglia jest w czołówce państw europejskich o najwyższych opłatach naliczanych w odniesieniu do paliwa.

Siedem lat temu podatek paliwowy został zamrożony. Mamy dobrą wiadomość dla kierowców – rząd ponownie zdecydował się na przedłużenie okresu zamrożenia tej opłaty. 2018 rok będzie zatem już ósmym rokiem z rzędu, w którym kierowcy nie będą zobowiązani do uiszczania podatku od paliwa.

 

National Health Service

Wielka Brytania planuje zwiększyć wydatki na służbę zdrowia, czyli National Health Service (NHS). Zdrowie osób przebywających na terenie Wielkiej Brytanii jest ważne i dlatego rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 6,3 miliarda funtów:

  • 3,5 miliarda funtów na modernizację budynków NHS i poprawę opieki,
  • 2,8 miliarda funtów na podjęcie czynności mających na celu skrócenie czasu oczekiwania osób chorych i leczenie większej liczby pacjentów.
 

Nowy budżet – co jeszcze warto wiedzieć?

Rząd planuje również przeznaczyć dodatkowe pieniądze (3 miliardy funtów) na sprawy dotyczące Brexitu, do którego Anglia musi się dobrze przygotować. Wydatki związane będą m.in. z przyszłym systemem imigracyjnym, uregulowaniem kwestii handlu międzynarodowego i zabezpieczeniem granic.

Anglia stawia na nowoczesne rozwiązania takie jak praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji czy samochody elektryczne. Brytyjski rząd chce przeznaczyć 100 milionów funtów na wsparcie dla osób kupujących pojazdy elektryczne. Domy, które zostaną zbudowane na terenie Wysp mają zostać wyposażone w odpowiednie urządzenia do ładowania tych samochodów.

220 milionów funtów zostało przydzielonych na podjęcie walki o lepszą jakość powietrza, którym oddychają osoby mieszkające W Wielkiej Brytanii. Pieniądze będą przeznaczone dla obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza.

O tych i innych zmianach można przeczytać tutaj

[ssba-buttons]

4.8/5 - (6 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button