Spółka Limited, a oddział w Polsce – jak zarejestrować oddział firmy zagranicznej w Polsce

spółka limitedJedną z możliwości prowadzenia biznesu na terenie Polski bez konieczności rejestracji nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prowadzenie spółki Limited w Anglii wraz z oddzielnym oddziałem tej spółki prowadzonym na terenie Rzeczypospolitej. Polskie przepisy pozwalają na otwieranie oddziałów przez zagraniczne firmy, dzięki czemu nie ma potrzeby rejestrowania nowej spółki z o.o., można działać w Polsce w ramach zagranicznej firmy.

Dlaczego opłaca się założenie oddziału spółki LTD w Polsce zamiast rejestracji nowej spółki z o.o.?

Jak już zostało wspomniane, prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii pozwala na otworzenie oddziału poza granicami Anglii, co oznacza że nie ma przeciwwskazań, aby zarejestrować firmę na Wyspach i prowadzić jej oddział na terenie Polski.
Rejestracja spółki w Anglii nie wymaga wniesienia wysokiego kapitału początkowego, w przeciwieństwie do założenia nowej odrębnej spółki z o.o w Polsce. W spółce Limited kapitał jest bowiem deklarowany, czyli nie musi być wpłacany na konto spółki, a jego minimalna wysokość to 1 GBP. Polskie przepisy ściśle określają minimalny kapitał początkowy wynoszący 5 000 zł i podlegający wpłacie, co sprawia że wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić na otwarcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce.
Spółka LTD oznacza, że ponosimy odpowiedzialność za finanse firmy do wysokości zadeklarowanego wkładu własnego, który jak już zostało wspomniane może być niewielki. Rejestrując firmę w Anglii niwelujemy zatem ryzyko utraty dużej sumy pieniędzy w razie niepowodzenia biznesu.
Firma na Wyspach to również wysoka kwota wolna od podatku, a co za tym idzie stosunkowo niskie podatki. Nie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest też do opłacania składek na ubezpieczenia. Takie składki regulujemy dopiero po przekroczeniu odpowiedniego limitu osiąganych przychodów.
Prowadzenie spółki Limited nie wymaga od nas poświęcenia wiele czasu na formalności związane z księgowością, które w Anglii są ograniczone do minimum. Przepisy są skonstruowane tak, aby były sprzyjające dla przedsiębiorców i wymogi formalne nie utrudniały im prowadzenia biznesu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że posiadanie oddziału w Polsce jako odrębnej jednostki wiąże się z koniecznością prowadzenia oddzielnej rachunkowości w języku polskim. Dochód z działalności prowadzonej w ramach oddziału w Polsce należy natomiast wykazać w rozliczeniu rocznym spółki Limited na terenie Wielkiej Brytanii.
Nie ma również przeciwwskazań, aby jako odrębny oddział angielskiej firmy w Polsce ubiegać się o rejestrację do VAT-u w Polsce.
Dodatkowo spółka zarejestrowana na terenie Wielkiej Brytanii z oddziałem w Polsce może świadczyć o prestiżu, sugeruje potencjalnym kontrahentom, że jesteśmy dużą firmą posiadającą płynność finansową, a co za tym idzie pomaga w pozyskaniu nowych klientów.
Prowadzenie oddziału w Polsce może pomóc nam także w uzyskaniu kredytu czy leasingu na terenie Rzeczypospolitej.

Oddział brytyjskiej spółki w Polsce – o czym warto pamiętać?

Oddział spółki Limited zarejestrowanego w Polsce stanowi odrębną oraz samodzielnie działającą część firmy prowadzonej w Anglii, co oznacza że polski oddział może samodzielnie dysponować swoim majątkiem ale nie ponosi odpowiedzialności za prowadzoną w Polsce działalność. Dodatkowo polski oddział firmy zagranicznej ma możliwość zgodnie z przepisami zatrudniać pracowników na “umowę i pracę”, którzy faktyczną pracę wykonują na terenie Rzeczpospolitej. Wszystkie prawa i obowiązki polskiego oddziału są w istocie prawami i obowiązkami spółki LTD zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, która ponosi również odpowiedzialność za zobowiązania polskiego oddziału.
Prowadzenie działalności w ramach oddziału funkcjonującego w Polsce możliwe jest wyłącznie w zakresie działalności prowadzonej w Anglii, co oznacza że np. prowadząc firmę programistyczną nie można w Polsce otworzyć dodatkowo serwisu naprawy komputerów. Przedmiot działalności w Anglii i w Polsce musi się pokrywać.
Posiadając oddział spółki LTD w Polsce trzeba pamiętać, że oznaczenie tego oddziału stanowi angielska nazwa firmy wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej spółki. Konieczne jest także dodanie sformułowania „oddział w Polsce”.

Oddział spółki LTD w Polsce – formalności

Rejestracja angielskiej spółki stanie się znacznie łatwiejsza, gdy skorzystamy z pomocy specjalistycznych firm zajmujących się zakładaniem i księgowością firm na terenie Wielkiej Brytanii.

Dlaczego opłaca się założenie spółki Limited w Anglii? Sprawdź ofertę Tax Angels!

Otwarcie oddziału spółki Limited na terenie Rzeczypospolitej wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do Companies House. W Polsce natomiast należy dokonać wpisu do Krajowego Rejestru sądowego (KRS). We wniosku wskazać należy m.in.: charakterystykę przedmiotu działalności polskiego oddziału, odpis aktu założycielskiego, statutu itp. oraz umowę o utworzeniu oddziału.
Uwaga!
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku angielskim powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Zobowiązani jesteśmy także do wyznaczenia osoby (zamieszkałej na terenie Polski) odpowiedzialnej za reprezentowanie przedsiębiorcy zagranicznego w polskim oddziale. We wniosku składanym w KRS należy podać jej dane wraz z potwierdzonym notarialnie wzorem jej podpisu.
Na decyzję w sprawie rejestracji oddziału możemy oczekiwać od 30 do 60 dni.

Więcej na: https://www.biznes.gov.plhttps://bip.ms.gov.pl/

4.5/5 - (17 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button