Dropshipping – czy można prowadzić w ramach spółki Limited?

Dropshipping w spółce LTDAtrakcyjne ceny towarów z Chin zachęcają osoby z całego świata do ich zakupu. W ostatnich latach bardzo popularne, a wręcz powszechne stało się nabywanie różnorodnych przedmiotów produkowanych w Chinach za pośrednictwem platform internetowych takich jak np. Aliexpress, Banggood czy GearBest. Naturalne jest, że utrzymujący się trend kupowania towarów z Chin ma również swoje odzwierciedlenie w biznesie. Firmy zajmujące się handlem internetowym chętnie współpracują z chińskimi dostawcami. Jednym ze sposobów na wypracowanie zysków w działalności jest dropshipping. Co to jest dropshipping? W jaki sposób rozliczać sprzedaż? Czy można założyć spółkę LTD i zajmować się dropshippingiem? W artykule odpowiedzi na te i inne pytania – zapraszamy do lektury!

Dropshipping a działalność w Polsce

Osoby prowadzące działalność w zakresie dropshippingu w Polsce, niejednokrotnie mają problemy z rozliczeniem przychodów i kosztów z nią związanych. W polskich regulacjach prawnych nie znajdziemy żadnych bezpośrednich odniesień do tej formy handlu internetowego, dlatego w celu odpowiedniego ujęcia sprzedaży i zakupu w księgach, musimy zapoznać się z interpretacjami podatkowymi lub zasięgnąć porady specjalistów w dziedzinie księgowości.

W związku z problematycznym i trudnym rozliczeniem handlu dropshippingowego w Polsce, osoby rozważające podjęcie tego rodzaju biznesu poszukują alternatyw. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się założenie firmy w Anglii. Polacy często wzbraniają się przed zarejestrowaniem działalności w innym kraju ze względu na utrudnione formalności oraz konieczność wyjazdu za granicę. Mamy dobrą wiadomość, osoby mieszkające na stałe na terenie Rzeczpospolitej mogą założyć firmę na terenie Wielkiej Brytanii, bez konieczności wyjazdu z Polski, a dzięki pomocy odpowiednich firm takich jak Tax Angels mogą również uniknąć jakichkolwiek formalności związanych z rejestracją i rozliczeniem firmy w Anglii.

Sprawdź ofertę Tax Angels

Jaką formę prawną działalności gospodarczej wybrać?

Forma prawna działalności gospodarczej w Anglii, dostępna dla każdego, bez względu na miejsce zamieszkania jest Spółka Limited Company – LTD. Można założyć ją samodzielnie, ponieważ regulacje prawne pozwalają aby funkcje Dyrektora i Udziałowca pełniła ta sama osoba, a funkcja Sekretarza w spółce jest dobrowolna. Nie ma jednak możliwości, aby osoby dokonujące sprzedaży towarów, posiadające sklep lub magazyn na terenie innego państwa niż Wielka Brytania rozliczały handel w ramach spółki Limited. Dropshipping ze względu na specyfikę sprzedaży polegającą na przeniesieniu procesu wysyłki na dostawcę, a zatem nie wymagającą posiadania punktu stacjonarnego, może być rozliczany w Anglii.

Dropshipping – rodzaje

Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje dropshippngu, a mianowicie:

  1. Sprzedaż towarów odbywa się we własnym imieniu i na własny rachunek.
    W tym modelu sprzedaży właściciel sklepu internetowego pozyskuje klientów, zbiera zamówienia oraz odpowiada za pobranie środków od nabywcy i rozliczenie transakcji. Następnie przedsiębiorca zleca wysyłkę towarów dostawcy.
  2. Sprzedaż towarów polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa handlowego.
    W tym modelu przedsiębiorca zajmuje się przyjmowaniem zamówień i płatności, a następnie przekazywaniem ich do dostawcy. Osoba zbierająca zamówienia pełni zatem jedynie rolę pośrednika w transakcji.

Jak widzimy, niezależnie od rodzaju dropshippingu, przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy nie ma kontaktu z towarem, nie potrzebuje zatem posiadać magazynu, co znacznie obniża koszty takiej działalności a równocześnie umożliwia zarejestrowanie firmy w Wielkiej Brytanii. Sklep internetowy może być bowiem prowadzony z dowolnego miejsca na świecie, wystarczający jest dostęp do internetu. Biznes dropshippingowy wymaga zatem jedynie umiejętności prowadzenia sklepu internetowego oraz pozyskiwania klientów.

[ssba-buttons]

4.7/5 - (9 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button