Oddział polskiej firmy w UK

Oddział polskiej firmy w UKChoć Wielka Brytania nadal jest otwarta na międzynarodowe współprace biznesowe oraz przychylna zagranicznym przedsiębiorcom, to od 1 stycznia 2021 roku można zaobserwować lekki dystans dotyczący firm z zewnątrz, który jest z kolei korzyścią dla rodzimego biznesu. Na brytyjską słabość do firm zarejestrowanych na terenie Zjednoczonego Królestwa znaleźć można jednak sposób. Kompromisowym rozwiązaniem, które pozwoli kontynuować biznesową tradycję rozpoczętą w Polsce, ale jednocześnie cieszyć się z zysków wypracowanych również w UK, jest oddział rodzimej firmy w UK.

Oddział polskiej firmy w UK od strony formalnej

Czym jest oddział i jakie, dzięki jego otworzeniu w UK, prawa ma właściciel firmy zarejestrowanej w Polsce? Już wyjaśniamy. Choć oddział jest samodzielną jednostką organizacyjną, to nie istnieje on bez samego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że stworzenie oddziału zagranicznego nie umożliwia przedsiębiorcy bazowania wyłącznie na korzyściach z niego płynących i zamknięcia rodzimej firmy. Jest jednak doskonałym sposobem na prowadzenie interesów w Wielkiej Brytanii, szczególnie teraz, kiedy Zjednoczone Królestwo wystąpiło ze struktur Unii Europejskiej, tym samym zmieniając nieco przepisy, o czym pisaliśmy wcześniej: https://www.taxangels.pl/blog/prowadzenie-firmy-w-wielkiej-brytanii-po-brexicie/.

Odział polskiej firmy w UK a podatki

Oczywistym faktem jest, że przedmiot działalności gospodarczej oddziału musi być tożsamy z zakresem działań prowadzonych w Polsce. A jak wygląda sprawa z rozliczeniami podatkowymi? Otóż wszystko zależy od tego, czy oddział firmy funkcjonuje w Wielkiej Brytanii jako tak zwany zakład podatkowy, a więc jako stała placówka, za pomocą której przedsiębiorca przynajmniej częściowo prowadzi swoją działalność gospodarczą. Jeżeli tak jest, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, która po Brexicie nadal znajduje swoje zastosowanie, właściciel oddziału ma prawo prowadzić rozliczenia podatkowe zgodne z brytyjskim systemem. W sytuacji, w której oddział nie jest zakładem podatkowym, obowiązkiem przedsiębiorcy jest rozliczenie się i odprowadzanie podatku w Polsce.

Formalności związane z otwarciem oddziału w Wielkiej Brytanii

Pierwszą formalnością, jaką powinien dopełnić właściciel działalności gospodarczej w Polsce, który ubiega się o otwarcie oddziału za granicą, również w UK, jest wyznaczenie osoby, która będzie reprezentować interesy filii. Po pisemnym ustanowieniu osoby upoważnionej należy przedłożyć do brytyjskiego odpowiednika polskiego Krajowego Rejestru Sądowego (Companies House) przetłumaczony na język angielski statut działalności gospodarczej lub umowę spółki, a więc podstawę działalności firmy. Co ważne, taki dokument musi zostać przełożony przez tłumacza przysięgłego. Potrzebny może okazać się również wyciąg z systemu KRS.

Oddziałowi firmy w UK powinna zostać również udostępniona możliwość korzystania z oznaczenia oddziału oraz nazwy przedsiębiorcy polskiego. Takie oznaczenie powinni zostać opatrzone dopiskiem wskazującym na działanie oddziału zagranicznego w ramach podstawowego podmiotu gospodarczego. Do brytyjskiego rejestru powinna trafiać każda informacja o ewentualnych zmianach w obrębie działalności oddziału.

W obrębie brytyjskiej filia polskiej działalności gospodarczej musi również być prowadzona odrębna księgowość. Choć można to robić samodzielnie, to trzeba pamiętać o tym, że taki oddział podlega znacząco różniącym się od „naszych” przepisów, które nie muszą przecież być znane rodzimemu przedsiębiorcy. Warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnego księgowego w ramach Kancelarii, który orientuje się w brytyjskich przepisach i rozporządzeniach: https://www.taxangels.pl/kontakt/.

Korzyści wynikające z prowadzenia oddziału firmy w Wielkiej Brytanii

Założenie oddziału firmy w Zjednoczonym Królestwie powinni rozważyć szczególnie ci przedsiębiorcy, których działalność obraca się w głównej mierze wokół branży handlowej. E-commerce wiedzie dzisiaj handlowy prym, po części za sprawą poszukiwania wygodnej formy zakupów, a po części z powodu światowej pandemii koronawirusa.

Warto wspomnieć również o tym, że jest to jeden z czynników, który utrudnia sprzedaż online. Wynika to głównie z rządowych obostrzeń. Nie bez znaczenia jest tutaj również podejście samych Brytyjczyków – wydłużony czas oczekiwania, a także chęć wsparcia lokalnego rynku w dobie kryzysu gospodarczego sprawia, że mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa częściej decydują się na wirtualne zakupy na swoim własnym, rodzimym rynku.

Trzeba przyznać, że założenie firmy w Wielkiej Brytanii będzie miało wpływ nie tylko na większą otwartość tamtejszego rynku, ale również na generowanie dodatkowego zysku. Któż z nas bowiem nie darzy większym zaufaniem firm, które działają na „naszym” terenie? Tak, jak Polacy poszukują na opakowaniu praktycznie wszystkich produktów potwierdzenia, iż zostało wyprodukowane w kraju lub sprzedaż i dystrybucja prowadzona jest za pomocą firmy tu zarejestrowanej, tak pasjonaci five o’clock tea z urodzenia cenią sobie przedsiębiorstwa działające pełną, oddziałową parą na Wyspach.

Zaciekawiło Cię to rozwiązanie lub masz dodatkowe pytania? Zespół TaxAngels chętnie na nie odpowie.
Chcesz zarejestrować firmę w UK?

Masz pytania?

Zapytaj eksperta
5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button