Jakie zmiany dla self-employed powoduje Making Tax Digital?

Making Tax DigitalJuż wkrótce Making Tax Digital, czyli pełna cyfryzacja rozliczeń podatkowych dosięgnie także samozatrudnionych. W tej chwili rządowa inicjatywa Wielkiej Brytanii obowiązuje podatników VAT, MTD poszerza jednak swój zakres i obejmie kolejne podmioty gospodarcze. Sprawdź, o co dokładnie chodzi, kto zyska, a kto powinien się martwić i w jaki sposób przeprowadzić proces zmiany w swojej firmie.

MTD – co to jest Making Tax Digital?

MTD, czyli Making Tax Digital to — jak pewnie domyślasz się za sprawą nazwy — całkowicie zdigitalizowana metoda na złożenie raportu podatkowego do odpowiedniego organu — HMRC. Polski odpowiednik całego procesu to składanie JPK (jednolitego pliku kontrolnego) do właściwego urzędu skarbowego.

Making Tax Digital pojawiło się na Wyspach w 2019 roku, jednak dotyczyło jedynie tzw. VAT-owców. Już niedługo, z jego zasadami będą musiały zaznajomić się w praktyce także osoby m.in. prowadzące self-employed.

MTD dla ITSA – kiedy zostanie wprowadzone?

Making Tax Digital dla Income Tax Self-Assessment (w skrócie: MTD dla ITSA) zacznie obowiązywać z początkiem kwietnia 2026 roku. Wcześniejsza data – 6 kwietnia 2024 roku została przesunięta o 2 lata.

Ponieważ w UK rok podatkowy trwa od kwietnia jednego roku, do tego samego miesiąca roku następnego, wszystkie zmiany w zakresie współpracy z fiskusem wprowadza się z reguły z początkiem czwartego miesiąca roku kalendarzowego.

Większość osób, których biznes zarejestrowany jest w formie self-employed, rozliczy rok 2025/2026 „starym sposobem” po raz ostatni. Nie oznacza to jednak, że z nowym oprogramowaniem i sposobami działania, które należy wdrożyć, trzeba czekać do drugiego kwartału 2026 roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do niektórych (lub wszystkich) zmian przyzwyczajać się już teraz.

Kogo dokładnie zaczną obowiązywać zasady Making Tax Digital?

Ze względu na fakt, że obowiązki wynikające z Making Tax Digital zostaną nałożone na każdego, kto zarobi rocznie za sprawą firmy self-employed lub wynajmu nieruchomości więcej niż £50 000, szacuje się, że do rejestracji przystąpi kilka milionów podmiotów. Co ważne, posiadając szereg biznesów, jeżeli chcesz rozliczać się z HMRC na zasadach obowiązujących dotychczas, limitu £50 000 nie mogą przekroczyć łączne zarobki wszystkich Twoich przedsiębiorstw.

I choć wprowadzenie technologii cyfrowej do pewnych obszarów prowadzonej działalności, może mieć bardzo pozytywne skutki, angielski rząd przewidział możliwość ubiegania się o zwolnienie z MTD. Służy do tego strona gov.uk.
Indywidualne zwolnienia mogą dotyczyć:

 • seniorów,
 • osób z niepełnosprawnością,
 • każdego, kto jest wykluczony cyfrowo z innych powodów.

W kolejnym akapicie wyjaśniamy, na czym dokładnie będą polegać zmiany wynikające z MTD.

Making Tax Digital – co się zmieni?

3 najpoważniejsze następstwa MTD dla ITSA to:

 1. Zwiększenie ilości rozliczeń i deklaracji podatkowych koniecznych do złożenia w ciągu roku;
 2. Pełna cyfryzacja faktur w zakresie wystawiania, przechowywania oraz archiwizowania;
 3. Nałożenie obowiązku rozliczania przychodów i kosztów w określonym oprogramowaniu.

Poniższa tabela dokładnie prezentuje kierunek i charakter zmian.

Making Tax Digital – co się zmieniPodsumowując konsekwencje wprowadzenia MTD dla ITSA, samozatrudnieni i landlordzi będą musieli liczyć się z koniecznością wdrożenia profesjonalnego oprogramowania do fakturowania i rozliczania tzw. P&L (profit and loss) oraz stracą przywilej kontaktowania się ze swoim księgowym wyłącznie raz do roku, na rzecz częstszych – kwartalnych rozliczeń, składanych do HMRC. Oznacza to oczywiście pewne dodatkowe koszty księgowe po stronie prowadzących takie firmy.

MTD – rejestracja

By zarejestrować swoją firmę w MTD, musisz podjąć kilka kroków:

 1. Wybrać i zakupić oprogramowanie zatwierdzone przez HMRC.
 2. Przygotować konieczne do rejestracji nr UTR I NIN.
 3. Dokonać rejestracji poprzez oprogramowanie, w chmurze zgodnie z instrukcją dostawcy (zgłoszenia nie dokonuje się na stronie HMRC czy w placówce urzędu).

Oprogramowanie dedykowane MTD, czyli jakie?

Pełna lista programów, które akceptuje HMRC, została opublikowana na stronie urzędu.
Chodzi o oprogramowanie, które pozwala na:

 • dokonywanie zautomatyzowanych obliczeń należnego podatku dochodowego,
 • pobranie wszystkich danych transakcyjnych bezpośrednio z banków,
 • wykonywanie zapisów cyfrowych wszystkich paragonów,
 • codzienne aktualizacje.

Zalety i wady rejestracji do Making Tax Digital

Korzyści dla samozatrudnionych w związku z wprowadzeniem MTD to unowocześnienie ewidencji, obiegu i przechowywania dokumentów. Faktury oraz formularze w chmurze oznaczają:

 • łatwy dostęp,
 • uporządkowanie i uproszczenie składania rozliczeń podatkowych,
 • minimalizację możliwych do popełnienia błędów.

Największą wadą jest z kolei wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej wynikający zarówno z zakupu oprogramowania, jak i poszerzenia działań księgowych.

Konsekwencje dla przedsiębiorców, którzy nie dostosują się do nowych przepisów o MTD

Każda osoba, która nie uzyska pozwolenia na dalsze rozliczanie się z HMRC w wersji papierowej, będzie zobowiązana do składania stosownych deklaracji cyfrowo. Niedopełnienie tego obowiązku może się wiązać z grzywną w wysokości £400.

4.8/5 - (19 votes)
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.
Call Now Button