Sprzedaż na Amazon, Amazon FBA a Spółka LTD – handel internetowy poprzez firmę w Anglii

Sprzedaż na Amazon a Spółka LTDAmazon czy Allegro to bardzo dobre kanały sprzedażowe dla firm dystrybuujących różnego rodzaju produkty, a nawet usługi. Niezależnie, gdzie masz zarejestrowane przedsiębiorstwo, dzięki Amazon czy Ebay możesz docierać do klientów na całym świecie. O czym należy pamiętać, jeśli taką sprzedaż chcesz prowadzić przez spółkę ltd?

Sprzedaż na Allegro

Sprzedaż na platformie Allegro można prowadzić również poprzez spółkę Ltd, zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Allegro jest bardzo popularną platformą w Polsce, zrzeszającą około 16 milionów użytkowników, gwarantującą dobrą sprzedaż na bardzo wysokim poziomie. Według statystyk każdej minuty na Allegro dochodzi do sprzedaży około 1000 produktów. Taką sprzedaż możesz też prowadzić poprzez angielską spółkę Ltd. 

W przypadku takiej sprzedaży spółka prawdopodobnie będzie zobowiązana do opłacania VAT. Kiedy więc należy stosować się do brytyjskich, a kiedy do polskich przepisów?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż bez znaczenia, gdzie zlokalizowani są odbiorcy sprzedawanych przez spółkę ltd towarów. Podatek dochodowy należy uiszczać w kraju, gdzie zarejestrowana jest działalność, a więc w tym przypadku w Anglii. 

W przypadku regulacji VAT, wszystko jednak zależy od:

  • statusu prawnego odbiorcy, 
  • wysokości obrotu 
  • i regulacji pomiędzy poszczególnymi krajami. 

Jeżeli sprzedaż prowadzona jest do osób fizycznych, a nie firm, to podatek VAT regulowany jest zgodnie z zasadami tak zwanej sprzedaży wysyłkowej, a więc na podstawie limitów, narzucanych przez poszczególne kraje. W Polsce w 2018 roku limit sprzedaży wyniósł 160 000 złotych i na tym poziomie pozostał również w 2019 roku. To oznacza, że:

  • jeśli spółka zarejestrowana w Anglii, osiągnie ze sprzedaży na Allegro w Polsce obrót poniżej kwoty 160 000 złotych, to z VAT należy rozliczyć się jedynie w Anglii. 
  • ze sprzedaży powyżej 160 000 złotych VAT należy odprowadzić już w Polsce. W takim przypadku firma musi zarejestrować się do VAT w Polsce i tam składać stosowne deklaracje podatkowe. 
  • to jednak nie oznacza, że jeśli w 2018 roku firma przekroczyła obrót 160 000 złotych, to automatycznie w 2019 roku zobligowana jest do uiszczania VAT na terenie Polski. Limit ustalany jest bowiem na każdy rok kalendarzowy i zerowany od nowego roku.

Amazon FBA a spółka LTD

Możliwość składowania towarów i produktów w firmowych magazynach Amazonu stwarza lepsze możliwości sprzedaży, zwłaszcza dla mniejszych firm, które nie posiadają zbyt dużego zaplecza logistycznego, a będąc na starcie, nie posiadają zbyt wielu środków finansowych, by taki magazyn zbudować czy wynająć. Amazon FBA staje się więc bardzo popularną formą, również dla polskich przedsiębiorców, prowadzących spółkę ltd w Anglii. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku obowiązują inne regulacje w kwestii odprowadzania VAT. 

Tutaj  nie ma już większego znaczenia, gdzie zarejestrowana jest spółka, ważniejsze jest skąd wysyłane są produkty czy towary. Jeśli więc magazyn Amazonu znajduje się np. w Czechach, to tam spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT. Brak rejestracji VAT-u może być przyczyną wielu problemów, dlatego najlepiej jeśli rejestracji dokonasz jeszcze przed sprzedażą i wysyłką produktów.

Trzeba mieć na uwadze, że Amazon w ramach współpracy nie prowadzi w imieniu firmy sprzedającej żadnych rozliczeń podatkowych. Nie ma więc znaczenia, że towary są wysyłane za pośrednictwem Amazonu. Każda spółka ltd, która prowadzi sprzedaż za pomocą tej platformy internetowej, powinna zarejestrować się do VAT, w kraju, gdzie znajduje się dany magazyn. 

Musisz też zwrócić uwagę, dokąd wysyłane są towary. Jeśli bowiem np. z magazynu zlokalizowanego w Wielkiej Brytanii, twoje produkty są rozsyłane na brytyjski rynek lokalny, ale również np. do Czech czy Hiszpanii, to musisz rozgraniczyć obrót ze sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Czechach i Hiszpanii. W takim przypadku VAT możesz zapłacić w każdym z tych krajów, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

  • ze sprzedaży w Wielkiej Brytanii osiągniesz obrót powyżej 85.000 Funtów 
  • W Czechach, jeśli obrót z towarów wysłanych do tego kraju przekroczył 1 140 000 CZK, 
  • a w Hiszpanii 35.000 Euro. 

Sprzedaż na Amazon po Brexicie

W marcu br. Amazon wydał specjalne oświadczenie, w którym instruuje przedsiębiorców, jakie mogą być konsekwencje Brexitu.

Produkty magazynowane na terenie UE będą realizowane bez przestojów i poważniejszych zmian. Jeśli więc Twoje wysyłki obsługują magazyny zlokalizowane np. na terenie Niemiec, Czech czy Węgier, to wszystkie transakcje odbywać się będą, tak jak przed Brexitem.

Sytuacja może się skomplikować w przypadku tzw. twardego Brexitu. Towary magazynowane na terenie Wielkiej Brytanii, mogą być wysyłane na teren Unii Europejskiej z dużym przestojem czy opóźnieniem. Rozwiązaniem może być więc przerzucenie towarów do magazynu na terenie innego kraju UE, co jednak wymusza z kolei na przedsiębiorcy obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Różnica polega na tym, że posiadając magazyn na terenie Anglii i wysyłając produkty do Polski czy Niemiec, płatność VATu odbywa się znów na zasadach sprzedaży wysyłkowej. Jeśli natomiast zdecydujesz się na skorzystanie z magazynu w innym kraju, np. w Hiszpanii, to automatycznie masz obowiązek rejestracji VAT w Hiszpanii. Dlatego warto skonsultować się z księgowym, by przenalizować, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Dropshipping – sposób na udaną sprzedaż poprzez spółkę ltd

Jeszcze do niedawna atrakcyjne ceny wytwarzanych w Chinach produktów, stwarzały możliwości prowadzenia intratnego biznesu, tylko firmom dysponującym własną przestrzenią magazynową. Obecnie dzięki formie dropshippingu sprzedaż na szerszą skalę importowanych produktów z Chin, Indii, czy innych krajów, mogą prowadzić także mniejsze firmy o minimalnym zapleczu logistycznym, a nawet finansowym. Jak wykorzystać model dropshippingu w angielskiej spółce ltd i na co zwrócić uwagę, przeczytasz na naszym blogu.

Myślisz o sprzedaży wysyłkowej poprzez spółkę Ltd i Amazon lub klasyczny dropshipping?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, a udzielimy Ci rzetelnej informacji na temat wymagań, które należy spełnić przy Twojej strukturze biznesu.

5/5 - (3 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button